Dwa nowe obiekty w Niemczech na Liście dziedzictwa światowego UNESCO

Już 48 obiektów z Niemiec jest na LIście UNESCO
Uzdrowisko Bad Ems/fot. lookphotos/Heinz-Wohner

Kolonia artystów na Wzgórzu Matyldy (Mathildenhöhe) w Darmstadt została właśnie przyjęta w poczet światowego dziedzictwa UNESCO. Uzdrowiska Baden-Baden, Bad Ems i Bad Kissingen wraz z ośmioma innymi tego typu miejscowościami zostały zbiorowo jako „Wielkie Uzdrowiska Europejskie“, również wyróżnione tytułem światowego dziedzictwa. Decyzje te gremium UNESCO obwieściło w weekend na swoim 44. posiedzeniu w Fuzhou.

Tomasz Pędzik, dyrektor biura Niemieckiej Centrali Turystyki w Polsce, powiedział: „„Obecnie 48 obiektów dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego w Niemczech może poszczycić się posiadaniem znaku ‚Światowe Dziedzictwo UNESCO‘. Wspólnie z naszymi partnerami, Niemieckim Komitetem ds. UNESCO i Niemieckim Stowarzyszeniem Obiektów Światowego Dziedzictwa UNESCO, wykorzystujemy skupienie międzynarodowej uwagi na tych znaczących świadectwach historii ludzkości i natury dla ciągłego wzmacniania świadomości marki Niemiec jako kierunku turystycznego. Obiekty światowego dziedzictwa UNESCO stanowią stały składnik globalnych działań marketingowych DZT.”

Kolonia artystów na Wzgórzu Matyldy w Darmstadt

Kolonia artystów na Wzgórzu Matyldy, założona w 1899 roku przez ówczesnego wielkiego księcia Hesji Ernsta Ludwika, była od przełomu wieków aż do wybuchu I wojny światowej jednym z najważniejszych ośrodków nowoczesnej sztuki i architektury w Europie i na świecie. Młodzi architekci i artyści mogli na tym eksperymentalnym osiedlu urzeczywistniać swoje pomysły, co ostatecznie stało się istotnym bodźcem dla powstania ruchu Bauhausu.

Do całego zespołu należy zaprojektowana przez architekta Petera Olbricha Wieża Weselna – dziś symbol miasta Darmstadt i znakomity punkt widokowy z panoramą na całą równinę między rzekami Ren i Men, centralnie położony budynek mieszczący pracownie twórców, w którym w stałej ekspozycji są prezentowane prace byłych 23 członków artystycznej kolonii. W rozległym parku z gajem platanowym i rzeźbami uwagę przyciąga także Kaplica Rosyjska. Wille artystów oddają ducha przełomu z początku XX wieku.

Miasta uzdrowiskowe o doniosłym znaczeniu dla Europy

Kurorty powstałe wokół źródeł wód leczniczych mają w Europie znaczenie daleko szersze niż tylko medyczne. Swój największy rozkwit kultura uzdrowiskowa przeżywała między rokiem 1700 a latami trzydziestymi XX wieku. W tym okresie powstawały w nich zespoły urbanistyczne stanowiące architektoniczne ramy dla wypoczynku, kultury i życia towarzyskiego. Jedenaście miejsc w siedmiu krajach europejskich wchodzi w skład ponadnarodowego projektu ‚Znaczące miasta uzdrowiskowe Europy‘, który teraz został uznany za światowe dziedzictwo UNESCO. Oprócz niemieckich kurortów Baden-Baden, Bad Ems i Bad Kissingen wyróżniono także Spa, Vichy, Bath, Baden koło Wiednia, Montecatini oraz Franciszkowe Łaźnie, Karlowe Wary i Mariańskie Łaźnie.

Aktualna kampania DZT German.Spa.Tradition. umieszcza w centrum uwagi ponad 350 certyfikowanych niemieckich kurortów i uzdrowisk, ich tradycje i najwyższej klasy zabiegi medyczno-terapeutyczne oraz oferty wellness. W 2019 roku, przed wybuchem pandemii, Niemcy odnotowały 7,2 mln noclegów gości zagranicznych w uzdrowiskach i kurortach, co stanowiło osiem procent ogólnej liczby przyjazdów. Pandemia zapewne spowoduje w krótkiej perspektywie zwiększenie zainteresowania urlopami połączonymi z odnową biologiczną.

Lista UNESCO zawiera 1129 obiektów światowego dziedzictwa rozsianych w 167 krajach na całym świecie. Z 48 miejscami uznanymi przez UNESCO za światowe dziedzictwo Niemcy należą do krajów o największym zagęszczeniu skarbów natury i kultury. Osiem tras tematycznych umożliwia turystom wygodny dostęp do wielkiej rozmaitości światowego dziedzictwa. Każda z nich zaczyna się i kończy w pobliżu międzynarodowego portu lotniczego, co znacznie ułatwia przyjazd i wyjazd.

Niemiecka kampania „Feel Good” wydobywa z podróży to, co najbardziej wartościowe