Dobre stoisko połową sukcesu targowego

stoiska targowe Free Time Festiwal
Free Time Festiwal 2019 / fot. AG

Stoisko targowe to więcej niż wizytówka firmy. Pomaga zareklamować markę, świadczy o profesjonaliźmie wystawcy i jego podejściu do klientów, powinno być zaproszeniem do współpracy.

Niezależnie od branży, w której działamy targi są wydarzeniem, na których nasza obecność jest konieczna z kilku powodów. Po pierwsze – warto na nich zaprezentować swoją ofertę i najnowsze propozycje współpracy. Po drugie – warto poznać najnowsze trendy w branży i pomysły konkurencji. Po trzecie – to najlepsza okazja, by spotkać się nie tylko z potencjalnymi klientami, ale i partnerami.

Z tych względów bardzo ważne jest, by nasze stoisko było nie tylko dobrze widoczne i wyróżniające się od innych, ale by było przyjazne dla wizytujących i dobrze kojarzące się naszą marką.

Projekt łączący funkcjonalność z wyglądem

Stoisko nasze, niezależnie od wielkości, powinno być schludne, perfekcyjnie zaplanowane, funkcjonalne. Powinno na nim być miejsce i na prezentację produktów (broszur reklamowych, folderów, ekranu z filmami promocyjnymi itp), jak na spotkanie z gośćmi. I tutaj pojawia się problem aranżacji. Inaczej wyglądać będzie stoisko z branży spożywczej, inaczej z turystycznej, jeszcze inaczej stand jubilerski. Projekt stoiska należy powierzyć doświadczonym profesjonalistom. Oni najlepiej dobiorą akcenty dobierając je do rodzaju targów (lub eventu), oczekiwać, możliwości adaptacyjnych w danym obiekcie targowym.

Projektowanie stoisk w ostatnim czasie wyróżniają dwa główne trendy: minimalizm i styl ”biznatyjski”. Ten pierwszy uchodzi za nowoczesny, opiera się na badaniach gustów publiczności, trendach. Ten drugi ma za zadanie głównie zaszokować widza, odróżnić stoisko od innych.

Lokalizacja stoisk targowych

Równie ważne jak wygląd stoiska jest jego lokalizacja. O to musimy zadbać sami jak najwcześniej. Praktycznie w momencie podjęcia decyzji o wzięciu udziału w targach, powinniśmy dobrać jak najlepsze miejsce do prezentacji naszej firmy. Generalnie uważa się, że najlepszymi miejscami są te na początku (trzecie, czwarte od przy głównego wejścia) lub w centralnym miejscu targów. Stanowiska na końcu są rzadziej odwiedzane (goście są już na ogół zmęczenie i trudno przyciągnąć ich uwagę), podobnie ma się sytuacja z lokalizacjami na uboczu, w oddalonych korytarzach.

Czym może przyciągnąć nasze stoisko? Pamiętajmy, że chcemy dotrzeć z grubsza do dwóch grup zwiedzających targi: pierwszej czyli znających naszą firmę, szukających tego konkretnego stoiska oraz tych, którzy o nas jeszcze nic nie słyszeli i których warto szczególnie zaprosić.

Stoisko więc powinno być widoczne z dużej odległości. Można to osiągnąć stosowaniem odpowiednich barw kojarzących się z naszą marką, ale i zachęcających do wybrania akurat naszego stoiska. Nie może to być radosna pstrokacizna, raczej kolory stonowane, nie męczące oczu. Wyjątkiem mogą być stoisko firmy, które chce przyciągnąć dzieci lub młodzież traktującą wszystko „na luzie”. Kontrahenci i ewentualni partnerzy preferują spokojny dobór barw – nie więcej niż trzy kolory, wyraźne logo firmy.

Wykończenie i profesjonalny montaż

Ważne jest też symboliczne oddzielenie części prezentacyjnej od części spotkaniowej. W tej pierwszej najważniejsza jest lada, standy z miejscem na broszury, foldery. Ta druga musi być funkcjonalna – skoro zapraszamy gości na rozmowę, muszą oni mieć gdzie wygodnie usiąść. Jeśli przewidujemy, że ważna część prezentacji oferty przebiegać będzie właśnie podczas rozmowy przy stoliku, zadbajmy o mini poczekalnie dla następnych chętnych. Dobrym rozwiązaniem jest urządzenie kącika kawowego (z dodatkową osobą serwującą napoje).

Wrażeniu dobrej atmosfery i zaufania do profesjonalizmu sprzyja również dobre oświetlenie stoiska, odpowiednia ilość materiałów promocyjnych, (ewentualnych próbek produktów).

Projekt naszego stoiska i wizja jego funkcjonowania w określonej przestrzeni to jedno, ale nie mniej zależy od montażu na miejscu. Każdy projekt musi mieć zapewniony równie perfekcyjny montaż stoisk targowych. Powinien on być wykonany szybko, sprawnie, bez żadnych uchybień w stosunku do projektu i w pełni przystający do naszych wyobrażeń. Stawiając na na profesjonalne stoisko nie możemy sobie pozwolić na jakiekolwiek najmniejsze niedoróbki (krzywo zawieszony wieszak, za mała liczba gniazdek lub krzeseł). Dlatego warto zarówno projekt stoiska, jak i jego montaż powierzyć profesjonalistom. Koszt zostanie zwrócony przez sukces targowy, bo połową jego jest perfekcyjne stoisko właśnie.

Artykuł zewnętrzny