Chorwacja – więcej turystów z Polski niż w 2019 roku

Chorwacja numerem jeden dla Polaków
Widok na starą część Dubrownika/fot. AG

Według danych eVisitora od 1 stycznia do 15 września 2021 roku Chorwację odwiedziło 947 746 Polaków, którzy zrealizowali 6 309 115 noclegów. Jest to wzrost w stosunku do 2020 roku o: 47,66 proc. liczby gości i 44.08 proc. noclegów.

Jak zawsze szczególnie ulubionym regionem Polaków okazała się Dalmacja Środkowa.

W porównaniu z analogicznym okresem 2019 roku, Chorwację odwiedziło w sumie o 3,34 proc. gości więcej, którzy zrealizowali w sumie o 7,63 proc. noclegów więcej

Agnieszka Puszczewicz, dyrektor Przedstawicielstwa Chorwackiej Wspólnoty Turystycznej w Polsce, powiedziała: „Ogromnie cieszy mnie fakt, że Chorwacja zajmuje stałe miejsce w sercach Polaków, jako jedna z ulubionych wakacyjnych destynacji. Szczególnie należy podkreślić, że realnie Goście zaczęli przyjeżdżać od maja 2021, po zakończeniu 3 fali pandemii. Tym bardziej należy docenić osiągnięte rezultaty.”

Cieszą nie tylko wyniki z rynku polskiego. Był to bardzo dobry sezon dla Chorwacji.
W pierwszych ośmiu miesiącach tego roku w Chorwacji odnotowano 10,7 miliona przyjazdów i 67,9 miliona noclegów, czyli o 56 proc. więcej przyjazdów i 43 proc. więcej noclegów niż w pierwszych ośmiu miesiącach 2020 roku. Najwięcej noclegów w Chorwacji odnotowano z Niemiec (15,9 mln), Chorwacji (10,1 mln), Słowenii (7,9 mln), Polski (5,8 mln) i Austrii (4,9 mln).

Nikolina Brnjac, Minister Turystyki i Sportu Republiki Chorwacji, skomentowała: „Jesteśmy bardzo zadowoleni z wyników za pierwsze osiem miesięcy tego roku. Sezon jeszcze trwa. To wspaniała zapowiedź na wrzesień, kiedy to zamierzamy kontynuować wysiłki, aby jeszcze bardziej pobudzić rozwój gospodarczy i zapewnić turystyce jeszcze lepszą pozycję wyjściową na przyszły rok. Szczególnie cieszy mnie fakt, że osiągamy również znakomite wyniki finansowe.”

Najwięcej noclegów turystycznych zrealizowano na Istrii (18,9 mln), w województwie primorsko-gorańskim (12,6 mln) oraz w województwie splicko-dalmatyńskim (12,4 mln). Najpopularniejszymi miejscowościami był Rovinj (2,7 mln noclegów) oraz Vir i Poreč (po 2 mln noclegów).

Kristjan Staničić, dyrektor generalny Chorwackiej Wspólnoty Turystycznej, zaznaczył: „Na okres posezonowy przygotowaliśmy kilka działań promocyjnych. Ich celem jest zapewnienie obecności naszego kraju na docelowych rynkach turystycznych. Chcemy się pozycjonować jako wysokiej jakości, zróżnicowana, a przede wszystkim bezpieczna destynacja, w której przestrzegane są zalecane środki epidemiologiczne.”

Polacy uratują sezon turystyczny w Chorwacji? [PODCAST #19]