Chorwacja: otwarcie mostu Pelješac. Podróż z i do Dubrownika będzie znacznie łatwiejsza

fot. materiały prasowe

Dzisiaj (26 lipca), zostanie oficjalnie otwarty Most Pelješac, który połączy półwysep o tej samej nazwie oraz Dubrownik z pozostałą częścią Chorwacji. Nevera firmy Rimac będzie pierwszym samochodem, który oficjalnie przejedzie po moście.

Ceremonię otwarcia mostu zaplanowano na dzisiejszy wieczór, a sama uroczystość będzie trwała przez cały dzień. Program wieczornej gali rozpocznie się prawykonaniem utworu „Fanfare 304″ kompozytora Mateja Meštrovicia, po którym zostanie odegrany hymn narodowy.

Przewidziane są również oficjalne wystąpienia. W programie zaplanowano także utwór maestro Meštrovicia „Niech przejdą”, a wszystko zakończy „Oda do wolności” w wykonaniu Dubrownickiej Orkiestry Symfonicznej, zespołów Lado i Linđo, chóru Chorwackiego Teatru Narodowego i Opery ze Splitu oraz Klapy Święty Błażej. Kulminacją wieczoru będzie przejazd przez most, obecnie najpotężniejszego samochodu elektrycznego na świecie, Nevera, wyprodukowanego przez chorwacką firmę Rimac.

„Budowa Mostu Pelješac jest jednym z najważniejszych projektów strategicznych w historii Chorwacji. Jego budowa połączyła południe Chorwacji z resztą kraju co oznacza jeszcze lepszą dostępność komunikacyjną Dubrownika, naszej turystycznej perły i jednej z najpopularniejszych chorwackich destynacji, ale także całego półwyspu Pelješac. Od teraz podróżowanie po tej części kraju będzie o wiele bardziej praktyczne i przyjemne” – powiedział Kristjan Staničić, dyrektor generalny Chorwackiej Wspólnoty Turystycznej.

Most Pelješac

Most Pelješac to most wieloprzęsłowy o długości 2,4 km, szerokości 21 m i wysokości 55 m. Wytrzymuje podmuchy wiatru o prędkości 180 km/h. Biorąc pod uwagę wysokość i szerokość konstrukcji przęsła, pod mostem została otwarta droga wodna dla dużych statków wycieczkowych w kierunku miasta Neum (Bośnia i Hercegowina).

Projekt mostu obejmuje drogę czteropasmową, z jednym pasem ruchu i jednym pasem zatrzymania z każdej strony oraz szereg dróg dojazdowych o długości 12 km po obu stronach mostu, a także dwóch tuneli (0,5 km i 2,47 km), dwóch mniejszych mostów (0,51 km i 0,008 km), jednego wiaduktu (0,16 km) i dwóch miejsc odpoczynku.

Wokół miasta Ston planowana jest także obwodnica o długości 7,9 km, obejmująca dwa tunele, most, wiadukt i pętlę. To ważne osiągnięcie budowlane znacznie skróci czas przejazdu między dwoma punktami chorwackiej drogi krajowej D8, a dokładniej – czas przejazdu szacowany jest na 20 minut, podczas gdy do tej pory trwał ponad godzinę.

Wartość inwestycji

Łączna wartość inwestycja to 526 mln euro przy czym udział środków europejskich w finansowaniu wynosi 357 mln euro. Poza historycznie ważnym faktem, że po ponad 300 latach Republika Chorwacji została ponownie połączona na całej swojej długości, ostatecznym celem tego projektu było również ułatwienie dostępu do regionu Dubrownika w ramach przygotowań do wejścia do strefy Schengen oraz wzmocnienie spójności regionalnej, a także połączeń transportowych regionu z ważnymi ośrodkami poza nim.

Chorwacja stawia na inwestycje żeglarskie