Chińska prowincja Shaanxi chce więcej Polaków

MM

Shaanxi to kolebka kultury chińskiej, tutaj zaczynał się przed wiekami Jedwabny Szlak, dzisiaj to atrakcyjny kierunek turystyczny.

Silna delegacja władz chińskiej prowincji Shaanxi spotkała się w Warszawie z przedstawicielami polskiej branży turystycznej i dziennikarzami.

Hu Yue, wiceprezes Stałego Komitetu Kongresu Ludowego Prowincji Shaanxi, powiedział m.in.: “W 2016 roku odwiedziło nas ponad 449 mln turystów, w tym 3,37 mln gości zagranicznych. Dochód z turystyki przekroczył w ubiegłym roku 53 mld dolarów. Shaanxi to nie tylko kolebka kultury chińskiej, nie tylko początek legendarnego Jedwabnego Szlaku. To także współczesność i nowoczesność. Na 120 uczelniach studiuje ponad 1,5 mln studentów. Prowincja jest świetnie skomunikowana – przebiega przez nią 17 krajowych autostrad (ponad 5 tys. kilometrów) oraz 4 800 kilometrów linii kolejowych. Z naszego lotniska skorzystało w 2016 roku ponad 37 mln pasażerów, dziennie obsługuje ono 900 samolotów. Lotnisko posiada 46 połączeń międzynarodowych. Dla obywateli 51 państw, w tym Polski wprowadziliśmy 72-godzinny ruch bezwizowy. Przywiązujemy dużą wagę do turystyki.”

Jego ekscelencja ambasador Chin, Xu Jian, dodał: “Jedwabny Szlak był pierwszym pomostem łączącym Chiny ze światem zachodnim. Teraz tym pomostem jest turystyka. Jeśli ktoś chce poznać historię i współczesność Chin, powinien odwiedzić Shaanxi. Wymiana turystyczna między Polską a Chinami rozwija się dynamicznie. W 2016 roku Polskę odwiedziło 82 tys. chińskich turystów (o 35 proc. więcej niż w 2015 roku). Z kolei Chiny odwiedziło ponad 84 tys. turystów z Polski (wzrost o 18,2 proc.). Planujemy, że za dziesięć lat liczba Chińczyków wyjeżdżających za granicę wyniesie 700 mln rocznie. Liczę, że część z nich odwiedzi Polskę. Polska ma olbrzymi potencjał rozwojowy.”

Podczas prezentacji przedstawione zostały główne atrakcje turystyczne prowincji, jej historia, kuchnia. Gości mogli również zapoznać się z 2 typowymi trasami wycieczkowymi po prowincji.