Dubaj – stolica przyszłości i miasto marzeń

Expo 2020 Dubai to Światowa Wystawa Expo. Jest to rewolucyjna edycja, pierwsza Światowa Wystawa Expo, która odbywa się w regionie Bliskiego Wschodu, Afryki i Azji Południowej, ale też pierwsza zorganizowana po wybuchu pandemii koronawirusa. Na obejrzenie wszystkich atrakcji goście mają 182 dni.

Pierwszą Światową Wystawą Expo zorganizowano w Londynie w 1851 roku. Wystawy koncentrują się na zaprezentowaniu rozwiązań różnych wyzwań. Globalne zgromadzenia stały się platformą wymiany doświadczeń i współpracy pomiędzy rządami, przedsiębiorstwami i obywatelami. Wystawa Expo 2020 Dubai z nadrzędnym hasłem „Connecting Minds, Creating the Future” (Łącząc umysły, tworząc przyszłość) jest inkubatorem nowych koncepcji z całego świata. Motywy składowe, takie jak możliwości, mobilność i zrównoważony rozwój inspirują do ochrony planety, wyznaczania nowych granic i budowania lepszej przyszłości.

Z wizytą na Expo 2020 Dubai

Zwiedzanie warto rozpocząć od 190 pawilonów krajowych. Każdy z nich reprezentuje to, co najlepsze w danym państwie. Jednym z najciekawszych jest pawilon ZEA, który przypomina wzbijającego się do lotu sokoła. W każdym krajowym pawilonie można spróbować różnych smakołyków takich jak belgijskie gofry w pawilonie Belgii. Warto też odwiedzić afrykańską restaurację Alkebulan. To koncept kulinarny znanego szefa Alexandra Smallsa. Można tam spróbować ulicznego jedzenia z Afryki Zachodniej, grillowanych mięs z przyprawami rodem z Zanzibaru i Kenii oraz tunezyjskiego kurczaka baharat. Podczas Expo 2020 Dubai każdego dnia odbywa się około 60 wydarzeń.

Będąc na Expo 2020 Dubai obowiązkowo warto wybrać się na zwiedzanie jednego z najbardziej kosmopolitycznych miast na świecie. Dubaj jest drugim największym z siedmiu emiratów ZEA. Cechuje się ciepłym klimatem w końcu słońce świeci tam przez ponad 300 dni w roku.

Miejsca, które trzeba zobaczyć

Aby lepiej poznać kulturę i zwyczaje Dubaju warto wybrać się do Centrum Porozumienia Kulturowego im. Szejka Mohammeda. Instytucja zachęca gości do wzięcia udziału w nauce języka arabskiego, wycieczek pomagających zapoznanie się z dziedzictwem kulturowym i zwiedzeniem meczetu z przewodnikiem. Centrum znajduje się w odrestaurowanej wieży w dzielnicy historycznej Al Fahidi.

Dubai Frame jest jedną z najsłynniejszych atrakcji Dubaju nie tylko dla odwiedzających, ale też dla mieszkańców miasta. Jest to budowla mierząca 150 metrów wysokości i złożona z dwóch wież oraz połączona mostem. Jej niepowtarzalny kształt przypomina ramę zdjęcia. Poza widokami goście mają możliwość podziwiania przeszłości, teraźniejszości i przyszłości Dubaju. Przeszłość miasta przedstawiona za pomocą najnowszych technologii, które łączą efekty holograficzne z tradycyjną muzyką i zapachami. W strefie Future Zone w tunelu można obejrzeć wizję Dubaju za 50 lat. W unosić się mają taksówki, będą trwały wyprawy w przestrzeń kosmiczną, a pod wodą toczyć będzie się życie.

Marka Time Out Market wprowadziła na dubajskie wybrzeże nową koncepcję hali gastronomicznej aby móc skosztować tego, co najlepsze w Dubaju. Zajmuje powierzchnie 4000 metrów kwadratowych i mieści 17 najlepszych rodzimych restauracji. Zlokalizowany jest w prestiżowej lokalizacji na Targu Al Bahar. Z tarasu zewnętrznego rozciąga się widok na Burdż Chalifa i Dubasjkie Fontanny. Można tu również odwiedzić kluby inspirowane pozostałymi międzynarodowymi siedzibami Time Out Market w Nowym Jorku, Lizbonie, Montrealu i innych miejscach.

Wyspa Bluewaters Island w Dubaju posiada niezliczoną ilość atrakcji oraz luksusowe kurorty, w których można poczuć się jak król. Hotel Caesars Palace oferuje baseny z krystaliczną wodą, spa, klub dla dzieci. Rezerwując apartament goście mogą skorzystać z bezpłatnej usługi kamerdynera. Bluewaters mieści najwyższy i największy diabelski młyn na świecie – Ain Dubai. Budowla mierzy, aż 250 metrów wysokości, a jeden pełny obrót trwa prawie 40 minut.

Dubaj dla Foodies

Na wyspie Bluewaters Island znajduje się mnóstwo restauracji. Wśród nich jest The London Project cieszący się dużą popularnością. Ściany zdobione są przez liczne i wyselekcjonowane dzieła sztuki. W budynku znajduje się też studio transmisji podcastów, które udostępnia dyskusje związane na tematy związane ze społecznością. Najważniejszy element, czyli jedzenie, to menu czerpiące inspiracje z elektrycznej sceny kulinarnej Londynu. Zawiera takie dania jak ośmiornica z papedą i papryką chilli ancho, krokiety wołowe a la Oxford i panierowana ryba z frytkami.

W hotelu Caesars Palace ulokowane zostały luksusowe restauracje, a wśród nich chociażby Gordon Ramsay’s Hell’s Kitchen. Czerpiąc inspirację z reality show słynnego szefa kuchni ta ekskluzywna restauracja serwuje popisowe dania Ramsaya, a wśród nich znajduje się wołowina Wellington i słodki pudding toffi.

Dubajskich atrakcji nigdy dość

W październiku tego roku otwarto pierwsze muzeum Madame Tussauds na Bliskim Wschodzie. Odwiedzający mogą podziwiać woskowe wersje sławnych osób i stanąć obok gwiazd ze świata takich jak królowa Anglii, Audrey Hepburn, Justin Timberlake czy Vin Diesel. Nie brakuje tam również bliskowschodnich celebrytów, w tym emiracko-jemeńskiej gwiazdy muzyki Balqees Fathi i libańskiej piosenkarki Nancy Ajram.

Z nowych atrakcji wartych zobaczenia jest też The Viev at The Palm – taras obserwacyjny z widokiem na dubajską Palmę Jumeirah. Usytuowany jest na wysokości 240 metrów, co pozwala na oglądanie bez żadnych zakłóceń nie tylko Palmy Jumeirah, ale też Zatokę Arabską oraz panoramę Dubaju w oddali.

Dubaj przez kilkadziesiąt lat z osady rybackiej przekształcił się w centrum światowego handlu i biznesu oraz atrakcji, które warto zobaczyć. Miasto to kojarzy się z najwyższymi wieżowcami i sztucznymi wyspami. Nie ma tam podobno rzeczy niemożliwej do zbudowania. W Dubaju dla nikogo nie zabraknie atrakcji do zwiedzania, a do tego cały czas przybywają nowe i równie interesujące obiekty.