Ceny oferty letniej nieznacznie spadają

AG

Oferty w biurach podróży tanieją z tygodnia na tydzień. W ostatnim, w porównaniu z poprzednim, Cypr był tańszy średnio o 137 zł, Korfu o 54 zł, Maroko o 71 zł a Turcja egejska o 36 zł. Analiza cen imprez turystycznych opracowana przez TravelDATA, spółkę zajmującą się gromadzeniem danych z rynku zorganizowanej turystyki wyjazdowej obejmuje pierwszy tydzień sierpnia, czyli czas największej liczby wyjazdów wakacyjnych w Europie i w naszym kraju.

W porównaniu do poprzedniego tygodnia średnie ceny imprez szczytu sezonu lato 2015 spadły, ale zaledwie o 2 złote (poprzednio o 1 złoty). Największe spadki cen dotyczyły Cypru, Korfu i Teneryfy – o średnio 137, 54 i 37 złotych, ale odczuwalne zniżki wystąpiły też na przecenianej ostatnio tunezyjskiej Djerbie – o 34 złote. Większe wzrosty średnich cen wystąpiły tym razem na kierunkach atlantyckich, czyli Maroku, Fuerteventurze oraz Gran Canarii – o średnio 71, 61 i 37 złotych, a nieco mniejsze dotyczyły kierunków wschodnich – Turcji Egejskiej, Synaju i Bułgarii – o odpowiednio 36, 29 i 26 złotych.

Średnie ceny nadal utrzymują się na nieco wyższym poziomie w porównaniu z cenami ze szczytu sezonu letniego sprzed roku, a różnica wynosi teraz 32 złote, wobec 40 złotych przed tygodniem. Podobnie jak przez kilka ostatnich miesięcy największe dodatnie różnice w porównaniu z okresem sprzed roku wykazują kierunki egipskie, czyli Synaj, Hurghada i Marsz Alam – o 238, 214 i 195 złotych. Roczne różnice cen na tych kierunkach, które w ostatnich tygodniach stale malały z 291 złotych w połowie marca do zaledwie 102 złotych pod koniec kwietnia, teraz znów systematycznie wzrastają – do średnio 216 złotych. Widać wyraźnie, że ceny Egiptu w dużym stopniu naśladują fluktuacje kursu amerykańskiego dolara. Cenom Egiptu szkodzi również wysoka dynamika wzrostu cen wewnętrznych w tym kraju (+ 11 procent r/r).

Nadal istotnie droższe niż przed rokiem są też Lanzarote oraz Gran Canaria – o 249 i 143 złote, co powoduje, że kolejny raz poszła w górę dodatnia różnica cen wobec ubiegłego roku na Kanarach – z 83 do 97 złotych. Na tle ubiegłego roku znacząco podrożały w ostatnim tygodniu również kierunki tureckie, co zmieniło różnicę cen z minus 93 do minus 59 złotych. Po spadkach cen tańsze niż w ubiegłym roku stały się kierunki greckie – średnio o 20 złotych, a szczególnie Zakynthos i Korfu – o 125 i 47 złotych. Dużymi kierunkami, na których ceny są istotnie niższe od ubiegłego sezonu nadal są Bułgaria oraz Tunezja – o 71 i 77 złotych, a szczególnie Tunezja kontynentalna – o średnio 148 złotych, co jest niewątpliwie skutkiem prób zachęcenia turystów do powrotu na ten kierunek przy pomocy atrakcyjniejszych ofert.

Z dużych biur podróży w relacji do roku ubiegłego najbardziej obniżone ceny mają Neckermann oraz TUI – o średnio prawie 150 i 90 złotych. Oferta tych biur była tradycyjnie postrzegana jako kosztowna, co znacznie osłabiało ich pozycję rynkową , a za to wydatnie pomogło w karierach rynkowych atrakcyjniejszych pod tym względem konkurentów. Być może są to nowe symptomy zmian w polityce cenowej obu spółek – córek koncernów niemieckich, ale trzeba pamiętać, że chociaż ceny są obecnie niższe niż przed rokiem, to jednak nadal konkurenci są sporo tańsi. Nieco mniejsze obniżki, czyli w granicach 70 złotych wobec ubiegłego roku prezentuje obecnie Grecos, zbliżone ceny do ubiegłego sezonu ma Rainbow Tours, nieco wyższe prezentuje Exim Tours i Sun & Fun (po zeszłotygodniowych podwyżkach) a odczuwalnie wyższe Itaka i Alfa Star. Pomimo pewnych zmian cen obaj rynkowi liderzy nadal plasują się na najlepszych miejscach, jeśli chodzi o ogólną liczbę kategorii w których ich oferta jest najatrakcyjniejsza, ale ponownie zamienili się w tej kwestii miejscami. Obecnie na pierwszym lub drugim miejscu w 22 analizowanych letnich destynacjach oraz w trzech kategoriach hoteli największą liczbą najtańszych ofert po korektach niektórych cen a dół dysponuje Itaka (19), a tuż za nią jest Rainbow Tours (18). Dużą liczbę atrakcyjnych ofert prezentują również biura Alfa Star i Wezyr Holidays (oba biura po 10) oraz dość tani w hotelach niższych kategorii oraz na Kanarach i w Turcji Egejskiej Exim Tours i co może być już zaskakujące TUI ( oba biura po 8). Wśród małych biur niezmiennie dużą liczbą najtańszych ofert dysponuje biuro Net Holiday (17).

Nadal najwyższą opłacalność na okres wakacji wykazują kierunki bułgarskie oraz tunezyjskie, a także Turcja Egejska i Turecka Riwiera. W zakresie niższych kategorii hoteli bardzo opłacalna jest Kreta, a w zakresie hoteli 5-gwiazdkowych wysoką opłacalność wykazują też kierunki egipskie. Nadal obowiązuje reguła, że wraz ze wzrostem kategorii hoteli opłacalność ofert greckich często maleje (ceny szybko rosną), a na kierunkach egipskich jest odwrotnie – wraz ze wzrostem kategorii hoteli względna opłacalność ofert zwiększa się, gdyż ceny rosną tam stosunkowo niewiele.
Inne istotne kwestie dotyczące turystyki wyjazdowej