Diners Club: ponad 70 proc. Polaków wyjedzie na wakacje

AG

Według badań Diners Club, co czwarty Polak wyjedzie do któregoś z europejskich państw a ponad połowa wyjeżdżających za granicę nie zamierza się ubezpieczyć.

W 2018 roku na wakacje pojedzie ponad 70 proc. Polaków – wynika z badania zrealizowanego na zlecenie Diners Club Polska. To o 15 punktów procentowych więcej niż w roku 2017.

Paweł Kałudow z Diners Club Polska, powiedział: „Najbardziej popularne pozostają wyjazdy krajowe, 41 proc. badanych, ale znacznie wzrósł odsetek osób, które planują wyjechać poza granice kraju, ponad 27 proc.”

W ubiegłym roku za granicę planowało wyjechać tylko 13,9 proc. Polaków. W ubiegłym roku 7,5 proc. ankietowanych planowało spędzić urlop w jednym z krajów Unii Europejskiej, innym niż Polska, natomiast w tegorocznym badaniu wskaźnik ten wyniósł aż 23,2 proc. Około 4 proc. wszystkich ankietowanych planuje wyjazd poza UE.

Magdalena Rosła, właściciel Magellan Business Travel, dodała: „Polacy są bardziej świadomi swoich możliwości. Coraz częściej obsługujemy klienta, który wie, czego chce i nie boi się wydawać większych kwot, dzięki czemu chętniej decyduje się na wyjazd za granicę. Polacy przy organizacji podróży nie polegają już na katalogach. Teraz opierają się na opinii znajomych i publikowanych przez nich pięknych zdjęciach z wyjazdów.”

30-latkowie najbardziej aktywni
Wyjazdy zagraniczne najczęściej wybierają Polacy między 30 a 39 rokiem życia. Aż 42 proc. z nich planuje spędzić urlop w jednym z krajów Europy (w tym 40 proc w UE). Trzydziestolatkowie częściej niż przedstawiciele innych grup wiekowych udają się również w dalsze podróże – poza Stary Kontynent (9 proc. wobec 2 proc. wśród osób w wieku 40-49 lat). Na drugim biegunie znalazły się osoby w wieku powyżej 70 lat. Tylko 3 proc. z nich wyjedzie do któregoś z państw Unii.

Wakacje w Polsce najchętniej spędzają najmłodsi ankietowani – taką formę wypoczynku wybrało 74 proc. osób w wieku 18-29 lat.
Sposób spędzania wakacji determinuje również miejsce zamieszkania. Za granicę najczęściej wyjeżdżają mieszkańcy średnich miast (50-250 tys. mieszkańców) i metropolii (odpowiednio 37 i 34 proc.). Ponad połowa mieszkańców małych miast (51 proc.) urlop planuje spędzić na ternie Polski, ale to spośród tych ankietowanych najwięcej osób wyjedzie poza Europę (12 proc.). Mieszkańcy wsi wakacje najchętniej spędzają w swoim miejscu zamieszkania. 41 proc. z nich nie planuje wyjeżdżać, ale to i tak mniej niż w roku 2017 (52 proc.).

Wyższe zarobki i 500 plus zachęcają do wyjazdów
Zdecydowanie najwięcej ankietowanych wyjeżdżających na wakacje za granicę to osoby, których miesięczny dochód netto przekracza 5 000 zł. Spośród tych badanych 52 proc. spędzi urlop w jednym z państw europejskich (poza Polską), a 6 proc. planuje wyjazd na inny kontynent. Na drugim miejscu są osoby zarabiające między 4 000 zł a 5 000 zł – 47 proc. z nich zamierza wyjechać za granicę w sezonie letnim 2018.

Na wyjazd zagraniczny częściej pozwolą sobie beneficjenci programu 500 plus, niż osoby nie korzystające z tego programu. W ubiegłym roku na taki wyjazd zdecydowało się 25 proc. beneficjentów programu, a w 2018 roku na wakacje za granicę pojedzie już prawie 40 proc. Spośród osób, które nie korzystają z tej formy pomocy od państwa w tym roku na zagraniczny urlop wybierze się blisko 25 proc. badanych, co oznacza wzrost o 12 punktów proc. względem roku poprzedniego.

Wolimy ryzykować
Aż 51 proc. ankietowanych nie zamierza w żaden sposób ubezpieczyć zagranicznego wyjazdu. To duża zmiana w porównaniu z wynikami Badania Wakacyjnego Diners Club z 2016 roku. Dwa lata temu tylko 22 proc. osób wyjeżdżających za granicę nie planowało się ubezpieczyć.
Spośród osób, które decydują się skorzystać z ubezpieczenia, większość ograniczy się do karty EKUZ (17,5 proc. ankietowanych). Ze standardowego ubezpieczenia w biurze podróży skorzysta blisko 14 proc. Polaków, natomiast 9,9 proc. badanych wykupi dedykowaną polisę u ubezpieczyciela.

Paweł Kałudow z Diners Club Polska, skomentował: „Polacy rezygnują z ubezpieczenia wyjazdu zagranicznego chcąc ograniczyć koszty wyjazdu. Tymczasem karta EKUZ nie zapewnia całkowitego zwrotu kosztów leczenia, które może okazać się bardzo kosztowne. Ubezpieczenie podróżne wcale nie musi być obciążającym wydatkiem. Przed wyjazdem opłaca się sprawdzić, czy i jakie ubezpieczenie oferują nam produkty finansowe, z których korzystamy na co dzień – np. karta kredytowa, którą nosimy w kieszeni. Diners Club Polska oferuje swoim klientom kartę kredytową z ubezpieczeniem podróży do
1 mln złotych w standardzie. Ubezpieczenie to obejmuje nie tylko posiadacza karty, ale również osoby z wyjeżdżające razem z nim.”