Expo 2020 Dubai inspiruje i pokazuje, czego można dokonać współpracując
Światowa wystawa Expo 2020 Dubai trwająca 182 dni jest okazją do nawiązania kontaktów, znalezienia innowacyjnych rozwiązań i podziwiania osiągnięć będących efektem współpracy. Nowoczesna architektura pawilonów, najnowsze technologie, a do tego możliwość wysłuchania koncertów na żywo, poznania kultur oraz kuchni z całego świata – to atrakcje, które czekają na odwiedzających.
Tematem przewodnim wystawy światowej Expo 2020 Dubai jest „Connecting Minds, Creating The Future”. Gospodarze chcą podkreślić, że wyzwania współczesnego świata są tak złożone i skomplikowane, że nie da się ich rozwiązać w oderwaniu od siebie. Zachęcają do wspólnej pracy – bez względu na szerokość geograficzną, bariery instytucjonalne czy różnice kulturowe. Podczas trwania całego wydarzenia zostaną zaprezentowane nowe odkrycia naukowe i technologiczne od medycyny po astronautykę. W wydarzenie bierze udział 190 krajów i organizacji z całego świata. Specjalnie z myślą o wszystkich odwiedzających powstała aplikacja Expo 2020 Dubai, która ma na celu ułatwić zwiedzanie poprzez stworzenie osobistego harmonogramu wydarzeń, atrakcji i parad.
Tygodnie tematyczne
W ramach „Programu dla ludzi i planety” przez sześć miesięcy podczas trwania Expo 2020 Dubai odbywa się dziesięć tematycznych tygodni, podczas których poszukiwane będą odpowiedzi na pytania dotyczące kształtowania przyszłości naszej planety. Pierwszy tydzień tematyczny poświęcony był sprawom związanym z klimatem i różnorodnością biologiczną, kolejny – przestrzeni kosmicznej i próbom zrozumienia, w jaki sposób obserwacje astronomiczne ukształtowały przeszłe i obecne cywilizacje. Zakończyły się już wydarzenia związane z rozwojem miast i obszarów wiejskich, podczas których można było dowiedzieć się, jak planować tworzenie inteligentnych, bezpiecznych i bardziej zielonych miast. Następne tygodnie będą związane z tematami tolerancji i inkluzywności, wiedzy i nauki, podróży i łączności, celów globalnych, zdrowia i urody, żywności, rolnictwa i środków utrzymania oraz wody.
Innowacje i technologia
Innowacje stwarzają nowe możliwości, napędzają mobilność i wspierają zrównoważony rozwój. Wśród pawilonów na Expo 2020 warto odwiedzić pawilon Emiratów i poznać przyszłość lotnictwa komercyjnego w stuleciu ZEA 2071. Odwiedzający mogą zapoznać się z podstawowymi zasadami aerodynamiki i lotnictwa. Dzięki projektom lotniczym, które wciąż starają się szukać sposobów na przekroczenie granic możliwości lotu, będzie można również sprawdzić, w jakim tempie najnowsze osiągnięcia technologiczne wzbijają się w przestworza.

Raj nie tylko dla smakoszy
A kiedy wszyscy zgłodnieją, mogą wybrać się do „świata jedzenia”, gdzie smaki nie mają granic. Zjedzenie posiłku w pierwszej na świecie hali gastronomicznej, gdzie spotykają się afrykańscy szefowie kuchni z całego świata, jest prawdziwą ucztą dla podniebienia. Alkebulan jest pierwszą na świecie afrykańska jadalnią. Kuchnie z całego świata dla każdego, od klasycznych potraw po wykwintne przysmaki, dostępne są w ponad 200 punktach gastronomicznych. Oprócz skosztowania dań można dowiedzieć się, w jaki sposób pozyskiwana, przygotowywana i gotowana jest żywność. Poprzez stworzenie własnego Etosu Żywności i pomocy punktów sprzedaży żywności oraz napojów została podniesiona poprzeczka w zakresie etyki kulinarnej, od ekologicznych, lokalnych produktów po zrównoważone opakowania. Wystawie Expo 2020 Dubai towarzyszą też festiwale, pokazy sceniczne, muzyka i koncerty, opery, a także flash moby.
Polska – kreatywność inspirowana naturą
Polska również bierze udział w tym wydarzeniu, a za realizację projektu odpowiada Polska Agencja Inwestycji i Handlu, pod nadzorem Ministerstwa Rozwoju i Technologii. Poprzez udział w Expo Polska chce wzmocnić swój wizerunek na arenie międzynarodowej i nawiązać nowe kontakty gospodarcze. Hasło przewodnie polskiej prezentacji brzmi: „Polska. Kreatywność inspirowana naturą”. W programie gospodarczym, na który składa się kilkanaście różnych inicjatyw, bierze udział łącznie blisko 2,5 tys. polskich firm – w tym prawie 1,8 tys. prezentuje się w Pawilonie lub podczas różnych wydarzeń w Dubaju, a 700 bierze udział w eventach, webinariach eksperckich czy spotkaniach online.

Pawilony
Wszystkie pawilony są warte odwiedzenia, jednak jest kilka, na które szczególnie warto zwrócić uwagę.
Pawilon ZEA: „The Land of Dreamers Who Do” to temat przewodni pawilonu, który poprzez zbiór inspirujących historii stara się pokazać wartości, które czynią Emiraty Arabskie wyjątkowym miejscem i gościnnym domem dla ludzi z ponad 192 narodowości.
Rumunia: szczególnie wyróżniono tam trzy główne tematy – wody Rumunii, naturalny krajobraz i wirtualne wycieczki ekologiczne. Warto obejrzeć prace nowych ambasadorów przyrody, artystów i osobistości badań naukowych. Dostępny jest też bar wodny „H2Ro”, gdzie można skosztować wód mineralnych z rumuńskich źródeł.
Czechy: w pawilonie przeważa wiosenna atmosfera i pionierskie inicjatywy na rzecz zrównoważonego rozwoju. Można sprawdzić, jak powstaje żyzna ziemia w jałowych warunkach pustyni przez wydobycie pary wodnej z powietrza. Na terenie pawilonu znajduje się restauracja z czeską kuchnią, obrotowa wystawa i sala konferencyjna.
Niemcy: pawilon skoncentrowany na „edutainment” (edukacji połączonej z rozrywką) prezentuje niemieckie innowacje i zrównoważone rozwiązania. Odwiedzający mogą nosić najnowocześniejsze połączone urządzenia podczas eksploracji obszarów tematycznych, w tym The Energy Lab, The Future City Lab i The Biodiversity Lab.
Hiszpania: jej pawilon natomiast ma na celu stać się przykładem inteligentnej kreatywności, zdolnej zjednoczyć ludzi wokół zrównoważonych projektów w dziedzinie nauki, technologii, produkcji, edukacji i sztuki. Demonstruje wartości i osobowość Hiszpanów – solidarność, kreatywność, innowacyjność – a także to, co czyni Hiszpanię atrakcyjną dla turystów i inwestorów oraz zaangażowanie kraju w temat Expo 2020 w Dubaju.
Włochy: tematem przewodnim jest piękno łączące ludzi. Pawilon skupia się na promowaniu współpracy, uczestnictwa i rozwoju poprzez dyplomację kulturalną i naukową. Stawiają też na doświadczenia dające nowe możliwości edukacyjne, zawodowe i biznesowe.
Węgry: tam, gdzie jest woda, są korzenie. Tam, gdzie są korzenie, tam jest życie. Węgry dają możliwość poznania interaktywnych doświadczeń na temat wody bez jej użycia, skosztowania kulinarnych potraw pochodzących z tego kraju, a także wód mineralnych. Węgry są znane jako Kraina Wód – dom dla ponad 1300 źródeł termalnych. Interaktywna wystawa prezentuje unikalne zasoby wodne: wody lecznicze, kulturę kąpieli i balneologię.
Arabia Saudyjska: pawilon saudyjski ma dawać wgląd w naszą wspólną przyszłość, zabierając w podróż przez nasze ambicje w czterech głównych filarach: ludzie, przyroda, dziedzictwo i możliwości. Można doświadczyć tam słynnej gościnności, a także poznać ludzi, którzy opowiedzą ekscytujące historie o Królestwie.
Korea: w tym pawilonie można szukać głębszego znaczenia i zobaczyć, jaka jest przyszłość mobilności. Warto wybrać się na eksperymentalne spacery szlakiem z przewodnikiem mobilnym przez unikalną architekturę z sekwencją doświadczeń, związanych z mobilnością.
Hotel Rove
Na terenie Expo 2020 Dubai dostępny jest hotel Rove Expo 2020. Ma 331 pokoi i apartamentów, a goście meldujący się w obiekcie będą znajdować się w niewielkiej odległości od Al Wasl Plaza Dome – amfiteatru, który został nazwany sercem Expo 2020. Cała sieć hoteli Rove silnie stawia na ekologiczne rozwiązania. Wykorzystuje najnowsze technologie w zakresie efektywności energetycznej poprzez zwiększoną ilość paneli słonecznych. Jednocześnie wykorzystuje sztuczną inteligencję w rozwiązaniach dotyczących odpadów spożywczych. Hotele Rove posiadają prestiżowy certyfikat ekologiczny Green Key. Certyfikat ten, przyznany tylko 2900 hotelom na całym świecie, potwierdza doskonałość w dziedzinie odpowiedzialności za środowisko i zrównoważonego działania w branży turystycznej.
POWIĄZANE WPISY
30 kwietnia 2026
Prezentacja Wysp Jońskich i Egejskich Północnych
Agencja Aviareps wraz z Grecką Narodową Organizacją Turystyczną zaprezentowały atrakcje…
0 Komentarzy1 Minuty
30 kwietnia 2026
Rośnie turystyka w Korei Południowej. Polacy wydłużają pobyty
Pierwszy kwartał 2026 roku przyniósł wzrost ruchu turystycznego z Polski do Korei…
0 Komentarzy2 Minuty
29 kwietnia 2026
Grecy zorganizowali Tourism Open Days
Agencja Aviareps wraz z Grecką Narodową Organizacją Turystyczną zorganizowała w Warszawie…
0 Komentarzy2 Minuty
29 kwietnia 2026
Lasy, góry i aktywny wypoczynek. Trentino promuje się w Polsce
W Warszawie i Krakowie odbyły się spotkania promujące włoski region Trentino jako…
0 Komentarzy2 Minuty
29 kwietnia 2026
Ministerstwo Turystyki Bułgarii: umiarkowany wzrost sektora i nowe strategie promocyjne
Ministerstwo Turystyki Bułgarii, podczas spotkania w Sofii z udziałem przedstawicieli…
0 Komentarzy2 Minuty
24 kwietnia 2026
Polacy coraz liczniej wybierają Emilię-Romanię. Wzrost o 20 proc. rok do roku
Włoski region Emilia-Romania odnotował 20 proc. wzrost liczby turystów z Polski – wynika…
0 Komentarzy3 Minuty
22 kwietnia 2026
Polacy znów wybierają Balaton. Liczy się dojazd, cena i standard
Balaton wraca do łask polskich turystów, ale już nie jako sentymentalny kierunek z…
0 Komentarzy3 Minuty
21 kwietnia 2026
Meet Hiszpania w Warszawie
Agencja Latam de Luxe zorganizowała w Warszawie warsztaty Meet Hiszpania dla agentów i…
0 Komentarzy2 Minuty
20 kwietnia 2026
Spadek przyjazdów na Cypr w marcu
Mimo spadków przyjazdów na Cypr w marcu br., turyści z Polski nadal są na drugim miejscu…
0 Komentarzy1 Minuty










