Do Chorwacji można wjechać bez żadnych przeszkód

Do Chorwacji wyjedziemy bez żadnych przeszkód
Hvar, winnica Grgo Matkovic/fot. MM

W momencie wjazdu na terytorium Republiki Chorwacji obywatele Polski zobowiązani są tylko podać miejsce, w którym będą spędzać urlop, numer telefonu komórkowego, pod którym będą dostępni oraz adres email. Dane są zbierane w celach epidemicznych.

Decyzją Państwowego Sztabu Obrony Cywilnej Republiki Chorwacji obywatele wskazanych państw Unii Europejskiej, również Polski, które mają podobną sytuację epidemiczną w momencie przekraczania granicy Republiki Chorwacji nie muszą przedstawiać powodu wjazdu do Chorwacji.

Obowiązywać ich będą procedury sprzed pandemii (ważny dowód osobisty lub paszport), ale z uwzględnieniem kontroli epidemicznej oraz obowiązkiem przestrzegania zasad epidemicznych obowiązujących na terenie Chorwacji.

W momencie wjazdu na terytorium Republiki Chorwacji obywatele Polski zobowiązani są tylko podać miejsce, w którym będą spędzać urlop, numer telefonu komórkowego, pod którym będą dostępni oraz adres email. Dane są zbierane w celach epidemicznych.

Żeby uniknąć kolejek na granicach i maksymalnie skrócić kontrolę graniczną Ministerstwo Spraw Wewnętrznych oraz Ministerstwo Turystyki Republiki Chorwacji zalecają korzystanie z aplikacji online:  entercroatia.mup.hr przez którą można przesłać wszystkie potrzebne dane.

Aplikacja jest prosta w użytkowaniu, obecnie dostępna w języku angielskim, ale w najbliższych dniach będzie również w innych językach, w tym w polskim. Goście, którzy skorzystają z aplikacji otrzymają drogą mailową potwierdzenie przyjęcia zgłoszenia od Policji Granicznej oraz wszystkie rekomendacje Chorwackiego Państwowego Instytutu Zdrowia Publicznego. Goście, którzy nie skorzystają z aplikacji będą mogli dopełnić formalności na przejściach granicznych.

Gari Cappelli, Minister Turystyki Republiki Chorwacji, powiedział: „Rząd Chorwacji stara się wypracować równowagę między bezpieczeństwem ekonomicznym i zdrowotnym. Innowacyjnym rozwiązaniem, jakim jest aplikacja, chcemy umożliwić szybszy wjazd gości na terytorium Republiki Chorwacji, ale jednocześnie zapewnić protokoły bezpieczeństwa i komunikacji z naszymi gośćmi. W chwili obecnej sytuacja pandemiczna w Chorwacji jest bardzo dobra. Z punktu widzenia naszej turystyki oznacza to możliwość przedstawienia się jako bezpieczna i innowacyjna destylacja.”

Kristjan Staničić, Dyrektor Generalny Chorwackiej Wspólnoty Turystycznej, dodał: „Dzięki bardzo dobrej sytuacji epidemicznej, a także aplikacji EnterCroatia stworzyliśmy warunki potrzebne do szybkiego i bezpiecznego przyjazdu gości do Chorwacji. Wierzę, ze nasza nowa kampania „The Vacation You Deserve Is Closer Than You Think“, która rozpoczęła się na naszych kluczowych rynkach 28 maja 2020 przyniesie oczekiwane rezultaty i goście z tych państw odwiedzą nas już niedługo. Stworzona została również platforma „EnjoyTheViewFromCroatia“, z której mogą korzystać nie tylko nasi goście, ale również chorwacka branża turystyczna, promując swoją działalność.

Agnieszka Puszczewicz, Dyrektor Przedstawicielstwa Chorwackiej Wspólnoty Turystycznej w Polsce, podkreśliła: „Chorwacja jak co roku czeka na swoich gości! Mamy szczerą nadzieję, że tak jak w poprzednich latach Polacy znowu będą chętnie przyjadą w swoje ulubione miejsca nad Adriatykiem.”.

 

 

 

 

 

Adam Gąsior

Redaktor naczelny portalu branżowego WaszaTurystyka.pl


POWIĄZANE WPISY

Privacy Preference Center