Ceny oferty letniej spadają

AG

Kolejny tydzień w biurach podróży to kolejne obniżki cen. Średni ich poziom jest wyższy od ubiegłorocznego już tylko o 32 złote

Analiza cen imprez turystycznych opracowana przez TravelDATA, obejmuje pierwszy tydzień sierpnia, czyli czas największej liczby wyjazdów wakacyjnych w Europie i w naszym kraju.
W trzecim tygodniu kwietnia w porównaniu do poprzedniego tygodnia ceny imprez szczytu sezonu lato 2015 po raz kolejny obniżyły się o 16 złotych (poprzednio spadły również o 16 złotych). Największe zniżki średnich cen wystąpiły na Lanzarote – o 81 złotych oraz w Bułgarii i Portugalii – po 47 złotych. Największe wzrosty średnich cen nastąpiły na i tak już dość drogiej wyspie Kos – o 44 złote i także dość kosztownych Gran Canarii i Majorce – o 20 i 14 złotych.

Różnica średnich cen w porównaniu ze szczytem sezonu letniego sprzed roku ponownie się zmniejszyła, tym razem o 35 złotych, a ich średni poziom jest teraz wyższy od ubiegłorocznego już tylko o 32 złote (tydzień temu o 67 złotych). Jest to łączny skutek spadku cen tegorocznych o wspomniane już 16 złotych i takiego samego ich wzrostu w trzecim tygodniu kwietnia przed rokiem. Lekko spadkowy trend średnich cen może wynikać z nadal zbyt słabego popytu na wycieczki ze strony klientów i delikatnie lecz dosyć regularnie umacniającego się ostatnio złotego. Podobnie jak w kilku ostatnich tygodniach największe dodatnie różnice w porównaniu z okresem sprzed roku wykazują kierunki egipskie, czyli Hurghada, Synaj i Marsa Alam – o 171, 164 i 118 złotych. Różnice te jednak malały w ostatnich tygodniach, co ma zapewne związek z występującym w tym okresie spadkiem kursu dolara – o około 20 groszy, czyli około 5 procent. W tej sytuacji kierunki egipskie kosztują teraz już tylko o średnio 151 złotych drożej niż przed rokiem, a przed czterema tygodniami było to jeszcze aż 291 złotych. Bardzo zmniejszyły się również różnice średnich cen na Kanarach – z 82 do zaledwie 3 złotych, na kierunkach tunezyjskich – z 71 do 20 złotych, greckich – z 53 do 13 złotych oraz tureckich – z minus 47 do minus 92 złotych.

Liderem wyższych niż przed rokiem cen w Grecji nadal pozostaje Kos, który jest droższy o 105 złotych, a na Kanarach role tę pełni teraz Teneryfa – droższa teraz o 64 złote. Największe kierunki tańsze niż rok temu to obecnie Turecka Riwiera, Bułgaria i Turcja Egejska – o 111, 81 oraz 73 złote. W Turcji, ale również w Bułgarii w obliczu realnego zagrożenia dużym spadkiem przyjazdów turystów rosyjskich tamtejsi hotelarze obniżają ceny w celu zachęcenia do przyjazdu turystów z innych krajów. Jednak liczba turystów z Rosji – jak już wyżej powiedziano – wcale nie musi spaść aż tak bardzo wobec coraz mocniejszego rubla. Niższe niż przed rokiem są też obecnie ceny na Fuerteventurze i w Tunezji kontynentalnej – o 73 i 54 złote. Stopniowe obniżki cen na kierunkach tunezyjskich mają niewątpliwie związek z niedawnym zamachem w muzeum Bardo w Tunisie.

W tym, co dla nabywców najważniejsze, czyli w bezwzględnych poziomach cen bieżących nie nastąpiły znaczące zmiany i z dużych biur najlepsze ich poziomy oferują nadal Itaka, Grecos, a także w części oferty Rainbow Tours i Sun & Fun. Obecnie na pierwszym lub drugim miejscu w 22 analizowanych letnich destynacjach oraz w trzech kategoriach hoteli nadal największą liczbą najtańszych ofert dysponują Itaka (27), Sun & Fun (17), który właśnie dość wyraźnie obniżył ceny oraz tradycyjnie Rainbow Tours (15). Do tego grona powróciła po kilkutygodniowej przerwie Alfa Star (12), a dużą liczbę bardzo korzystnych ofert oferują jeszcze Wezyr (8) – kierunki egipskie i Riwiera oraz Exim Tours (7) – Fuerteventura, Gran Canaria, Kos i Turcja Egejska. Wśród małych biur po dużych obniżkach sprzed około trzech tygodni tanimi ofertami dysponuje Net Holiday.

Zmiany cen po zakończeniu pierwszego kwartału niewiele zmieniły w poziomach opłacalności na głównych kierunkach. Czas na naprawdę duże zmiany w tym zakresie przyjdzie dopiero przy pojawieniu się pierwszych ofert last minute. Na chwilę obecną z zestawień wynika, że nadal najwyższą opłacalność na okres wakacji wykazują kierunki bułgarskie oraz tunezyjskie, a także Turcja Egejska i Turecka Riwiera. W zakresie niższych kategorii hoteli bardzo opłacalna jest Kreta, a w zakresie hoteli 5-gwiazdkowych wysoką opłacalność wykazują też kierunki egipskie. Nadal obowiązuje reguła, że wraz ze wzrostem kategorii hoteli opłacalność ofert greckich często maleje (ceny szybko rosną), a na kierunkach egipskich jest odwrotnie – wraz ze wzrostem kategorii hoteli względna opłacalność ofert zwiększa się, gdyż ceny rosną tam stosunkowo niewiele.