Egipt – wizy indywidualne z powrotem na lotniskach

AG

Władze Egiptu bezterminowo odłożyły bezterminowo obowiązek występowania przez zagranicznych turystów o wizy z wyprzedzeniem, co miało zacząć obowiązywać 15 maja. Plany ogłoszone 17 marca przez ministerstwo spraw zagranicznych (Wizy indywidualne do Egioptu tylko w ambasadzie) wywołały protesty w branży turystycznej.
Jak podała PAP, egipskie MSZ podało w komunikacie, że obowiązek wizowy odroczono do czasu wdrożenia stosownego systemu elektronicznego w Egipcie i w konsulatach tego kraju. Na razie nie podano żadnej konkretnej daty. Trefną decyzję, władze egipskie tłumaczyły „względami bezpieczeństwa”, służby miały mieć rzekomo więcej czasu na sprawdzenie na lotniskach indywidualnych gości zagranicznych.
To pierwsza z tegorocznych niezrozumiałych decyzji władz egipskich w sprawach turystki przyjazdowej. Drugą było, jak podała WaszaTurystyka.pl we wtorek (Egipt likwiduje Biuro ds. Turystyki w Polsce), zlikwidowanie Biura ds. Turystyki Ambasady w Warszawie. Promocją turystyki egipskiej w Polsce ma się zajmować biuro w ambasadzie w Niemczech.
Jednocześnie ambasador Egiptu w Polsce deklarował w WaszejTurystyce.pl (Ambasador Egiptu – Polska jest dla nas bardzo ważna), że chce spotykać się z polskimi touroperatorami, żeby rozmawiać o promocji Egiptu i zwiększeniu liczby polskich turystów w swoim kraju. Być może i ta decyzja, po wsłuchaniu się w głosy branży turystycznej z obu krajów, również zostanie cofnięta. Inaczej trudno będzie Egiptowi rywalizować z innymi krajami basenu Morza Śródziemnego, które nie podejmują nieprzemyślanych ruchów. Przypomnijmy, że Polska w ubiegłym roku byłą piątym rynkiem w Egipcie.