Emirates – 320 mln dolarów zysku w pierwszym półroczu 2019-20

archiwum Emirates

Grupa Emirates ogłosiła 7 listopada 2019 r. wyniki za pierwsze półrocze roku finansowego 2019-20. Rentowność wzrosła o 8 proc. w porównaniu z analogicznym okresem poprzedniego roku – w pierwszym półroczu roku 2019-20 Grupa odnotowała zysk netto w wysokości 1,2 mld AED (320 mln USD). Zyski wzrosły przede wszystkim dzięki spadkowi cen paliwa o 9 proc. w porównaniu z analogicznym okresem w ubiegłym roku, jednak częściowo zniwelowały je niekorzystne wahania kursów walut.

Przychody Grupy w pierwszych sześciu miesiącach roku finansowego 2019-20 wyniosły 53,3 mld AED (14,5 mld USD), o 2 proc. mniej niż w tym samym okresie w zeszłym roku, kiedy wyniosły 54,4 mld AED (14,8 mld USD). Nieznaczny spadek przychodów był spowodowany głównie planowym ograniczeniem oferowania przez 45 dni, kiedy zamknięty został południowy pas startowy na lotnisku w Dubaju (DXB), a także niekorzystnymi zmianami kursów walut w Europie, Australii, Południowej Afryce, Indiach i Pakistanie.

Stan środków finansowych Grupy na dzień 30 września 2019 r. wynosił 23,0 mld AED (6,3 mld USD) w porównaniu z 22,2 mld AED (6,0 mld USD) w dniu 31 marca 2019 r.

Szejk Ahmed bin Saeed Al Maktoum, prezes zarządu Grupy Emiratem, powiedział: „Pierwsze półrocze roku finansowego 2019-20 przebiegło pod znakiem stabilności i dobrych wyników dla Grupy Emirates, która dostosowała swoje strategie do trudnych warunków gospodarczych i niepewnej sytuacji społeczno-politycznej w wielu krajach świata. Zarówno Emirates, jak i dnata dokładały wszelkich starań, aby zminimalizować wpływ planowego remontu pasa startowego na lotnisku w Dubaju na naszą działalność i klientów. Ponadto uważnie kontrolowaliśmy koszty, na które mieliśmy wpływ, i konsekwentnie zwiększaliśmy efektywność, a przy tym sprawnie dysponowaliśmy zasobami, aby wykorzystywać pojawiające się okazje.”

Niższe koszty paliwa przyniosły upragnione oszczędności w postaci 2,0 mld AED w porównaniu z analogicznym okresem zeszłego roku. Jednak niekorzystne zmiany kursów walut pomniejszyły nasze zyski o około 1,2 mld AED.

Trudno przewidzieć rozwój wydarzeń na świecie, ale spodziewamy się, że w kolejnym półroczu nasze linie i całą branżę nadal czeka niesprzyjająca koniunktura, a zacięta konkurencja będzie prowadziła do obniżenia zysków. Jako Grupa w dalszym ciągu skupiamy się na rozwoju naszej działalności i zamierzamy dokonywać kolejnych inwestycji, które zapewnią większe możliwości naszym pracownikom i pozwolą nam oferować naszym klientom jeszcze lepsze produkty i usługi.”

Liczba pracowników Grupy Emirates nie uległa zmianie w porównaniu z 31 marca 2019 r. i wynosi ogółem 105 315 osób. Wpisuje się to w plany dotyczące oferowania i działalności firmy oraz odzwierciedla wewnętrzne programy Grupy na rzecz zwiększenia wydajności poprzez wdrażanie nowych technologii i reorganizację prac