Darłowo – otwarto Muzeum Morskie

W ostatni piątek w Terminalu Sztuki, czyli dawnym Terminalu pasażerskim w darłowskim porcie otwarto Muzeum Morskie.

Muzeum prezentuje: mundury, medale, odznaczenia, naszywki i numizmaty morskie, obrazy, grafiki, rzeźby i fotografie o tematyce morskiej, modele żaglowców i statków z ości rybich, urządzenia nawigacyjne i okrętowe, sprzęt i akcesoria rybackie jak np.: bobiny, kleszczki, szekle, liny, mapy morskie, lampy. W gablotach znalazły miejsce także bursztyny, porcelana i fajans o motywach morskich, model Latarni Morskiej oraz kącik poświęcony królowi Erykowi.
Największą część ekspozycji stanowią eksponaty należące do kolekcji profesora Marka Żuchowskiego, badacza i popularyzatora historii Darłowa.

Żuchowski powiedział Radiu Koszalin: „Muzeum Morskie ma być także placówką edukacyjną. Będzie w nim można poznać morskie zwyczaje i tradycje, miedzy innymi związane z sieciarstwem. Tradycje sieciarskie w Darłowie są wyjątkowo bogate bo sieciarnia funkcjonowała nie tylko w kutrze ale były samodzielne zakłady sieciarskie, które warte są upamiętnienia. Tym bardziej, że pokazujemy nie tylko różnego rodzaju sieci, ale też unikalne zdjęcia pierwszych sieciarek, które rozpoczynały tutaj tradycję sieciarsą”

Arkadiusz Sip, dyrektor Darłowskiego Ośrodka Kultury, powiedział: „Chcieliśmy, by w porcie, tuż przy rozsuwanym moście zorganizować miejsce, w którym każdy będzie mógł przekonać się, że jest w mieście nierozerwalnie związanym z Morzem Bałtyckim.
Na muzealną wystawę składa się kilkaset bardzo różnorodnych eksponatów. Staraliśmy się na tej pierwszej wystawie znaleźć złoty środek, żeby pokazać wszystko. Most zwodzony, bursztyn, szkołę morską, lotnictwo morskie, rybaków, ozdoby marynarskie, nawet mikołajka nadmorskiego, mundury marynarzy ze szkoły morskiej i również komandorów. Wszystko co z morzem związane. Chcemy, by zadziałał tu efekt kuli śniegowej i by z każdym tygodniem przybywało nam eksponatów wartych zaprezentowania i obejrzenia.”

Muzeum do końca września czynne będzie codziennie od 10.00 do 18.00 a w weekendy do 19.00. Od 31 sierpnia bilet wstępu będzie kosztował 5 zł, dla dzieci -3 zł.