Do Portugalii już bez kwarantanny. Na Maderę – zaszczepieni bez testów

Plaża Albufeira w Portugalii / fot. Dan Gold / Unsplash

Od 17 maja , Portugalia kontynentalna może przyjmować turystów z krajów należących do UE, krajów strefy Schengen (Liechtenstein, Norwegia, Islandia i Szwajcaria) oraz z Wielkiej Brytanii. Goście z krajów, gdzie liczba zachorowań na Covid-19 jest poniżej 500 przypadków na 100 000 mieszkańców w ciągu ostatnich 14 dni, czyli obecnie np. z Polski, nie muszą poddawać się kwarantannie w Portugalii.

Każdy, kto chce udać się do Portugalii kontynentalnej drogą lotniczą musi okazać negatywny wynik testu RT-PCR w kierunku SARS-CoV-2 wykonanego nie wcześniej niż 72h przed wylotem do Portugalii. Osoby zaszczepione i ozdrowieńcy nie są zwolnieni z obowiązku testu. Jedynie dzieci do 2 r.ż. nie podlegają obowiązkowi testu. Negatywny wynik testu jest sprawdzany przed wylotem do Portugalii przez pracowników linii lotniczych.

W przypadku podróży na Maderę lub Azory obowiązuje również konieczność posiadania negatywnego wyniku testu RT-PCR, ale test można wykonać po przybyciu na wyspy na koszt lokalnego rządu. W takiej sytuacji pasażer musi poczekać na wynik testu nie opuszczając pokoju hotelowego, zazwyczaj jest to kilka do 24 godzin.

Na Maderze i Porto Santo osoby w pełni zaszczepione i po upływie okresu 14 dni (dla szczepionek dwudawkowych) lub 28 dni (dla szczepionki jednodawkowej) są zwolnione z obowiązku testu. Ozdrowieńcy z ostatnich 90 dni i dzieci do 11 lat również nie muszą wykonywać testu. Z kolei na Azory mogą podróżować bez testu dzieci do 12 lat.

Dla bezpieczeństwa wszystkich w Portugalii kontynentalnej wciąż obowiązują pewne zasady, takie jak konieczność używania maseczki, zakaz spożywania alkoholu w miejscach publicznych (z wyjątkiem restauracji i ogródków restauracyjnych) oraz skrócone godziny funkcjonowania (zwłaszcza w centrach handlowych) i ograniczona liczba osób (restauracje i inne zamknięte przestrzenie).

W Portugalii od ponad roku działa program Clean & Safe, który ma na celu powstrzymać pandemię COVID-19 a także wzmocnić zaufanie do Portugalii jako bezpiecznego kierunku turystycznego. W ramach tego programu przeszkolono już ponad 23 000 osób. Przystąpiło do niego 21 700 portugalskich firm takich jak hotele, restauracje, agencje turystyczne, Rent-A-Car, pola golfowe, muzea. Przy wejściu do tych miejsc znajdziemy charakterystyczną naklejkę Clean & Safe.

www. visitportugal.com

www. portugalcleanandsafe.com/en

Madera, Lizbona i Algarve z tytułami World’s Leading Destinations