Darmowa promocja i walka z sezonowością – zgłoś udział w „weekendzie za pół ceny”

POT

Działania promocyjne i sprzedażowe pomagające walczyć z problemem sezonowości w polskiej turystyce są bardzo potrzebne – uważają przedsiębiorcy. Jeszcze do 12 lutego można łatwo i bez kosztów dołączyć do akcji „Polska zobacz więcej – weekend za pół ceny”, organizowanej po raz szósty przez Polską Organizację Turystyczną.

Bezpłatna promocja, przyciągnięcie większej liczby turystów, minimalne formalności – m.in. takie korzyści z udziału w akcji organizowanej przez POT wymieniają przedsiębiorcy turystyczni. Pomysł jest prosty – w partnerskich obiektach w wybrane weekendy w roku obowiązuje minimum 50 proc. zniżki na usługi. Dla uczestników to szansa na przyciągnięcie klientów poza sezonem, zbudowanie świadomości marki; dla regionów i miast – promocja i zwiększenie zainteresowania Polaków podróżami po kraju.

Promocja bez dodatkowych kosztów

„Sezonowość to ogromny, jeden z największych problemów w tym biznesie. Pokoje, które sprzedajemy za pół ceny w tym terminie i tak stałyby puste, więc ich sprzedaż nawet po takiej zniżce to jest czysty zysk. Do Zamościa turyści zaczynają przyjeżdżać w kwietniu, kończą we wrześniu. W innych terminach trzeba bardzo aktywnie działać ze sprzedażą, a „Polska zobacz więcej” to akcja, która jest bezpłatną promocją dla nas i dla miasta” – mówi Magdalena Budziejewska z hotelu Zamojski SPA.

Jak podkreślają przedsiębiorcy, jedną z zalet akcji jest to, że łatwo jest dołączyć do grona partnerów. Wystarczy wypełnić formularz, wysłać go do POT i dostarczyć materiały informacyjne – opis obiektu, dane teleadresowe, opis oferty i zdjęcia. Podstawowe informacje zapamiętywane są w systemie, więc jeśli ktoś bierze udział w akcji po raz kolejny, musi je jedynie zaktualizować. Zgłoszenie się do kolejnej edycji trwa niecałe pięć minut i nic nie kosztuje.

Szósta edycja jeszcze otwarta

Zapisy do wiosennej edycji trwają jeszcze do 12 lutego. Od 28 lutego oferta będzie dostępna w sprzedaży, zaś wiosenna edycja akcji odbędzie się w weekend 15-17 marca.
Kto może się zapisać? Przedsiębiorcy działający w branży turystycznej, instytucje samorządowe, hotelarze i gestorzy bazy turystycznej, restauratorzy, instytucje kultury, przewoźnicy, wypożyczalnie sprzętu sportowego, organizatorzy imprez, organizacje i instytucje związane z obsługą ruchu turystycznego, a także organizatorzy eventów sportowych.

Ci, którzy się zgłoszą, dostaną nie tylko nowych klientów, ale i darmową reklamę. Polska Organizacja Turystyczna oferuje wsparcie marketingowe dla partnerów akcji w mediach i środkach transportu (np. filmy w pociągach Pendolino czy autobusach Polonus). Przy okazji tegorocznej, szóstej edycji, Polska Organizacja Turystyczna planuje jeszcze zwiększyć budżet na promocję, stawiając na reklamę w mediach społecznościowych.

300 tys. klientów poza sezonem

„Nawet jeśli w ten weekend nie przyjedzie dużo więcej klientów, niż w innych terminach poza sezonem, to i tak warto brać udział w akcji. Chociażby ze względu na promocję marki w kanałach wykorzystywanych przez POT. Nie da się na tym stracić, z biznesowego punktu widzenia jest to wyłącznie zysk. W „weekendzie za pół ceny” bierzemy udział już po raz piąty i uważam, że takich akcji powinno być dużo więcej. W Polsce jest mnóstwo obiektów, które próbują ze wszystkich sił przyciągnąć gości poza sezonem” – mówi Jacek Boruch, specjalista ds. sprzedaży i marketingu w Pałacu i Folwarku Galiny.

W 2018 roku z wiosennej i jesiennej edycji skorzystało niemal 300 tys. Polaków. W ostatniej, piątej odsłonie swoją ofertę zaprezentowało 757 partnerów, czyli o prawie 15 proc. więcej, niż w czwartej. Wszyscy obniżyli cenę swoich produktów i usług o minimum 50 proc.

Mobilizacja do wyjazdów

„Polonus, jako narodowy przewoźnik autokarowy, już po raz szósty będzie uczestniczył w tej akcji. Jest to bardzo ważna inicjatywa, ponieważ mobilizuje turystów do podróżowania również poza sezonem. W ostatniej edycji akcji liczba pasażerów wzrosła o ok. 5 proc., co jest bardzo dobrym wynikiem” – mówi Piotr Pogonowski, dyrektor zarządzający Polonus.

„W tegorocznej, wiosennej edycji bierze udział sześć naszych hoteli – trzy zlokalizowane w bezpośrednim sąsiedztwie Lotniska Chopina, kolejne trzy w Gdańsku, Juracie i Katowicach-Pyrzowicach, a także dwa obiekty hotelowe Golden Tulip w Gdańsku i Międzyzdrojach. W naszych hotelach zainteresowanie akcją z edycji na edycję jest coraz większe. Cieszymy z każdego nowego gościa, który korzysta z tej promocji, bo liczymy, że ten gość wróci do nas, albo zachęci innych do skorzystania z naszej oferty w innymi terminie” – komentuje Magdalena Szefernaker, kierownik ds. komunikacji i PR Polskiego Holdingu Hotelowego.

„Bardzo popieram tę inicjatywę, uczestniczyliśmy w pięciu edycjach i zamierzamy brać udział w kolejnych edycjach. Traktuję to jako promocję Torunia i związanych z nim placówek. W naszych obiektach połowę ceny oferujemy gościom indywidualnym, dzieciom, młodzieży i seniorom. Promocja nie obejmuje grup, co też jest ważne dla przedsiębiorców” – mówi Andrzej Olszewski, twórca Żywego Muzeum Piernika i Domu Legend Toruńskich. „Największym zyskiem z udziału w akcji jest bezpłatna promocja. Zyski wymierne ma przede wszystkim nasz Dom Legend Toruńskich – w weekend „za pół ceny” odwiedza go o 25 proc. więcej turystów” – dodaje.

Zgłoszenie można wysyłać za pomocą specjalnie przygotowanego formularza znajdującego się na stronie www.polskazobaczwiecej.pl. Tam też znajdują się szczegółowe informacje na temat akcji, regulamin oraz instrukcja zgłaszania ofert. Więcej opinii o akcji znaleźć można tutaj.

Artykuł przygotowany we współpracy z Polską Organizacją Turystyczną.