E-Sky: lato lepsze o 37 proc.

Jeden z hoteli w Czarnogórze/fot. AG

Po wiosennym lockdownie Polacy masowo wrócili do podróżowania w okresie wakacyjnym. Liczba rezerwacji w okresie czerwiec-sierpień wzrosła o 37 proc. w porównaniu do ubiegłego roku. Polacy w podróż najczęściej wybierali się we dwójkę (41 proc.), lub w pojedynkę (32 proc.), spędzając za granicą średnio 9 dni.

Średnia cena biletu lotniczego w okresie wakacyjnym wyniosła 287 PLN i spadła o 5 proc. w porównaniu do ubiegłorocznych wakacji. Okres wyprzedzenia w tegoroczne wakacje wyniósł około 14 dni versus 28 dni przed pandemią.

W tegoroczne wakacje Polacy próbowali nadrobić podróżnicze zaległości, aktywnie wyszukując i rezerwując wyjazdy do głównie krajów Morza Śródziemnego. Popyt na podróże zagraniczne wśród Polaków był jednym z największych w Europie, co potwierdza lipcowa edycja raportu opublikowanego przez European Travel Commission, a także dane serwisu eSky.pl – liczba rezerwacji w okresie czerwiec-sierpień br. wzrosła o 37 proc. w porównaniu do ubiegłego roku.

W okresie czerwiec-sierpień 2021 r. w serwisie eSky.pl na pierwszej pozycji w rankingu najpopularniejszych kierunków znalazły się Włochy. Polacy najczęściej wybierali Rzym, Mediolan, Bari, a także Sardynię (Cagliari i Alghero) oraz Sycylię (Trapani i Katanię).
Kolejno w rankingu uplasowała się Hiszpania, gdzie polscy podróżnicy wybierali przede wszystkim Barcelonę, Alicante i Majorkę.
Grecja, z kolei, zajęła 3. miejsce w rankingu najpopularniejszych kierunków. Do najczęściej wybieranych miast zalicza się Ateny, Kretę (Heraklion) oraz Korfu. Kolejne pozycje w rankingu to Chorwacja i Portugalia, gdzie Polacy wybrali Split, Lizbonę i Porto.

Za granicę – pary lub single

W tegoroczne wakacje Polacy w podróż najczęściej wybierali się we dwójkę (41 proc.), z kolei około 32 proc. rezerwacji założonych było przez singli, których wyjazd trwał średnio 9 dni. Jeśli chodzi o rodziny, to najczęściej Polacy wyjeżdżali z jednym dzieckiem (12 proc.) lub dwójką dzieci (10 proc.).

Bilety lotnicze staniały

W tegoroczne wakacje linie lotnicze obrały strategię obniżania cen oraz różnorodnych promocji w celu zachęcenia ludzi do podróżowania, przy tym oferując możliwość elastycznej zmiany rezerwacji. Działania te miały na celu odbudowę popytu na podróże lotnicze, a także wykorzystanie w najbardziej efektywny sposób okresu wakacyjnego wobec niewiadomej jesieni.

Pomimo prognozowanych wyższych cen biletów na początku sezonu, z danych serwisu eSky.pl w okresie czerwiec-sierpień br. średnia cena biletu lotniczego w jedną stronę spadła o około 5 proc. w porównaniu do identycznego okresu w poprzednim roku i wyniosła 287 PLN. Najtańszy bilet lotniczy w danym okresie br. można było kupić za około 57 PLN.

Ceny te można było znaleźć głównie w ofercie low costów, które cieszą się dużą popularnością na polskim rynku z udziałem na poziomie prawie 70 proc.

Z kolei narodowy przewoźnik PLL LOT znalazł się na 3. miejscu wśród najpopularniejszych linii wybieranych przez Polaków z udziałem na poziomie 11 proc. Co ciekawe, w ubiegłym roku udział PLL LOT w analogicznym okresie wyniósł około 20 proc. za sprawą akcji „LOT na wakacje”.

Kolejno w rankingu znalazła się Grupa Lufthansa (Lufthansa, SWISS, Brussels Airlines oraz Austrian Airlines) z udziałem na poziomie 5 proc.. Dalej w rankingu uplasowały się linie KLM, EasyJet, SAS oraz Turkish Airlines.

Deniz Rymkiewicz, rzecznik prasowy w eSky.pl, powiedział: „Ciekawym zjawiskiem w br. jest okres wyprzedzenia, tj. okres pomiędzy kupnem biletu a wyjazdem W tym roku doszło do znaczącego skrócenia okresu wyprzedzenia. Wskazuje to na zmiany w zachowaniach ludzi w wyniku pandemii. Podróżnicy nadal mają pewne obawy związanie z możliwością odwołania lotu w wyniku restrykcji, lub choroby, dlatego decydują się na wyjazd z krótszym wyprzedzeniem, by wykorzystać możliwości tu i teraz. Zjawisko to zaobserwowaliśmy jeszcze w ubiegłym roku, tuż po zniesieniu pierwszego lockdown’u. Obecnie widzimy, że to trend ten może z nami utrzymać się na dłużej, być może do momentu zakończenia pandemii.”

E-Sky: Grecja i Chorwacja najpopularniejsze