Bułgaria i Kanary wciąż droższe niż przed rokiem

AG

Liderem wzrostów wśród dużych kierunków została Bułgaria z cenami wyższymi o 268 złotych niż przed rokiem. Na Wyspach Kanaryjskich ceny są wyższe średnio o 154 złote. Analiza cen imprez turystycznych opracowana przez Instytut Badań Rynku Turystycznego TravelDATA, zajmujący się gromadzeniem danych z rynku
Zestawienie obejmuje porównanie cen dla wylotów z okresu 7-13 września, czyli w drugim powakacyjnym tygodniu, zebranych w dniu 28 sierpnia wobec cen dla wylotów w tym samym okresie, ale zebranych tydzień wcześniej, czyli w dniu 21 sierpnia . Spadek średniej ceny pomiędzy tymi datami okazał się umiarkowanie duży i wyniósł 73 złote. Tym razem największe redukcje cen odnotowano na wyspach Teneryfa i Korfu – o średnio 330 i 297 złotych, na kierunkach egipskich tj. Synaju i Marsa Alam – o 135 i 127 złotych i na kierunkach tureckich czyli Tureckiej Riwierze i Turcji Egejskiej – o 113 i 111 złotych. Wspólną cechą pierwszych kierunków jest to, że były one w szczycie sezonu relatywnie kosztowne, a na ceny pozostałych czterech silnie oddziałuje spadek popytu wywołany obawami klientów o bezpieczeństwo, podtrzymywanych ostrzeżeniami MSZ-ów z kilku krajów. Z kolei najbardziej podrożało Lanzarote – o 142 złote, a w mniejszym stopniu także Zakintos, Gran Canaria i Bułgaria – o odpowiednio 42, 20 i 17 złotych. W przypadku pierwszego z wymienionych kierunków może to być odreagowanie po ostatnim mocnym spadku ceny, czyli aż o 375 złotych.

Jeśli chodzi o porównanie wylotów z okresu 7 -13 września zebranych w datach 28 sierpnia w latach 2014 i 2015, to różnica obecnych średnich cen wobec cen sprzed roku wskazuje na ich wzrost o 72 złote. Jest to różnica nieco mniejsza niż w okresie wakacyjnego szczytu wyjazdów, gdy wynosiła ona najczęściej 110 -120 złotych i całkiem możliwe, że w następnych tygodniach wykaże ona jeszcze dalszy spadek. Po raz drugi z rzędu liderem wzrostów wśród dużych kierunków została Bułgaria z cenami wyższymi o 268 złotych niż przed rokiem (poprzednio 145 złotych).

Nadal dużą dodatnią różnicę obserwujemy na Wyspach Kanaryjskich, która nawet nieco wzrosła w porównaniu z poprzednim tygodniem i wyniosła średnio 154 złote wobec 102 złotych przed tygodniem. Jest to jednak i tak znacznie mniej niż we wcześniejszych kilku tygodniach, w których wynosiła ona od 195 do nawet 426 złotych. Do cen ubiegłorocznych nieco zbliżyły się kierunki egipskie – spadek średniej dodatniej różnicy z 116 do 79 złotych, a zwiększyły średnią różnicę kierunki greckie – wzrost z 15 do 51 złotych. Znacząco wyższe ceny niż w ubiegłym sezonie notowano tam na Rodos – o 196 złotych, a niższe na Chalkidiki – o prawie 80 złotych. Spadła ujemna różnica wobec cen z 2014 w Tunezji – z 166 do 100 złotych, a najbardziej przecenionym kierunkiem wobec ubiegłego sezonu stała się teraz Turcja – o 140 złotych, a zwłaszcza Turecka Riwiera – tańsza obecnie o średnio 243 złote niż przed rokiem.

Wśród dużych biur podróży najbardziej obniżone ceny w relacji do roku ubiegłego oferowało w omawianym okresie biuro Rainbow Tours – o prawie 120 złotych, a niższe ceny od ubiegłorocznych mają także biura Wezyr – o ponad 80 zlotych i po sporych ostatnich zniżkach biuro Neckerman – o blisko 40 złotych. Wzrosty, ale niższe od średniej (średnia to 72 złote) wykazuje TUI, w granicach średniej Itaka, Sun & Fun oraz Exim Tours, a wyższe po chwilowych zwyżkach wyprzedany już w dużej mierze Grecos i tradycyjnie Alfa Star (biuro zakończyło działalność 29 sierpnia, ale 28 sierpnia – w dniu zbierania cen – posiadało jeszcze oferty). W tym, co ma dla turystów jednak największe znaczenie, a zatem w bezwzględnym poziomie bieżących cen wycieczek, czyli na pierwszym lub drugim miejscu w 21 destynacjach (wypadła z nich Dżerba) i w trzech kategoriach hoteli, to czołówka organizatorów praktycznie się nie zmieniła. Na pozycji lidera pozostał Rainbow Tours, który ma obecnie takich ofert 21, a czołową trójkę uzupełniają biura Exim Tours (18) i Itaka (14 ofert). Wśród małych organizatorów konsekwentnie sporą liczbą niedrogich propozycji wyróżnia się biuro Net Holiday (9 ofert).

Nadal najwyższą opłacalność na okres wakacji wykazują kierunki bułgarskie oraz tunezyjskie, a także Turcja Egejska i Turecka Riwiera. W zakresie niższych kategorii hoteli bardzo opłacalna jest Kreta, a w zakresie hoteli 5-gwiazdkowych wysoką opłacalność wykazują też kierunki egipskie. Nadal obowiązuje reguła, że wraz ze wzrostem kategorii hoteli opłacalność ofert greckich często maleje (ceny szybko rosną), a na kierunkach egipskich jest odwrotnie – wraz ze wzrostem kategorii hoteli względna opłacalność ofert zwiększa się, gdyż ceny rosną tam stosunkowo niewiele.