DZT: Niemcy jednym z najchętniej wybieranych celów podróży wśród Europejczyków

Rugia: skały kredowe /fot. Francesco Carovillano

Jak wynika z analizy przeprowadzonej przez Niemiecką Centralę Turystyki (DZT), opartej na wstępnych danych Federalnego Urzędu Statystycznego, turystyka przyjazdowa do Niemiec stale się ożywia i ma coraz większy wpływ na rosnącą liczbę noclegów.

W listopadzie 2023 w obiektach noclegowych posiadających co najmniej 10 łóżek zarejestrowano 5,5 mln noclegów turystów zagranicznych, co oznacza wzrost o 7,8 proc. w porównaniu z tym samym miesiącem ubiegłego roku. Liczba noclegów zarezerwowanych przez cudzoziemców od stycznia do listopada wzrosła do 74,9 mln. Oznacza to, że liczba przyjazdów sięga 89,6 proc. wyniku z porównywalnego okresu z rekordowego roku 2019. Udział gości zagranicznych w ogólnej liczbie noclegów wyniósł w ciągu jedenastu miesięcy 16,4 proc. wobec 14,8 w okresie porównywalnym z poprzedniego roku.

„Według badania Monitoring Sentiment for Intra-European Travel przeprowadzonego przez Europejską Komisję ds. Turystyki (ETC), Niemcy w 2023 roku utrzymały swoją pozycję wśród pięciu najchętniej wybieranych celów podróży przez Europejczyków. Odsetek osób, które w ciągu najbliższych sześciu miesięcy chcą podróżować wyłącznie po własnym kraju stale spada, z 31,5 proc. jesienią 2021 roku do 25,7 proc. jesienią 2023 r. Jesienią 2021 roku 55,3 proc. podróżnych preferowało europejskie kierunki podróży, a jesienią 2023 roku odsetek ten wynosił już 60,3 proc. Oznacza to, że Europa jako najważniejszy region źródłowy, oferuje w nadchodzących miesiącach duży potencjał dalszego ożywienia również dla niemieckiej turystyki przyjazdowej“ – mówi Petra Hedorfer, prezes zarządu DZT.

„Rosnąca aktywność turystów z Azji, a zwłaszcza z Chin, będzie miała pozytywny wpływ na dalszy wzrost przyjazdów. Dodatkowym impulsem będą Mistrzostwa Europy w piłce nożnej w Niemczech, które odbędą się latem tego roku. Również wydarzenia kulturalne, takie jak 250. rocznica urodzin Caspara Davida Friedricha, 35. rocznica upadku Muru Berlińskiego i tytuł Europejskiej Stolicy Kultury Chemnitz 2025 będą dla międzynarodowych gości inspirującymi tematami do podróżowania” – dodaje.