Cykl spotkań o Wandzie Rutkiewicz w Bibliotece Publicznej we Wrocławiu

Wanda Rutkiewicz

Z okazji trzydziestej rocznicy śmierci Wandy Rutkiewicz, w Roku Wandy Rutkiewicz, Miejska Biblioteka Publiczna im. Tadeusza Różewicza we Wrocławiu zaprasza 8-9 kwietnia na Karawanę do gwiazd. Wanda Rutkiewicz i jej szczyty marzeń – cykl spotkań poświęconych Wandzie Rutkiewicz.

Spotkania te odbędą się w trzech filiach Biblioteki: w Mediatece przy pl. Teatralnym 5, Centrum Innowacji Przejście (pl. Teatralny 5, poziom -1) oraz w Bibliotece Turystycznej przy ul. Szewskiej 78.

W programie znajdują się m.in.: rozmowa wspomnieniowa z himalaistą Aleksandrem Lwowem i wiceprezesem Klubu Sportowego Polskie Himalaje, Januszem Kalinowskim, spotkanie z jedyną kobietą-ratowniczką TOPR, Eweliną Wiercioch, z autorką książki o Wandzie Rutkiewicz, Anną Kamińską, z reżyserką filmową Elizą Kubarską.

Sylwetki Prelegentów publikujemy na www.biblioteka.wroc.pl
https://biblioteka.wroc.pl/karawana-do-gwiazd-program/

„Muszę powiedzieć, że choć Wanda Rutkiewicz mieszkała i chodziła do szkoły we Wrocławiu przez wiele lat osobiście jej nie poznałem. Byłem bardzo zafascynowany jej osobą. Była dla mnie, jako dla człowieka równiny, czymś niezwykłym. Była dla mnie zagadkową, niezwykłą istotą, choć była podobno bardzo zwykłą osobą”.
Wypowiedź Tadeusza Różewicza w kontekście wiersza „Gawęda o spóźnionej miłości” (Karpacz 1996, Wrocław 1997).

Spotkania te będą również transmitowane online.

W Bibliotece Turystycznej odbędą się prelekcje popularnonaukowe na temat wody i ekologii w górach oraz w jaki sposób ekstremalne warunki wpływają na organizm człowieka.

Niewątpliwą atrakcją będzie możliwość skorzystania z wirtualnego wejścia na Mt. Everest, dzięki aplikacji VR udostępnionej w Centrum Innowacji Przejście.

Specjalne działania czekają również na najmłodszych odbiorców: spotkanie autorskie z Anną Czerwińską-Rydel, autorką książki dla dzieci o Wandzie Rutkiewicz, warsztaty plastyczne z ilustratorką Marianną Oklejak oraz warsztaty grafiki komputerowej w programie CANVA (tworzenie ilustracji i publikacji).

W tygodniu poprzedzającym „Karawanę do gwiazd” Multicentrum zaprasza na warsztaty rodzinne: druku 3D karabińczyków oraz artystyczne warsztaty komponowania dźwięków.

Wstęp na wszystkie spotkania jest bezpłatny. Na warsztaty oraz na sesje VR obowiązują zapisy.

Przez cały tydzień od 4 do 9 kwietnia można wziąć udział w Grze Miejskiej „8 z 14” (w aplikacji Action Track), nazwą nawiązującą do liczby ośmiotysięczników zdobytych przez Wandę Rutkiewicz. Natomiast w Mediatece będzie można wziąć udział w rozgrywkach w grę planszową K2.

Od 2 do 10 kwietnia w Centrum Innowacji Przejście będzie można oglądać wystawę fotograficzną poświęconą Wandzie Rutkiewicz „Wyżej jest tylko niebo”.

10 kwietnia dla uczestników „Karawany do gwiazd” Hydropolis przygotował spacer tematyczny, myślą przewodnią którego będzie śnieg, woda i góry (spacer biletowany, ze zniżką).

W dniach 29 kwietnia – 20 maja na ul. Świdnickiej będzie można obejrzeć plenerową wystawę fotografii z archiwum rodzinnego Wandy Rutkiewicz.

Szczegółowy program znajduje się na stronie Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Tadeusza Różewicza we Wrocławiu:
https://biblioteka.wroc.pl/karawana-do-gwiazd-program/
www.biblioteka.wroc.pl oraz na profilu FB Biblioteki.

Patronatem honorowym objęli „Karawanę do gwiazd”: Marszałek Województwa Dolnośląskiego, Prezydent Miasta Wrocławia oraz Fundacja Wspierania Alpinizmu Polskiego im. Jerzego Kukuczki

Patronem medialnym jest portal WaszaTurystyka.pl