Cała branża turystyczna pomaga Ukrainie

fot. archiwum VisitWroclaw

Tysiące przewiezionych osób znad granicy polsko-ukraińskiej, tysiące miejsc noclegowych dla tych osób, tony zebranych ubrań, lekarstwa, materiałów wszelkiej potrzeby – w pomoc Ukrainie bandycko napadniętej przez Rosję, w pomoc dla setek tysięcy uchodźców zaangażowała się cała szeroko rozumiana branża turystyczna w Polsce: przewoźnicy, hotelarze, biura podróży, przewodnicy, piloci, restauratorzy, animatorzy, samorządy terytorialne, organizacje i izby turystyczne.

Od pierwszego dnia barbarzyńskiej napaści Rosji na Ukrainie trwa akcja pomocy branży turystycznej dla zarówno uchodźców z Ukrainy, jak i tych, którzy zostali na niej. Akcję zainicjowała Turystyczna Organizacja Otwarta która na swojej stronie fb wczoraj doniosła, że dzięki akcji przewieziono autokarami 1623 osoby, za granicę wysłano 23 auta osobowe, zakwaterowano 972 osoby. Od wczoraj te liczby na pewno znacznie wzrosły. TOO koordynuje też akcję informacyjno – logistyczną.

Noclegów udzielają uchodźcom obiekty w całej Polsce: hostele, schroniska górskie, kwatery prywatne, sieci hotelowe, wielkie hotele, hotele SPA, pensjonaty. Przewoźnicy autobusowi oferują transport znad granicy – autobusami, busami. PKP wozi uchodźców za darmo po całym kraju. Piloci przewodnicy pomagają logistycznie, często jako tłumacze. Animatorzy pomagają przetrwać zły czas dzieciom z Ukrainy. Organizacje turystyczne, biura zamieniają swoje siedziby w punkty zbiórki darów, centra informacyjne i logistyczne.

Bardzo szybko do akcji pomocy włączyła się praktycznie cała branża. Nie sposób tutaj (przepraszamy, ale z braku czasu nie “wyłapujemy” wszystkich) wymienić wszystkich udzielających pomocy. Na podsumowanie przyjdzie czas (oby jak najszybciej), ale już możemy napisać – polska branża turystyczna zdaje bardzo ciężki egzamin w bardzo ciężkim czasie. Branża zdziesiątkowana kadrowo, zdemolowana finansowo i psychicznie w ostatnich dwóch latach, zmobilizowała się fantastycznie i działa na rzecz innych. Na bok poszły rozmyślania o marży, umowach, zyskach i statystykach. Branża pokazała wielkość i że wszyscy jesteśmy turystyką niezależnie od wielkości firmy.

Jesteśmy dumni, że należymy do tej wielkiej turystycznej rodziny. Jesteśmy z Wami!

www.turystykaukrainie.pl

https://pomagamukrainie.gov.pl/