Dzisiaj spotyka się Społeczna Rada Turystyki II kadencji
Pierwsza kadencja Społecznej Rady Turystyki powołanej do życia przez Ministra Sportu i Turystyki Witolda Bańkę miała trwać 4 lata, potem skrócono ją do roku, by zakończyć działalność po 7 miesiącach. I po co to było?
Dzisiaj odbędzie się pierwsze spotkanie drugiej kadencji Społecznej Rady Turystyki.
Pierwsza kadencja tego ciała doradczego, powołanego do życia przez Ministra Sportu i Turystyki Witolda Bańkę 22 czerwca 2017 roku, została zakończona pod koniec stycznia. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że kadencja Rady miała trwać rok. Według tradycjonalistów, do których należę, rok to 12 miesięcy. A od czerwca do stycznia następnego roku minęło – jakby nie liczyć – 7 miesięcy. Co więcej, pierwotnie kadencja Rady miała trwać 4 lata. O skróceniu kadencji do roku mówi dopiero rozporządzenie ze stycznia 2018 roku.
Przypomnijmy, że 22 czerwca 2017 roku Witold Bańka wręczył nominacje części spośród kandydatów na członków Społecznej Rady Turystyki, a pozostali kandydaci otrzymali nominacje na posiedzeniu we wrześniu. Eleganckie nominacje w twardych okładkach z orłem w koronie na okładce. Niektórzy z członków Rady pochwalili się nominacją na portalach społecznościowych. Powołanie Rady było przedstawiane przez reprezentantów MSiT jako jeden z sukcesów ubiegłego roku.
Na portalu WaszaTurystyka.pl pisaliśmy o wątpliwościach związanych ze składem Rady. Czekaliśmy, aż będziemy mogli donieść czytelnikom o dokonaniach rady i o tym, jaki pozytywny wpływ na turystykę ma jej działalność. Zanim zdążyliśmy się doczekać, okazało się, że rady już nie ma.
Już w pierwszym komunikacie, resort głosił m.in.: „Do zadań Rady należy opiniowanie i formułowanie stanowiska w sprawach dotyczących propozycji systemowych rozwiązań w turystyce, w tym m.in. opracowywanie kierunków rozwoju turystyki. Podczas posiedzeń Rady przewiduje się także: inicjowanie działań, wspieranie i promowanie nowych propozycji zadań w obszarze turystyki, wymianę doświadczeń, wspólne identyfikowanie potrzeb środowiska turystycznego a także wypracowywanie kierunków rozwiązań na zidentyfikowane bariery. Społeczna Rada Turystyki ma zapewnić udział ekspertów w kształtowaniu i prowadzeniu polityki turystycznej kraju.”
A jak to wyglądało w praktyce?
Rada spotkała się oficjalnie dwukrotnie: w Cieszynie, przy okazji Światowego Dnia Turystyki oraz w kopalni w Zabrzu. Jak głosi komunikat z drugiego spotkania, zaprezentowano działania MSiT i POT, ich plany na następny rok, przedstawiono działania ŚOT. Czyli czym zajmowali się członkowie Rady, czym nie mogliby się zajmować poza Radą?
Pierwotnie, wg zarządzenia nr 11 Ministra Sportu i Turystyki z 14 czerwca 2017 roku kadencja miała trwać cztery lata. Już 25 stycznia 2018 roku zarządzenie nr 3 Ministra Sportu i Turystyki zmieniło treść tamtego zarządzenia i skróciło kadencję Rady do roku. Dzień po ukazaniu się zarządzenia kadencja Rady wygasła. Minęło zatem 7 miesięcy, a nie 12 – a właśnie 12 miesięcy trwa zwyczajowo rok.
Jak napisała do nas rzeczniczka MSiT: „Społeczna Rada Turystyki (podobnie jak Społeczna Rada Sportu) powoływana jest na rok. Nastąpiło ujednolicenie przepisów w tym zakresie.
Społeczna Rada Turystyki jest ciałem opiniotwórczym i doradczym ministra. Ze względu na planowane na ten rok prace nad ustawą POT/ROT/LOT oraz ustawą obejmującą obszar hotelarstwa oraz pilotażu i przewodnictwa zaistniała potrzeba powołania do niej szerszego grona osób specjalizujących się w tym zakresie.”
Pierwsze posiedzenie II kadencji odbędzie w środę (14 marca). Na razie nie znamy jej pełnego składu. W pewnej nieświadomości trwają również członkowie rady, nie dostali oni bowiem informacji o tym, że kadencja została zakończona. Podziękowanie za współpracę otrzymali niektórzy z członków – zapewne ci, którzy nie zostaną już powołani na drugą kadencję.
Interesujące okazała się też forma pożegnania z niektórymi członkami I kadencji Rady. Część z nich nie uczestniczyła w żadnym z tych spotkań, a mimo to w styczniu otrzymała podziękowanie od ministra Rogowskiego za owocną współpracę.
W kontekście tego, czym Rada się zajmowała i tego, że osoby, do których wysłano podziękowanie nie uczestniczyły w tym, za co im podziękowano, treść podziękowania brzmi kabaretowo. Napisano w nim m.in.: „…pragnę złożyć gorące podziękowania za wkład i pełne zaangażowanie w podczas prac I kadencji Społecznej Rady Turystyki. Spotkania przedstawicieli administracji rządowej ze stroną społeczną było nieocenioną okazją do refleksji nad sytuacją polskiej turystyki, wymiany doświadczeń i spostrzeżeń, identyfikacji wyzwań oraz przekazania potrzeb i oczekiwań środowiska turystycznego […]
(…) Serdecznie dziękuję za dotychczasową współpracę wierząc głęboko, że nasz wspólny wysiłek przyczyni się do rozwoju polskiej turystyki oraz wzmocnienia szeroko rozumianej branży turystycznej.”
Jeśli ten „wspólny wysiłek” polegał na dwóch spotkaniach wyjazdowych, to można było sobie go darować. Według naszych informacji, problemy zgłoszone przez niektórych członków Rady – realne problemy – zostały zignorowane, a tematyka w ogóle nie podjęta. Po co więc ta Rada? I czy coś się zmieni podczas II kadencji? I ile według MSiT potrwa tym razem rok?
POWIĄZANE WPISY
1 grudnia 2023
Podczas Gali Waszej Turystyki zbierzemy środki na Dom Dziecka w Falbogach. Przyłącz się do aukcji charytatywnej
Podczas trzeciej edycji Gali Waszej Turystyki, która odbędzie się 12 stycznia 2024 roku…
0 Komentarzy1 Minuty
30 listopada 2023
Rozpoczęcie sezonu na Czarnej Górze. GrapaSki zaprasza na nowości na stokach
W stacji narciarskiej z podhalańskiej Czarnej Góry oprócz pierwszych szusów miłośnicy…
0 Komentarzy3 Minuty
29 listopada 2023
Fundacja Argan zachęca do odkrywania kultury Maroka
Nowo powstała Polsko-Marokańska Fundacja Argan, ma na celu promocję marokańskiej kultury…
0 Komentarzy2 Minuty
27 listopada 2023
Analiza Kiwi.com: Polscy turyści preferują wyjazdy latem i jesienią
Kiwi.com, firma travel-tech oraz wyszukiwarka tanich lotów, wzięła pod lupę sezonowość w…
0 Komentarzy3 Minuty
24 listopada 2023
Firmy nie rezygnują z podróży, lecz zmieniają sposób ich organizacji
Według raportu „2023 Business Travel Index Outlook” opracowanego przez Global Business…
0 Komentarzy2 Minuty
23 listopada 2023
Targi IBTM World 2023 od 28 listopada w Barcelonie
W 2023 roku Polska organizacja Turystyczna odnotowała rekordową liczbę 26 zgłoszeń do…
0 Komentarzy2 Minuty
21 listopada 2023
Barbara Tutak złożyła rezygnację. Będzie konkurs na nowego prezesa WOT
Niespodziewaną rezygnację z funkcji prezeski Warszawskiej Organizacji Turystycznej…
0 Komentarzy2 Minuty
21 listopada 2023
III Gala Waszej Turystyki odbędzie się 12 stycznia 2024
Redakcja portalu WaszaTurystyka.pl ma zaszczyt zaprosić Państwa na trzecią w historii…
0 Komentarzy3 Minuty
17 listopada 2023
Dolny Śląsk atrakcyjny dla prawie 90 proc. rowerzystów. Region chce przyciągnąć ich więcej
Dolnośląska Organizacja Turystyczna pracuje nad strategią rozwoju turystyki rowerowej w…
0 Komentarzy2 Minuty