Chatbot „Port Lotniczy Wrocław” w finale prestiżowego konkursu

archiwum lotniska we Wrocławiu

Służący podróżnym chatbot wrocławskiego lotniska znalazł się w gronie finalistów tegorocznej edycji konkursu “Dobry Wzór”, organizowanego przez Instytut Wzornictwa Przemysłowego. Eksperci docenili innowacyjność, funkcjonalność i przyjazność tego rozwiązania.

Dobry Wzór istnieje od 1993 roku i jest pierwszą w Polsce nagrodą za najlepiej zaprojektowane produkty i usługi. Są oceniane na podstawie kryteriów wizualnych, użytkowych i ekonomicznych, a także innowacyjności, oryginalności i komfortu użytkowania. Chatbot „Port Lotniczy Wrocław”, uruchomiony na początku tego roku, znalazł się w gronie finalistów.

Katarzyna Rzehak, dyrektor konkursu Dobry Wzór, powiedziała: „Eksperci konkursu Dobry Wzór 2019 IWP docenili pomysł wykorzystania sztucznej inteligencji do rozwiązywania problemów podróżujących. Chatbot to doskonała koncepcja „przyjaciela podróży”, który udzieli wielu informacji i zmniejszy stres związany z wyjazdem. Ma przyjazną grafikę i przydatne funkcjonalności. Brawa dla wrocławskiego lotniska za innowacyjny pomysł.”

Chatbot „Port Lotniczy Wrocław” jest przygotowany do pełnienia kilku ról, w tym wirtualnego asystenta pasażera i przewodnika po lotnisku. Wszystkie informacje, podpowiedzi i wskazówki są aktualizowane w czasie rzeczywistym i oczywiście dostępne przez urządzenia mobilne. W sumie chatbot odpowiada aż na kilkaset najczęściej zadawanych przez pasażerów pytań. Ułatwia też zaplanowanie podróży, ponieważ udostępnia wyszukiwarkę połączeń zintegrowaną z popularnym Skyscannerem.

Do korzystania z chatbota wystarczy mieć na telefonie aplikację Messenger (wpisujemy: „Port Lotniczy Wrocław”).

Dariusz Kuś, prezes Portu Lotniczego Wrocław, dodał: „Fakt, że nasz chatbot został doceniony przez ekspertów, daje nam ogromną satysfakcję. Warto podkreślić. że otrzymuje też nadzwyczaj pozytywne opinie ze strony podróżnych. Bardzo nas cieszy, że tak dobrze wpisał się w ich oczekiwania. W planach rozwoju chatbota są już kolejne udogodnienia i funkcjonalności.”

Chatbot, wraz z innymi finalistami konkursu, zostanie zaprezentowany na wystawie „Dobry Wzór 2019”, ocenionej przez środowisko projektantów i przedsiębiorców jako najlepsza wystawa designu w Polsce. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi w październiku. Dodajmy, że w 2012 r. nagrodę w konkursie Dobry Wzór zdobył Felix – wóz wrocławskiej lotniskowej straży pożarnej.

Port Lotniczy Wrocław jest pierwszym lotniskiem w Polsce korzystającym z chatbota.

Takie rozwiązanie do tej pory wprowadziły tylko nieliczne lotniska w Europie.