Do Chorwacji na urlop – bo jest bezpiecznie

AG

Na bezpieczeństwo podczas urlopu stawia 85 proc. badanych turystów. Wysoki poziom bezpieczeństwa i słynący z gościnności lokalni mieszkańcy sprawiają, że to właśnie Chorwacja jest idealnym kierunkiem podróży dla każdego, kto pragnie być ciepło przyjęty i nie odczuwać lęku związanego z potencjalnymi zagrożeniami. Kraj ten znalazł się w top 10 destynacjach wskazanych przez podróżnych z 11 krajów, a pozytywnie ocenia ją aż 82 proc. odwiedzających.

Chorwacka Wspólnota Turystyczna opublikowała wyniki badania na temat idealnych wakacji, zrealizowanego na próbie 11 tysięcy wczasowiczów z 11 krajów. Badanie pokazało, że przepis na idealnie wakacje to połączenie osób, z którymi się podróżuje oraz gościnności ze strony lokalnych mieszkańców. Każdy z tych dwóch czynników wskazało 84 proc. respondentów.

Aż 82 proc. badanych osób, które odwiedziły Chorwację mają o niej pozytywną opinię, przyznając jej 8 na 10 punktów w skali satysfakcji. Znając zamiłowanie Polaków do tego kraju, nie dziwi fakt, że to właśnie Polacy przyznali jej najwyższe noty (aż 93 proc.).

Kąpiele słoneczne są ważne dla 73 proc. badanych, aktywne spędzanie czasu podczas wyjazdu jest także ważne dla wielu podróżników – 54 proc. z nich uwielbia nurkowanie, prawie połowa łowienie ryb (49 proc.), żeglowanie (47 proc.) i jazdę rowerem (49 proc.), a lekko ponad połowa wybiera camping (52 proc.). Austriacy wydają się najbardziej świadomą nacją jeżeli chodzi o możliwości spędzania wolnego czasu w Chorwacji. Brytyjczycy częściej wybierają jazdę konną (40 proc. versus średnia 29 proc.). Z kolei Holendrzy są bardziej skłonni jechać na camping (67 proc.) niż przedstawiciele innych badanych narodów (średnio 52 proc.).
A czym wyróżniają się Polacy na tle innych, badanych narodów? Dużo większą wagę przykładają do pogody. Podczas wyjazdu musi być słonecznie, dlatego najczęściej wybierają się w podróż latem. Pragną tym samym uwolnić się od codzienności i przebywać na świeżym powietrzu. Częściej poszukują nowych, ekscytujących miejsc, równocześnie pilnując ponoszonych wydatków. Spośród osób, które już były w Chorwacji, Polacy oceniają ten kraj znacznie wyżej niż inne nacje i częściej biorą go pod uwagę planując wypoczynek, niż inne badane kraje.

Badanie pokazało kilka typó turystów, którzy odwiedzają Chorwację.

Autentyczny – podczas podróży najbardziej ceni przyjaznych mieszkańców (85 proc.). Według badania, to właśnie Włosi są bardziej skłonni zawierać nowe przyjaźnie podczas wyjazdu (41 proc. Włochów w porównaniu do średnio 27 proc. respondentów z innych badanych krajów). Z kolei Włosi i Niemcy stawiają na lokalne doświadczenia podczas wypoczynku bardziej, niż przedstawiciele innych badanych nacji.

Głowa rodziny – ważne dla niego jest, by wszyscy członkowie rodziny dobrze się bawili, a przede wszystkim czuli bezpiecznie w kraju, w którym wypoczywają (najważniejszy czynnik podróży dla 92 proc.). Osoby podróżujące z rodziną najbardziej cenią sobie właśnie Chorwację (84 proc.), ze względu na fakt, że jest ona bezpieczna. Najczęściej wybierają też wypoczynek w porze letniej (44 proc.) i spędzają czas na świeżym powietrzu, najlepiej na plaży (43 proc.). Badanie wykazało też, że Polacy i Norwegowie są bardziej skłonni podróżować z rodziną niż inne badane nacje.

Łowca przygód – częściej jest mężczyzną (57 proc.) niż kobietą i docenia wypoczynek na świeżym powietrzu – na plaży, w wodzie, czy innym ciekawym miejscu. Podczas wyjazdu aktywnie poszukuje przygód i adrenaliny (priorytet dla 85 proc.). Według badania, mieszkańcy Norwegii najlepiej pasują do tego typu wczasowiczów spośród badanych nacji. W tym kontekście nie dziwi fakt, że Norwegowie dużo mniej przejmują się tym, że znajdą się w miejscu, gdzie nikt ich nie rozumie (33 proc.) niż podróżnicy z innych krajów (20 proc.).

Romantyk – częściej jest kobietą (55 proc.), a wypoczynek z odpowiednią osobą traktuje jako najważniejszy czynniki podróży (89 proc.), podobnie jak bezpieczeństwo (88 proc.). Ponad połowa (51 proc.) wybiera romantyczne zakątki, bądź odpowiednio odosobnione, co pozwala jeszcze bardziej cieszyć się z wypoczynku. Badanie pokazała, że Austriacy, Szwajcarzy i Szwedzi to więksi romantyczni podróżniczy niż inne badane nacje.

Uzależniony od kultury – kocha sztukę, kulturę i historię. Najchętniej spęcza czas zwiedzając muzeum, albo na zorganizowanej wycieczce (52 proc.). Zaledwie 6 proc. z nich zdecydowałby się na wypoczynek w okresie zimowym, większość wybrałaby inne pory roku. Doświadczanie nowych wrażeń jest ważne dla 85 proc. podróżujących, odznaczających się zamiłowaniem do kultury. Według badania Holendrzy i Brytyjczycy częściej stawiają na kulturę podczas podróży niż inne przebadane nacje.

Plażowicz – dla tego typu podróżnika najważniejszy do zabrania w podróż jest kostium kąpielowy (64 proc.), jego walizkę dopełnia ręcznik plażowy, krem do opalania i japonki. Dla 93 proc. z nich najważniejszym czynnikiem podróży jest oczywiście odpowiednia pogoda. Prawie połowa podróżników, nastawionych na wypoczynek na plaży (47 proc.) wybrałaby się w podróż podczas lata, niż o inne porze roku, spędzając wolny czas właśnie na plaży (75 proc.). Chorwacja posiadająca aż 5 385 km wybrzeża (6. miejsce w Europie i 20. na świecie), jest rajem dla miłośników plaż.

Młody bóg – jeżeli wypoczynek to w lecie (39 proc.) i raczej nie w zimie (6 proc.). Dla młodych ludzi, nie skrępowanych jeszcze żadnymi zobowiązaniami, jednym z najważniejszych czynników udanego wyjazdu jest odpowiednie towarzystwo (9 na 10 badanych), jak również wypoczynek na wybrzeżu (85 proc.). W dzień poszukują atrakcji, a w nocy gorących imprez. Ich towarzyszem podróży musi być smartfon. Spośród badanych mieszkańcy Francji częściej oceniają siebie jako imprezowiczów niż inne nacje, które wzięły udział w badaniu. Nie dziwi więc fakt, że to właśnie Francuzi częściej pakują do walizek imprezowe ciuchy (26 proc.) niż przedstawiciele pozostałych 10 krajów (średnio 12 proc.), takich jak Włochy, Wielka Brytania czy Niemcy.

O badaniu
Badanie zostało przeprowadzone w okresie 1 – 15 lipca 2015 roku przez niezależny ośrodek badawczy Reputation Leaders, na próbie 11 tysięcy osób dorosłych, powyżej 18. roku życia. Badanie zostało zrealizowane metodą ankiet internetowych na 11 rynkach – w Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych, Austrii, Niemczech, Szwajcarii, Polsce, Holandii, Francji, Szwecji, Norwegii i Włoszech. W badaniu wzięto pod uwagę reprezentatywną grupę respondentów dla danego rynku, zarówno pod względem wieku, płci jak i miejsca zamieszkania.
·