Dubaj – pół miliona turystów przypłynie wycieczkowcami

Panorama Dubaju/fot. archiwum DTCM

W nadchodzącym sezonie port w Dubaju znajdzie się na trasie najlepszych statków wycieczkowych świata. Przewiduje się, że w nadchodzącym sezonie do portu w Dubaju zawinie 126 liniowców o łącznej liczbie ponad 500 000 pasażerów.

W Dubaju sezon rejsowy 2021/2022 rozpoczął się w sobotę 23 października wraz z przypłynięciem luksusowego liniowca TUI Cruise Line’s Mein Schiff 6 do portu Hamdan bin Mohammed Cruise Terminal w Mina Rashid.

Dubaj będący centralnym ośrodkiem rejsów wycieczkowych w regionie uroczyście powitał 2000 pasażerów i załogę Mein Schiff 6. Statek w nadchodzącym sezonie będzie cumować w terminalach w Mina Rashid oraz w niedawno otwartym porcie Dubai Harbour.

Przewiduje się, że w sezonie 2021/2022 do Dubaju zawinie 126 statków, na których przypłynie ponad 500 000 turystów, co będzie miało pozytywny wpływ na dalsze ożywienie turystyki w emiracie.

Szejk Mansoor bin Mohammed bin Rashid Al Maktoum, przewodniczący Najwyższego Komitetu Zarządzania Kryzysowego i Zarządzania Katastrofami w Dubaju powiedział „Dalsze umacnianie pozycji Dubaju jako głównego ośrodka rejsów wycieczkowych w regionie pomoże przyciągnąć do emiratu w nadchodzącym sezonie jeszcze większą liczbę turystów. A wszystko dzięki sukcesowi odniesionemu przez Zjednoczone Emiraty Arabskie w walce z pandemią oraz kształtowaniu wizerunku emiratu jako bezpiecznej destynacji. Skuteczne zarządzanie pandemią COVID-19 umożliwiło miastu w rekordowym czasie powrót do normalności, tym samym przyspieszając odbudowę sektora turystycznego.

Wyjątkowe zainteresowaniem Dubajem wykazywane przez międzynarodowe statki wycieczkowe dodatkowo potwierdza niesłabnącą popularność miasta jako preferowanej destynacji, nawet w tych trudnych okolicznościach. Zdrowie i bezpieczeństwo gości i personelu pracującego w sektorze turystyki rejsowej pozostanie najwyższym priorytetem dla rządu Dubaju. Surowe protokoły bezpieczeństwa obowiązujące we wszystkich portach zapewnią najwyższy poziom ochrony”.

Zawinięcie do portu w Dubaju pierwszego statku wycieczkowego odbyło się zaledwie kilka tygodni po tym jak Cruise Arabia Alliance – grupa regionalnych organizacji zrzeszających firmy wycieczkowe, wzięła udział w spotkaniu Seatrade Cruise Global w Miami, którego celem był dalszy rozwój branży turystycznej.

Sultan Ahmed bin Sulayem, prezes Grupy i Dyrektor Generalny DP World powiedział „Pomimo trudnych czasów, Zjednoczone Emiraty Arabskie, a zwłaszcza Dubaj, wykazały wiele determinacji dostosowując się do szybko zmieniającego się świata. Dubaj był jednym z pierwszych miast na świecie, które ponownie otworzyło swój rynek w lipcu 2020 r. i które nadal pozostaje otwarte dzięki ścisłemu przestrzeganiu środków bezpieczeństwa i higieny pracy. Osiągnęliśmy również imponujące wyniki, jeśli chodzi o zwalczanie rozprzestrzeniania się pandemii i wskaźnik szczepień. Działania szejka Mohammeda bin Rashida Al Maktouma przyspieszyły ten proces, pomagając emiratowi utrzymać pozycję wiodącej destynacji turystycznej na świecie. Wysiłki te, uzupełnione o trwające Expo 2020, nadały impetu sektorowi turystycznemu, a tym samym branży rejsów wycieczkowych, która jest kluczowa dla rozwoju gospodarki ZEA.

Pojawienie się Mein Schiff 6 w Hamdan bin Mohammed Cruise Terminal przyczyni się do dalszego wzrostu w tym sektorze, zachęcając inne wiodące linie rejsowe do wznawiania regularnych międzynarodowych tras do emiratu. Będziemy kontynuować wysiłki na rzecz ożywienia globalnej turystyki, wpierając naszych interesariuszy i partnerów”.

Helal Saeed Almarri, dyrektor generalny Dubai Tourism skomentował „Wraz z rozpoczęciem nowego sezonu rejsów wycieczkowych, spodziewamy się stałego wzrostu liczby pasażerów wybierających podróże rejsowe do Dubaju. Szczególnie liczymy na tych, którzy szukają alternatywnej oferty na wykorzystanie zimowego słońca. W tym przełomowym dla Dubaju roku, w którym organizujemy Expo 2020 oraz obchodzimy Złoty Jubileusz powstania ZEA, przybycie statku Mein Schiff 6 TUI Cruises stanowi ważny krok w ożywieniu przemysłu rejsowego w tej części świata. Ściśle współpracujemy z naszymi partnerami i liniami rejsowymi, aby się upewnić, że przestrzegamy jednakowych wytycznych sanitarnych, zapewniając turystom najwyższe standardy bezpieczeństwa. W związku z tym, że Dubaj znajduje się w czołówce światowego ruchu turystycznego, Dubai Tourism współpracuje ze stałą siecią publicznych i prywatnych interesariuszy, aby jeszcze bardziej wzmocnić pozycję miasta jako głównego ośrodka rejsowego w regionie”.

W Dubaju podczas nadchodzącego sezonu rejsowego zostaną podjęte wzmożone wysiłki promujące turystykę rejsową. Miasto posiada najwyższej klasy infrastrukturę portową, taką jak wielokrotnie nagradzany terminal rejsowy Hamdan bin Mohammed Cruise Terminal, który może jednocześnie obsłużyć siedem liniowców oraz Dubai Harbour Cruise Terminal wyposażony między innymi w innowacyjne mosty do przyjmowania pasażerów, które są w stanie obsłużyć ponad 3000 pasażerów w ciągu godziny.

Expo 2020 Dubai inspiruje i pokazuje, czego można dokonać współpracując