Chorwacja – wjazd łatwiejszy z aplikacją

Aolikacja pomocna przy wjeździe do Chorwacji
Plaża Sinica na wyspie Vis w Chorwacji/fot. Aleksandar Gospić / Chorwacka Wspólnota Turystyczna

Aplikacja jest prosta w użyciu, wkrótce będzie dostępna w języku polskim. W aplikacji entercroatia.mup.hr biura podróży mogą zgłosić swoje grupy.

Od 28 maja 2020 Polacy wjeżdżający na do Chorwacji nie muszą przedstawiać powodu wjazdu do Chorwacji. Przy przekraczaniu granicy nie jest także wymagany test na COVID-19 ani specjalny „paszport zdrowotny”.

Polaków będą obowiązywać procedury sprzed pandemii (ważny dowód osobisty lub paszport), ale z uwzględnieniem kontroli epidemicznej oraz obowiązkiem przestrzegania zasad epidemicznych obowiązujących na terenie Chorwacji. Polaków wjeżdżających na teren Republiki Chorwacji nie obowiązuje również kwarantanna.

Z aplikacją łatwiej

Agnieszka Puszczewicz, dyrektor Przedstawicielstwa Chorwackiej Wspólnoty Turystycznej w Polsce, w rozmowie z przedstawicielem redakcji portalu WaszaTurystyka.pl, radzi : „Żeby uniknąć kolejek na granicach i maksymalnie skrócić kontrolę graniczną Ministerstwo Spraw Wewnętrznych oraz Ministerstwo Turystyki Republiki Chorwacji zalecają korzystanie z aplikacji online: entercroatia.mup.hr przez którą można przesłać wszystkie potrzebne dane. Aplikacja jest prosta w użytkowaniu, obecnie dostępna w języku angielskim, ale w najbliższych dniach będzie również w innych językach, w tym w polskim. W aplikacji entercroatia.mup.hr biura podróży mogą zgłosić swoje grupy.”

Wyjątek stanowią autobusy rejsowe, w przypadku których każdy z pasażerów sam musi się zgłosić. Według wytycznych w Chorwacji obowiązuje limit pasażerów w autokarach turystycznych 50 proc. miejsc siedzących w ustawieniu szachownicy i z obowiązkiem noszenia maseczek w trakcie całej podróży. Wymóg ten być może zostanie zmieniony.

Turyści, którzy skorzystają z aplikacji otrzymają drogą mailową potwierdzenie przyjęcia zgłoszenia od Policji Granicznej oraz wszystkie rekomendacje Chorwackiego Państwowego Instytutu Zdrowia Publicznego. Goście, którzy nie skorzystają z aplikacji będą mogli dopełnić formalności na przejściach granicznych.

Cała infrastruktura turystyczna już otwarta

Na wszystkich goście oprócz zakwaterowania na kempingach, w apartamentach i hotelach czeka otwarta cała pozostała infrastruktura (plaże z możliwością kąpieli w morzu, baseny, restauracje, Parki Narodowe i Krajobrazowe, parki wodne, muzea i galerie).
Państwowy Instytut Zdrowia Publicznego wydał szczegółowe wytyczne odnośnie prowadzenia poszczególnych rodzajów działalności turystycznej i usługowej. Dostępne są one w języku angielskim na oficjalnej stronie Ministerstwa Turystyki Republiki Chorwacji: https://mint.gov.hr/news-11455/big-interest-in-opening-borders-says-tourism-minister/21180

W dużej mierze polegają na zachowaniu dystansu społecznego, myciu rąk i gruntownej dezynfekcji oraz odpowiedzialności społecznej.

Dodatkowe pytania można zadawać mailowo w języku polskim: [email protected]

Najważniejsze informacje można znaleźć pod linkiem: https://croatia.hr/en-GB/coronavirus-2019-ncov-q-and-a