Dubaj pokazuje, jak przygotował się na powrót turystów. Zorganizował wirtualną wizytę dziennikarzy

wirtualną wizytę dziennikarzy
fot. Visit Dubai

Dystans społeczny, najnowsze technologie umożliwiające bezkontaktowy check-in, kamery termowizyjne i zamontowane we wszystkich publicznych miejscach pojemniki z płynem do dezynfekcji rąk – Dubaj przygotował się na powrót turystów. Kraj otworzy się na ruch międzynarodowy 7 lipca, a przedtem zorganizował wirtualną wycieczkę dla mediów.

VisitDubai zaprosiło dziennikarzy z regionu Europy Środkowej i Wschodniej na pierwszy wirtualny fam trip. Uczestnicy z Polski, Czech, Węgier i Rumunii połączyli się na Zoomie z przedstawicielami regionalnymi oraz z zarządcami lokalnych atrakcji, by dowiedzieć się, jak poszczególne atrakcje przygotowały się na ponowne otwarcie dla turystów. Spotkanie odbywało się przez dwa dni, 24 i 25 czerwca. Z Polski w zwiedzaniu brała udział Wirtualna Polska, Interia i WaszaTurystyka.pl.

Przyjezdni zapłacą za testy i koszty kwarantanny

„Dziś pracujemy nad przywróceniem funkcjonowania turystyki, ale intensywną pracę zaczęliśmy już na początku epidemii. Nie wiedzieliśmy, ile ta sytuacja potrwa, więc patrzyliśmy na nią z perspektywy miesięcy. Chcieliśmy, żeby ludzie wiedzieli, iż jesteśmy w tym wszyscy razem, że to jest problem globalny. Zaczęliśmy komunikację dotyczącą rodziny i bezpieczeństwa, potem stopniowo – o zaletach naszego kierunku podróży” – powiedział Issam Kazim, CEO Visit Dubai, podczas spotkania z dziennikarzami.

„Dużo uwagi poświęciliśmy bezpieczeństwu sanitarnemu, implementacji wszędzie nowych norm bezpieczeństwa. One stają się standardem. Przeprowadziliśmy też jedną z największych na świecie liczby testów na koronawirusa per capita. We wszystkich miejscach publicznych, lotniskach wprowadziliśmy najnowsze technologiczne rozwiązania: termokamery, bezkontaktową komunikację (checkin, checkout)” – dodał.

Aby wjechać do Dubaju, trzeba okazać ważny (nie starszy niż cztery dni) test na koronawirusa. Można go wykonać na lotnisku, po przylocie. Kosztuje on 350 dinarów (ok 380 zł). Trzeba też mieć odpowiednie ubezpieczenie medyczne i podpisać deklarację, że ponosi się wszystkie koszty leczenia i kwarantanny w razie zachorowania na COVID-19.

Czytaj także: Emirates z nowymi zasadami bezpieczeństwa. Loty do Dubaju od 7 lipca

Dubaj zmniejsza przepustowość atrakcji

Pierwsza część wirtualnej wycieczki odbywała się po atrakcjach Emaar Entertainment. Na początku dziennikarze wirtualnie zwiedzili najwyższy budynek świata – Burdż Chalifa. Oprócz podstawowych informacji o historii i funkcjonalności wysokościowca, uczestnicy mieli okazję zapoznać się z nowymi zasadami zwiedzania obiektu. Na podłodze pojawiły się naklejone taśmą linie wyznaczające dystans między oczekującymi przy kasach. Na trasie zwiedzania zainstalowane zostały pojemniki z płynem dezynfekującym. Podczas zwiedzania obowiązkowo trzeba nosić maseczkę. Wprowadzono też limit liczby zwiedzających – w ciągu jednej godziny może ich być maksymalnie 200. Przed pandemią było to 700 osób na godzinę.

Burdż Chalifa Dubaj
Burdż Chalifa w nowym reżimie sanitarnym

Wypełnione 10 mln litrów wody Akwarium, jedna z największych atrakcji Dubaju dla rodzin, również wprowadziło zasady bezpieczeństwa sanitarnego. Obowiązkowe są maski, które zwiedzający muszą przynieść ze sobą, nie otrzymają ich przy wejściu. Muszą też zachowywać wyznaczone odstępy i zdezynfekować ręce przed wejściem do obiektu. Przewodnicy oprowadzający grupy również noszą maseczki, a także rękawiczki. Akwarium może zwiedzać 120 na godzinę (przed pandemią przepustowość wynosiła 750 osób na godzinę).

Dubaj Akwarium po koronawirusie
Akwarium w Dubai Mall

Platinum Heritage rusza od września

Dziennikarze mogli też zajrzeć na tor wyścigowy E-Kart i zapytać o to, jak wygląda codzienne życie w słynnej galerii Dubai Mall. Z jednej strony wprowadzono tam dystans społeczny, przestrzegany wszędzie, wszechobecną dezynfekcję np. w restauracjach, z drugiej – panuje optymizm i radość z powracającego do względnej normalności życia. Odbywają się już popularne wśród turystów i mieszkańców miasta pokazy fontann pod Burdż Chalifa – z tym że rzadziej: co godzinę, a nie co pół godziny, jak przed pandemią.

Następnie wycieczka online przeniosła się na ponownie otwartą po pandemii Alserkal Avenue. To przestrzeń znajdująca się w przemysłowej części Dubaju. Przed laty była tu fabryka marmuru, czynna do 2008 roku. Po jej zamknięciu obszar zaczął być wykorzystywany jako przestrzeń artystyczna. W 2012 powstała tu pierwsza galeria sztuki. Na ponad 500 tys. stóp kwadratowych swoje miejsce znaleźli artyści, powstały tu liczne galerie sztuki, pracownie artystyczne, małe kawiarenki.

Ostatnia część wtorkowej „wycieczki” odbyła się na pustyni, gdzie firma Platinum Heritage oferuje turystom, wieczory w luksusowo wyposażonych namiotach, loty balonem, pokazy sokołów oraz safari jeepami po pustyni. Oferta będzie w pełni dostępna od 1 września, a ceny nie zostaną zwiększone.

Dezynfekcja meczetów

Drugiego dnia wizyty dziennikarze poznali podstawy kultury arabskiej w Sheikh Mohammed Centre for Cultural Understanding (SMCCU). Założona w 1998 roku organizacja non profit ma za zadanie promować i objaśniać tradycję, kulturę i zwyczaje emiratów. Podczas wizyty można dowiedzieć się m.in., jak tradycyjne budownictwo w ZEA dostosowane jest do lokalnych warunków naturalnych, na czym polega rytuał picia kawy po arabsku, jakie są zasady tradycyjnego ubioru w emiratach. Podczas wizyty w SMCCU turyści są też częstowani tradycyjnym arabskim posiłkiem. Przed epidemią można też było zwiedzać meczet – ale na razie jest on zamknięty i dezynfekowany. Po otwarciu zastosowanie będą miały standardy dystansu społecznego – zachowanie dwumetrowych odstępów między odwiedzającymi.

SMCCU Dubaj
wizyta w SMCCU

Następnie „zwiedzający” „przenieśli” się do terrarium Green Planet, które próbuje odtwarzać tropikalne środowisko naturalne. Zwierzęta nie są trzymane w klatkach, można zobaczyć węże i inne gady, papugi, leniwca, jeżozwierza, małpy i inne egzotyczne zwierzęta żyjące w lasu deszczowym. W sumie odtworzono tam ponad 3 tys. gatunków roślin i zwierząt. Poznaje się je spacerując wokół korony wielkiego drzewa. W jego korzeniach znajdują się akwaria ze stworzeniami wodnymi zamieszkującymi tropikalne lasy deszczowe.

Green Planet Dubaj
Planetarium Green Planet

Wirtualne zwiedzanie zakończyło się w słynnym hotelu Atlantis The Palm, znanego z luksusowych apartamentów zajmowanych przez gwiazdy, położonego na sztucznie zbudowanej wyspie w kształcie Palmy. Jest również znane z ogromnego akwarium, będącego atrakcją nie tylko dla gości hotelu, ale też dla zwiedzających z zewnątrz (mimo reżimu sanitarnego). W atrakcji zmieniono interaktywne panele dotykowe w kody QR – aby korzystać z multimediów, trzeba je odtworzyć na swoim telefonie.

Hotel zatrudnił osobne zespoły pracowników odpowiedzialnych za higienę oraz tzw. ambasadorów dystansowania społecznego, zwracających uwagę na przestrzeganie reguł reżimu sanitarnego.