Cypr znosi od 1 marca zakaz lotów dla Polaków

Wybrzeże cypryjskie w okolicach Ayia Napy/fot. AG

Całkowite zniesienie podróżowania na Cypr dla obywateli 56 krajów, w tym Polski, planowane jest na 1 marca. Czy będą konieczne testy?

Według planu przedstawionego przez rząd cypryjski, od 1 lutego zostaje wprowadzony podział krajów źródłowych na grupy: zieloną, czerwoną, pomarańczową lub szarą. W zależności od stanu epidemiologicznego w danym kraju, będzie on przesuwany z jednej kategorii do drugiej. Podział ten miał nastąpić od dzisiaj, ale ze względu na sytuację w Europie, termin przesunięto o dwa tygodnie.

Na wspomnianej liście znalazły się państwa członkowskie UE, państwa Europejskiego Obszaru Gospodarczego (Norwegia, Islandia, Szwajcaria, Lichtenstein), państwa trzecie wyszczególnione w Zaleceniu Rady UE (UE 2020/912 z dnia 30 czerwca 2020 r. w sprawie tymczasowego ograniczenia innych niż niezbędne podróży do UE oraz ewentualnego zniesienia takiego ograniczenia),Zjednoczone Królestwo, Rosja, Izrael, Ukraina, Białoruś, Egipt, Jordania, Liban, Zjednoczone Emiraty Arabskie i Arabia Saudyjska.

Jednocześnie rząd cypryjski potwierdził swoje zobowiązanie, że od 1 marca 56 wspomnianych wyżej krajów będzie wyłączonych z kategorii szarej. Stąd, kraje te będą jedynie przesuwane pomiędzy kategoriami zieloną, pomarańczową i czerwoną. Będą one kategoryzowane na podstawie oceny ECDC, a nie Cypru. Jedynie w przypadku, gdy dany kraj nie figuruje na liście ECDC, będzie musiał zostać poddany osobnej ocenie, której dokona rząd cypryjski.

Turyści z grupy krajów grupy zielonej nie będą musieli pokazywać wyników 72 -godzinnych testów PCR po przylocie na Cypr. Turyści z krajów z grupy pomarańczowej będą musieli się poddać testom po przylocie na Cypr. Goście z krajów grupy czerwonej będą musieli zrobić testy przed wylotem oraz po przylocie na Cypr.

Przypomnijmy, że od początku listopada Polska znalazła się w najbardziej „niebezpiecznej” grupie w cypryjskiej kategoryzacji krajów pod względem bezpieczeństwa epidemiologicznego. Oznacza to, że nie można udać się na wyspę, nawet z ważnym testem PCR. 

Od wiosny znów polecimy na Cypr. Raczej z testem