Boże Narodzenie w biurach podróży: wzrost liczby rezerwacji i spadek cen

fot. archiwum Travelplanet.pl

W 2023 roku ponad połowa klientów planuje spędzić Boże Narodzenie w krajach muzułmańskich, a wypoczynek w najpopularniejszych turystycznie krajach mocno potaniał.

Egipt utrzymuje się na szczycie preferencji podróżnych, zwłaszcza w kontekście planów na Boże Narodzenie i Sylwestra. Obecnie stanowi on około połowę wszystkich rezerwacji na ten okres, co jest niemal dwukrotnie lepszym wynikiem niż w analogicznym okresie 2022 roku, gdzie udział Egiptu wynosił niecałe 26 proc.

Obecnie koszty egipskich wakacji świątecznych są o 1000 zł niższe niż rok wcześniej, kiedy średnia cena wynosiła 4,5 tys. zł od osoby. Teraz święta w Egipcie dostępne są w okolicy 3,5 tys. zł. Najtańsze oferty tygodniowego wypoczynku w Hurghadzie (obejmujące przelot, zakwaterowanie w czterogwiazdkowym hotelu, pełnym wyżywieniem typu all-inclusive) zaczynają się od niespełna 2 tys. zł od osoby.

Turcja przyciąga ponad 10 proc. klientów, którzy planują spędzić Boże Narodzenie i Sylwestra poza krajem. Dla podróżnych świąteczny relaks w Turcji nie kosztuje więcej niż niespełna 2,5 tys. zł, co stanowi spore obniżenie cen w porównaniu poprzedniego roku – 3100 zł. Najbardziej atrakcyjne oferty tygodniowego wypoczynku w Turcji, obejmujące przelot, zakwaterowanie w czterogwiazdkowym hotelu i pełne wyżywienie all-inclusive, są dostępne już za około 2 tys. zł od osoby.

Dlaczego podróżnicy decydują się na Egipt, mimo że jest droższy niż Turcja?

To kwestia połączenia stosunkowo przystępnej ceny z możliwością relaksu na plaży. Chociaż Turcja oferuje atrakcyjniejsze ceny, zimą korzystanie z plaż na Riwierze Tureckiej staje się trudne. Klienci cenią sobie niskie ceny w Turcji, zwłaszcza w kontekście wysokiego standardu wypoczynku oferowanego przez luksusowe hotele z kompleksami spa – większość rezerwacji kieruje się w stronę hoteli pięciogwiazdkowych z pełnym wyżywieniem all-inclusive, przy czym najtańsze oferty zaczynają się od około 2,5 tys. zł od osoby.

Popularne egzotyczne święta

Około 15 proc. turystów chce spędzić podczas egzotycznego wypoczynku w trakcie świąt i Nowego Roku, a ich najczęstszymi celami są Zanzibar, Emiraty Arabskie i Dominikana (łącznie 8 proc. rezerwacji). Ten znaczny wzrost egzotycznych podróży w tym okresie, w porównaniu do 2022 roku (gdzie wynosił około 10 proc.), wpłynął na średni koszt świątecznego wypoczynku z biurami podróży, który wzrósł z około 4200 zł do około 4460 zł.

Narciarze czekają na śnieg

W pierwszej dziesiątce nie znajdują się kierunki tradycyjnie związane z narciarstwem, takie jak Włochy czy Austria. To zrozumiałe, ponieważ miłośnicy białego szaleństwa zwykle czekają na aktualne komunikaty śniegowe przed podjęciem decyzji o spędzeniu świąt w górach. W poprzednim roku, po grudniowym otwarciu stacji narciarskich, wielu z nich musiało czasowo zawiesić swoją działalność z powodu nagłego ocieplenia.

Na razie narciarskie święta i Nowy Rok w górach to w sumie ok 2 proc. rezerwacji. Oferty z wyżywieniem HB i z własnym dojazdem w renomowanych ośrodkach (Val di Sole, Ankogel – lodowiec Moeltall, Ski Juvel czy Wilder Kaiser Brixental w Tyrolu) zaczynają się od 1800 zł. Warto zauważyć, że to ok. 400 – 500 zł więcej niż trzeba zapłacić za analogiczne wyjazdy na grudniowe rozpoczęcie sezonu czy w niskim sezonie w styczniu.