Dyrektor ZOPOT w Berlinie odwołany, w Moskwie nowy zastępca

Paweł Lewandowski został odwołany ze stanowiska dyrektora Zagranicznego Ośrodka Polskiej Organizacji Turystycznej i w listopadzie będzie przeniesiony z powrotem do pracy w centrali POT. Zmiany zachodzą też w ZOPOT w Moskwie.

Paweł Lewandowski dołączył do trzech innych dyrektorów ZOPOT, którzy w listopadzie zakończą pracę na swoich stanowiskach. Chodzi o Tokio, Pekin i Nowy Jork. Nowymi dyrektorami będą: Magdalena Czechońska (Pekin), Tomasz Fiedorowicz (Tokio), Magdalena Żelazowska (Nowy Jork). Również w listopadzie pracę rozpocznie Iwona Białobrzycka, która wygrała konkurs na dyrektora ZOPOT w Londynie. Obecnie funkcję tę sprawuje Dorota Wojciechowska (formalnie jako pełniąca obowiązki).

Listopadowe zmiany w zagranicznych ośrodkach

Na stanowisko dyrektora w Rzymie też ogłoszony był konkurs, ale za pierwszym razem nie został on rozstrzygnięty. POT ogłosiła więc konkurs po raz drugi. W obu przypadkach jedną z kandydatek była obecna dyrektor Małgorzata Furdal.

Jak wynika z naszych informacji, dyrektor ośrodka w Berlinie Paweł Lewandowski otrzymał powiadomienie o tym, że od listopada zostaje przeniesiony do pracy w Warszawie. ZOPOT-em w Berlinie kierował od jesieni 2015 roku. Już wcześniej miał jednak kilkunastoletnie doświadczenie w promowaniu Polski na tym rynku: początkowo jako reprezentant Orbisu, a następnie właśnie jako dyrektor ZOPOT w Berlinie (wtedy POIT – Polskiego Ośrodka Informacji Turystycznej).

Z podwarszawskich Ząbek do Moskwy

Jak się dowiadujemy, zmiany zachodzą także w ZOPOT w Moskwie. Ten ośrodek będzie drugim (po Amsterdamie), którego dyrektor dostanie swojego zastępcę. A zostanie nim dotychczasowy wiceburmistrz Ząbek, Artur Murawski, który już w lipcu ogłosił, że rezygnuje z tego stanowiska, piastowanego przez osiem ostatnich lat. W swoim oświadczeniu napisał, że czekają go nowe zawodowe wyzwania. Nieoficjalnie wiadomo, że Artur Murawski jest znajomym posła PiS Jacka Sasina, który właśnie w Ząbkach mieszka i jest to jego okręg wyborczy.

Artur Murawski ma tytuł Executive Master of Business Administration, uzyskany w Wyższej Szkole Menedżerskiej w Warszawie. Posługuje się dobrze językiem rosyjskim i biegle angielskim. Zanim został zastępcą burmistrza Urzędu Miasta Ząbki był przez prawie trzy lata dyrektorem generalnym w Sport IQ, a przedtem przez trzy miesiące konsultantem w Rainer Communication. W latach 2005 – 2008 był Project managerem w Sport & Business Foundation, a wcześniej przez cztery miesiące konsultantem w Ronin Media House.

Obecnie ZOPOT-em w Moskwie kieruje Magdalena Krucz, od ponad 30 lat związana z biznesem turystycznym. Od 2004 roku związana jest z Polską Organizacją Turystyczną, gdzie – zanim oddelegowano ją do Moskwy – była wicedyrektorem w Departamencie Instrumentów Marketingowych.