Bułgaria – całoroczny kierunek turystyki medycznej, spa i wellness

The Rose Valley /fot. Narodowe Przedstawicielstwo Turystyczne Republiki Bułgarii w Warszawie

Przedstawiciele Bułgarskiego Zrzeszenia Balneologii i Turystyki SPA zaprezentowali walory i możliwości, jakie posiada Bułgaria pod względem zasobów naturalnych wód mineralnych i źródlanych oraz leczniczego klimatu. Celem BUBSPA było pokazanie kraju jako całorocznego celu turystyki uzdrowiskowej, a nie jedynie jako znanego kierunku sezonowego.

Kraj ten jest znany z wyjątkowej przyrody, dobrego jedzenia oraz przede wszystkim z wina. Oprócz tego od wieków słynie z wysokiej jakości wód, które nadają się do profilaktyki różnych chorób. W czasach starożytnych gorące źródła w Bułgarii były preferowanym miejscem leczenia i regeneracji po bitwach rzymskich generałów, a dziś kraj jest całorocznym celem podróży wśród turystów.

Rozwój turystyki medycznej

Łaźnie rzymskie są największymi i najbardziej znanymi bułgarskimi kurortami spa np. Hissar, Sandanski, Warna. Są one zlokalizowane wokół starożytnych osad z leczniczymi wodami mineralnymi oraz leczniczymi złożami błota. Na terenie całego kraju znajduje się: pięć złóż błota leczniczego wzdłuż morza, złoże torfu w zachodniej części kraju i dwa złoża w środkowej i południowo-zachodniej Bułgarii.

Przez ostatnie piętnaście lat rozwój turystyki spa i medycznej uległ wyraźnej poprawie. Dzięki stosowaniu najlepszych praktyk europejskich centra spa i wellness w kompleksach hotelowych oparte są na bogatym zapleczu naukowym, a także na nowoczesnych technologiach i praktykach.

Turyści, którzy rezerwują swój pobyt w certyfikowanych obiektach, dostają gwarancję najwyższej jakości europejskiej. Od marca 2021 takich obiektów w Bułgarii łącznie jest 161, a łączna liczba miejsc noclegowych wynosi około 19 tys.

Główne kierunki i ceny pobytu

Wśród głównych kierunków spa najpopularniejszym jest region morski w tym regiony północno-wschodnie i południowo-wschodnie. Równie popularny jest region południowo-środkowy obejmujący Dolinę Róż, Dolinę Tracką i Góry Rodopy.

Hotele medyczne i spa, jakie można tam znaleźć posiadają własne źródła termalne o temperaturze 37-57°C. Gorące złoto z wnętrzności Ziemi zawiera różne minerały, takie jak sód, żelazo, magnez, wapń – są to minerały, których potrzebuje ludzki organizm do prawidłowego funkcjonowania.

Natomiast ceny pobytu w hotelach medycznych, spa i wellness zaczynają się od 15 euro za dobę. Cały tydzień w czterogwiazdkowym obiekcie z wliczonymi posiłkami oraz zabiegami medycznymi lub spa można znaleźć i zarezerwować już od 299 euro.