Bułgaria otwiera w Warszawie biuro Narodowego Przedstawicielstwa Turystyki

Mariyanna Nikolova, wicepremier ds. polityki gospodarczej i demografii i minister turystyki Bułgarii/materiały prasowe

Dla Bułgarii turystyka to ważny sektor gospodarki, w roku 2019 stanowiła prawie 11 proc. PKB, 10,6 proc. zatrudnionych było w turystyce i branżach z nią powiązanych.

Pomimo pandemii koronawirusa i spowodowanego nią spowolnienia w turystyce dzisiaj odbędzie się otwarcie w Warszawie Narodowego Przedstawicielstwa Turystyki Bułgarii z udziałem Mariyanny Nikolovej wicepremier ds. polityki gospodarczej i demografii i minister turystyki. Ośrodek działać będzie w Budynku Ambasady Bułgarii w Warszawie w Alejach Ujazdowskich 33-35.

Według danych przedstawionych przez ujednolicony system informacji turystycznej (USTI) od 1 stycznia do 20 grudnia 2020 roku Bułgarii zakwaterowanych było ponad 85 000 polskich turystów. Większość przybyłych odwiedziła Bułgarię w celach wypoczynkowych (korzystając głównie z nadmorskich kurortów) oraz turystów biznesowych.

Raport Narodowego Instytutu Statystycznego (NSI) potwierdził spadek przyjazdów turystów z Polski w okresie styczeń-listopad 2020 roku o 74 proc., w porównaniu do analogicznego okresu roku 2019.

69 100 polskich turystów przebywało w kurortach nad Morzem Czarnym. W Sofii odnotowano noclegi 3600 Polaków.

Polscy turyści odwiedzający Bułgarię według grup wiekowych:

Turyści w wieku 30-59 lat – 54 proc.
W wieku do 29 lat – około 39 proc.
Polacy powyżej 60 lat stanowi mniej niż 7 proc. turystów.

Jeśli chodzi o rodzaj zakwaterowania:

61 proc. polskich turystów preferowało noclegi w obiektach 4 *,
16 proc. wybrało zakwaterowanie 3*
Około 14 proc. zatrzymało się w 5* obiektach
Około 7 proc. było zakwaterowanych w 2 *
Około 2 proc. wybrało obiekty 1*

Do Bułgarii z testami

Warunki wjazdu do Bułgarii w czasach pandemii nie są takie same dla wszystkich podróżnych. Kwarantanna w Bułgarii obowiązuje podróżnych z niektórych krajów. Nie dotyczy to turystów polskich. Wszyscy, bez względu na wiek, podróżujący do Bułgarii między 29 stycznia 2021 a 30 kwietnia 2021 r. muszą przedstawić negatywny wynik testu RT-PCR przeprowadzonego do 72 godzin przed wjazdem do Bułgarii (dokument musi być w języku angielskim). W przypadku braku wyniku testu podróżujący musi odbyć 10-dniową kwarantannę.

Koszty leczenia w razie zarażenia koronawirusem na terenie kraju będą pokrywane przez ubezpieczenie zdrowotne, fundusz zdrowia lub na koszt własny turysty. Przed wyjazdem na wakacje do Bułgarii warto upewnić się, że wybrana przez nas polisa ubezpieczeniowa obejmuje koszty leczenia w przypadku zakażenia koronawirusem.

Tekst: Grzegorz Micuła

Latem polecimy z Wrocławia do Burgas

 

Adam Gąsior

Redaktor naczelny portalu branżowego WaszaTurystyka.pl


POWIĄZANE WPISY

Privacy Preference Center