Ceny oferty letniej droższe niż przed rokiem

AG

Najbardziej wzrosły średnie ceny wczasów w w Portugalii, Egipcie, na Wyspach Kanaryjskich, minimalne zniżki odnotowano w Maroku.

Analiza cen imprez turystycznych opracowana przez TravelDATA, spółkę zajmującą się gromadzeniem danych z rynku zorganizowanej turystyki wyjazdowej obejmuje pierwszy tydzień sierpnia, czyli czas największej liczby wyjazdów wakacyjnych w Europie i w naszym kraju.

W trzecim tygodniu lutego w porównaniu do poprzedniego tygodnia ceny imprez szczytu sezonu lato 2014 powróciły do wzrostów, a średnia ich zwyżka wyniosła 17 złotych (poprzednio notowano spadek o 30 złotych). Skala zmian średnich cen na poszczególnych kierunkach była nieco mniejsza niż w poprzednim zestawieniu, a zwyżki były udziałem Rodos, Maroko i Marsa Alam – odpowiednio o 69, 37 i 29 złotych. Z kolei największe zniżki zanotowała relatywnie droga Portugalia – o 52 złote, a mniejsze Kos i Cypr – o 23 i 17 złotych. Po dość dużych spadkach w zeszłym tygodniu nieco podrożały kierunki egipskie oraz Kanary – o 25 i 18 złotych. Całkiem niewielkie wzrosty odnotowały natomiast kierunki greckie i Turecka Riwiera – o po 7 złotych , a spadki Turcja Egejska i Tunezja – o 10 i 6 złotych.
Z powodu wzrostów w ostatnim tygodniu i spadków w tym samym okresie roku ubiegłego, to różnica cen w porównaniu ze szczytem sezonu letniego sprzed roku wzrosła o 32 złote i ich średni poziom jest teraz wyższy od ubiegłorocznego o 104 złote (tydzień temu o 72 złote). Po spadku cen w Portugalii największe zwyżki w porównaniu z okresem sprzed roku wykazują obecnie Synaj, Marsa Alam i Cypr – odpowiednio o 289, 225 i 194 złote. Podobnie jak przed tygodniem, znacząco kosztowniejsze niż przed rokiem były średnie ceny w Portugalii – o 189 złotych oraz na kierunkach egipskich i na Kanarach – średnio o 234 i 111 złotych. Nieco zwiększyły się wzrosty cen na Majorce (z 91 do 105 złotych), Tunezji (z 62 do 78 złotych) i na kierunkach greckich (z 55 do 65 złotych). Liderem wyższych niż przed rokiem cen w Grecji nie jest już Kreta, a Kos i Chalkidiki, które są droższe o 102 i 99 złotych, a na Kanarach rolę tę pełnią Fuerteventura (o 166 złotych) i Teneryfa – średnio o 132 złote. Po ostatnich zwyżkach średnich cen okazało się, że jedynym kierunkiem tańszym niż przed rokiem jest notujące na razie bardzo słabą sprzedaż Maroko – średnio o 12 złotych.

Jeśli chodzi o wiodących organizatorów to w relacji do roku ubiegłego ceny bliskie ofertom zeszłorocznym posiadają obecnie biura Neckermann, Grecos i Sun & Fun, a znacznie poniżej średniej skali wzrostów ustawiły średnie ceny branżowy lider, czyli Itaka oraz biura Rainbow Tours i Wezyr Holidays. Wyższe niż w lutym 2014 roku różnice w porównaniu z średnią wykazują biura Exim Tours, TUI i Alfa Star oraz niektórzy – w ubiegłym sezonie bardzo atrakcyjni cenowo – mali touroperatorzy.

Największą liczbą najtańszych ofert, czyli na pierwszym lub drugim miejscu we wszystkich 22 analizowanych letnich destynacjach i w trzech kategoriach hoteli nadal dysponują Itaka (32) i Rainbow Tours (15). Do nich próbuje obecnie dołączyć mocno obniżający ostatnio ceny Sunshine Holiday (też 15), a także dość tani na niektórych kierunkach Wezyr (10). Od wielu tygodni widoczna jest konsekwentnie duża liczba atrakcyjnych cen wycieczek Itaki. Wczesne wejście na rynek z szerokopasmowo tanią ofertą może się okazać bardzo trafnym posunięciem, szczególnie wobec słabszej na razie sprzedaży lata i potencjalnego umocnienia złotego, na które nadzieje stwarzają europejskie QE, działania zmierzające do złagodzenia konfliktu na Ukrainie, a także – wspomniane już wcześniej – rosnące możliwości dogadania się Grecji z europejskimi decydentami w sprawie przedłużenia programu pomocowego dla tego kraju.

Nadal najwyższą opłacalność na okres wakacji wykazują kierunki bułgarskie oraz tunezyjskie, a także Turcja Egejska i Turecka Riwiera. W zakresie niższych kategorii hoteli bardzo opłacalna jest Kreta, a w zakresie hoteli 5-gwiazdkowych wysoką opłacalność wykazują też kierunki egipskie. Warto też zauważyć, że wraz ze wzrostem kategorii hoteli opłacalność ofert greckich często maleje (ceny szybko rosną), a na kierunkach egipskich jest odwrotnie – wraz ze wzrostem kategorii hoteli względna opłacalność ofert rośnie (ceny rosną stosunkowo niewiele).