Costa del Sol chce Polaków przez cały rok

Słońce, plaże, zabytki, sporty wodne, SPA i pola golfowe – przedstawiciele hiszpańskiego regionu Costa del Sol przekonują, że warto do nich przyjeżdżać o każdej porze roku. Nie tylko dla słońca i plaży.

Arturo Bernal, dyrektor generalny turystyki i planowania regionu Costa del Sol, powiedział: “Costa del Sol to oczywiście morze i plaża, ale nie tylko. One są najważniejsze, ale to nie są nasze jedyne atuty. Jesteśmy regionem nie tylko atrakcyjnym turystycznie, ale i bezpiecznym, co jest niezmiernie ważne w dzisiejszych czasach.”

Elias Bendodo, prezydent rządu prowincji Malaga, dodał: “Chcemy pokazywać różnorodność naszej oferty. Rynek polski jest bardzo dynamiczny, Polacy sa coraz liczniejszymi i coraz ważniejszymi naszymi kleintami. W pierwszej połowie tego roku odnotowaliśmy wzrost liczby turystów z Polski aż o 57 proc. Polacy już są w pierwszej 15 pod względem liczby turystów odwiedzających Costa del Sol. Tylko w maju liczba Polaków, którzy nocowali w naszych hotelach wzrosła w porównaniu z majem 2015 roku o 31,6 proc. Lotnisko w Maladze obsłużyło w I połowie roku 41 937 Polaków, o 38,1 proc. Więcej niż w roku ubiegłym (30 555).
Wiemy, że polscy turyści oprócz tego, że lubią słońce i plaże, interesują się także historią, kulturą, sztuka, cenią tradycje. Dla nich właśnie nasz produkt turystyczny jest idealny.
Dla nas z kolei kluczowy jest segment turystyki kulturalnej. Turysta kulturowy jest turystą bardziej zdyscyplinowanym, o wysokim stopniu zadowolenia. Jest bardziej niezależny i generuje wyższą śerednią wydatków niż turysta typu wakacyjnego.”

W 2015 roku Costa del Sol odwiedziła rekordowa liczba turystów – 10,6 mln. Rok wcześniej było ich 10 mln. Również przychody z turystyki były rekordowe – 11,531 mln euro. Zatrudnienie w turystyce wzrosło o 6,41 proc. Liczba turystów korzystających z linii lotniczych wzrosła o 4,59 proc., liczba korzystających z kolei – o 2,87 proc.

Izba Turystyki Malaga-Costa del Sol (The Málaga-Costa del Sol Tourist Board) przygotowała nową strategię. Opiera się ona na budowie nowego brandu Costa del Sol, w zasadzie na dziesięciu brandach.
Są to:
Wakacje i wypoczynek – 120 kilometrów plaż, słoneczan pogoda atrakcje i usługi plażowe
Golf – 70 pól golfowych, region nazywany jest nawet Costa del Golf
Turystyka luksusowa – m.in. siedem restauracji z gwiazdkami Michelin
Rejsy – odnowiony port pasażerski w Maladze mogący przyjąć jednocześnie siedem wycieczkowców
MICE – duża liczba hoteli i obiektów kongresowych, m.in. pięć “Pałaców Kongresowych”
Turystyka kulturalna – duża liczba zabytków historycznych, muzeów, atrakcji kulturalnych. 80 proc. Z nich zgromadzona jest w trzech miastach: Maladze, Antequerze i Rondzie.
VITA – w Maladze traktuja to jako akronim od Verde (zielony), Interior Turismo Activo (Turystyka aktywna). Chodzi o połączenie poznawania kraju, podziwiania jego pi ękna i testowania kuchni regionalnej i win.
Sporty wodne – szerokie możliwości uprawiania wszelekich sportów wodnych, m.in. 11 marin jachtowych
Turystyka sportowa – w ubiegłym roku 126 zespołów sportowych korzystało zimą z boisk w Costa del Sol
Turystyka językowa – możliwość nauki języka hiszapńskiego połączona z poznawaniem kultury, tradycji, życia mieszkańców regionu