Co zrobi Społeczna Rada Turystyki przy ministrze?

archiwum MSiT

Dwoje blogerów, członkini zarządu PZU do tej pory niezwiązana z turystyką, wybrani z niejasnego klucza przedsiębiorcy, urzędnicy, akademicy i działacze społeczni mają wspólnie z Ministerstwem Sportu i Turystyki “kształtować i prowadzić politykę turystyczną Polski”.

22 czerwca Minister Sportu i Turystyki Witold Bańka wręczył nominacje części spośród kandydatów na członków Społecznej Rady Turystyki. Pozostali kandydaci otrzymają nominacje na I oficjalnym posiedzeniu we wrześniu.

Jak głosi komunikat MSiT, w skład Rady, który decyzją Ministra Sportu i Turystyki może zostać poszerzony, wchodzą eksperci branży turystycznej. “Do zadań Rady należy opiniowanie i formułowanie stanowiska w sprawach dotyczących propozycji systemowych rozwiązań w turystyce, w tym m.in. opracowywanie kierunków rozwoju turystyki. Podczas posiedzeń Rady przewiduje się także: inicjowanie działań, wspieranie i promowanie nowych propozycji zadań w obszarze turystyki, wymianę doświadczeń, wspólne identyfikowanie potrzeb środowiska turystycznego a także wypracowywanie kierunków rozwiązań na zidentyfikowane bariery. Społeczna Rada Turystyki ma zapewnić udział ekspertów w kształtowaniu i prowadzeniu polityki turystycznej kraju.” – czytamy w komunikacie.

Nie wiemy, według jakiego klucza dobierano ekspertów, którym proponowano członkostwo w Radzie. Podobno kryterium nie była przynależność do określonej organizacji lub stowarzyszenia.

Przedstawiony do tej pory skład jest swoistym koktajlem osobowym. Nie ma w nim reprezentanta najważniejszego organizacji samorządowej hotelarzy (IGHP), mającej bardzo wiele do powiedzenia, jeśli chodzi o turystykę przyjazdową. Nie ma reprezentantów przewoźników (oprócz PKP i PLL LOT).

Za to po dwóch przedstawicieli mają dwa “podmioty”: Chopin Airport Development (którego prezes, dobry znajomy wielu polityków PIS, zostanie prawdopodobnie przewodniczącym Rady) oraz blog, którego autorzy radzą np. jak wyjechać tanio do Maroka (autostopem) lub jak zwiedzić dziesięć miejsc w Paryżu (w tym kluczowe obiekty, takie jak Luwr) w 24 godziny.

Jak z blogerami znajdą wspólny język na przykład prezes PZOT czy członek zarządu OSAT? Jak wspólnie będą “wspierać i promować nowe propozycje zadań w obszarze turystyki”? Jak rozumieć obecność w społecznej Radzie prezesa Polskiej Organizacji Turystycznej, urzędnika podległego zawodowo ministrowi Bańce?

Obecność przedstawicielki PZU, znanej z działalności dziennikarskiej (podziemnej i “normalnej”) można wytłumaczyć tylko tym, że PZU da pieniądze na promocję turystyki krajowej (bo samo PZU z ubezpieczeniami turystycznymi niewiele ma wspólnego). Ministrowi Bańce udało się zdobyć od spółek Skarbu Państwa pieniądze na wspieranie sportu i chwała mu za to. Jeśli uda mu się również zdobyć pieniądze na promocję turystyczną Polski – będzie to wielki sukces. Być może skład osobowy Rady będzie w tych działaniach kartą przetargową. Gorzej, gdyby się okazało, że Rada jest tylko fasadą dla działań politycznych.

Paweł Niewiadomski, prezes PIT, zapytany przez przedstawiciela portalu WaszaTurystyka.pl, o to czy PIT lub on sam otrzymali zaproszenie do udziału, odpowiedział: “Nie udzielamy żadnego komentarza w sprawie rady, czekamy na ogłoszenie nazwiska przewodniczącego i programu Rady.”

Z kolei Marek Kamieński, członek zarządu OSAT i członek Rady, podkreślił: “Skład jest dziwny, brakuje mi przedstawicieli kilku bardzo ważnych dla turystyki środowisk, ale jak podkreślił minister Bańka – będzie on do września uzupełniony. Ja jestem optymistą i daję tej radzie kredyt zaufania. Jeżeli bowiem ma być ona nastawiona na turystykę krajową, to będzie super. Ma kompetencje, by zajmować się turystyką przyjazdową, bo ma wśród członków większość przedstawicieli organizacji, które właśnie tym się zajmują. To jest kolejny sygnał, że MSiT chce się zajmować przede wszystkim turystyka krajową. Natomiast tylko ja i prezes PZOT, Krzysztof PIątek reprezentujemy w Radzie interesy firm zajmujących się turystyką wyjazdową. Dopóki w Radzie nie zwycięży polityka, będę brał udział w jej pracach.”

Nominacje do Rady otrzymali: (Kolejni kandydaci otrzymają nominacje na I oficjalnym posiedzeniu we wrześniu)

Roman Bargieł, prezes zarządu głównego Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego T

Tadeusz Burzyński dyrektor Instytutu Turystyki w Krakowie

Marek Chraniuk prezes zarządu PKP Intercity

Gheorghe Marian Cristescu prezes zarządu Chopin Airport Development

Maciej Dobrzyniecki sekretarz generalny Europejskiej Akademii Gastronomicznej i Prezydent Polskiej Akademii Gastronomicznej

Michał Fijoł członek zarządu PLL LOT

Dariusz Futoma prezes Horwath HTL w Polsce

Marek Kamieński członek zarządu Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Agentów Turystycznych

Patrycja Klarecka prezes Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości

Jarosław Lichacy prezes Darłowskiej Lokalnej Organizacji Turystycznej

Dorota Macieja członek Zarządu PZU SA

Anna Nowak bloger gdziewyjechac.pl

Marcin Nowak bloger gdziewyjechac.pl

Marek Olszewski Prezes Polskiej Organizacji Turystycznej

Krzysztof Piątek prezes Polskiego Związku Organizatorów Turystyki

Adam Pilczuk dyrektor ds. strategii i rozwoju Chopin Airport Development

Ryszard Skotniczny wiceprezes Podkarpackiej Regionalnej Organizacji Turystycznej

Michał Szeftel prezes Polskiej Federacji Campingu i Caravaningu

Bartłomiej Walas dziekan Wydziału Turystyki i Rekreacji WSTiE

Jan Wróblewski członek zarządu Zdrojowa Inwest

Andrzej Wójcik prezes Zarządu Grupy Satoria SA

Agnieszka Zyzało prezes Podlaskiego Oddziału Polskiej Izby Turystyki