Cypr – rok 2017 będzie rekordowy

AG

Cypryjska Organizacja Turystyczna (CTO) oczekuje, że, po bardzo udanym ubiegłym roku, w 2017 roku Cypr odwiedzi rekordowa liczba turystów.

W 2016 roku na wyspie wypoczywało ponad 3,2 mln turystów, o 17 proc. więcej niż w 2015 roku. CTO oczekiwała wzrostu 5 procentowego.

Angelos Loizou, prezes Cyprus Tourism Organization, powiedział: “Trzy lata temu, kiedy straciliśmy wielu potencjalnych turystów na rzecz innych śródziemnomorskich kierunków – Turcji, Maroka, Egiptu i Tunezji – postanowiliśmy zaufać branży, że podniesie się z kryzysu. We współpracy z touroperatorami wypracowaliśmy ofertę na tyle interesującą, że spowodowała powrót turystów. Przykładem mogą być turyści z Wielkiej Brytanii, których liczba spadła cztery lata temu o niemal połowę, z 1,5 mln w 2001 roku.
Zawsze pokazujemy Cypr jako kierunek bogaty w atrakcje turystyczne, to nie tylko słońce i surfowanie po falach morskich. Polecamy turystykę religijną, pobyty klubów sportowych podczas łagodnych u nas miesięcy zimowych, coraz bardziej popularne śluby na Wyspie Afrodyty.”

Loizou podkreślił, że turystyka bezpośrednio i pośrednio przynosi do cypryjskiego PKB aż 20 proc. (17,6 mld euro), ale w 2017 roku udział przemysłu turystycznego i okołoturystycznego w PKB Cypru wyniesie 22 proc. Turystyka przyczynia się do zmniejszenia bezrobocia. W 2016 roku 9 proc. pracujących na Cyprze zatrudnionych było w sektorze turystycznym. W 2017 ma to być 11 proc.
Według Loizou, turystyka w poważny sposób pomaga podnieść się z ruin cypryjskiej gospodarce po kryzysie finansowym w 2013 roku. Sektor turystyczny bezpośrednio przyniósł w zeszłym roku 2,36 mld euro (wzrost o 12 proc.). Każdy turysta zostawia na wyspie średnio ok. 760 euro.