Bornholm będzie hitem lata

archiwum TT Line

Dla polskich turystów otwiera się nowa możliwość dotarcia na Bornholm, promy TT Line będą pływać na tę duńską wyspę przez cały sezon letni, w dniach od 24 czerwca do 2 września 2017 roku. Dodatkowo linia ta współpracuje z Novasol, który na Bornholmie ma bardzo bogatą ofertę domów wakacyjnych, każdy kto wynajmie dom otrzyma 25 proc. rabatu przy zakupie biletu na statek.
Europa w skorupce orzecha – tak niektórzy nazywają tę niewielką wyspę na Morzu Bałtyckim- ze względu na malownicze krajobrazy i łagodny, niemal śródziemnomorski klimat. Latem na tej północnej wyspie rosną figi, morele i malwy. Wyspę można łatwo objechać, bo jej obwód to ledwie 140 km. A zwiedzając wyspę, wypada poznać jej mieszkańców. To symboliczni potomkowie Wikingów. zajmują się przede wszystkim rolnictwem, rybołówstwem i turystyką. Mają doskonale rozwiniętą infrastrukturę rowerową, należącą do najlepszych w Europie. Podczas wyprawy zobaczmy miejsca i zabytki składające się na niezwykle bogatą historię tej maleńkiej wyspy: fortecę biskupa w Hammershus – największe ruiny obronne w Europie Płn., najstarszy czynny teatr duński, muzeum Bornholmu – jedno z najstarszych muzeów w Danii opowiadające 10 000 lat historii tego miejsca. Należy również pobudzić zmysł smaku, kosztując miejscowe rarytasy. Kulinarną wizytówką jest jedyny w swoim rodzaju wędzony śledź „Bornholmer”.
Ta mała duńska wyspa jest idealnie przystosowana do poruszania sie po niej na rowerze. Opcja polecana absolutnie dla wszystkich, nawet dla tych, którzy nie jeżdżą na rowerach zbyt dużo: wynajęcie domu na wyspie i potraktowanie go jako bazy wypadowej. Przykładowe lokalizacje z oferty Novasol, który na Bornholmie ma największy wybór domów wakacyjnych: w pobliżu Gudhjem i Svaneke (północ) i w pobliżu Hasle (południowy zachód) i przy pięknych plażach Dueodde.

Duńskie Capri

Gudhjem nazywane jest skandynawskim Capri. To miasto ukochane przez artystów, którzy uwielbiają tutejsze krajobrazy, wielu malarzy uwieczniły je na swoich płótnach. Miasto liczy tylko 900 stałych mieszkańców, jest wspaniale usytuowane na wzgórzu i blisko stąd do małego archipelagu Ertholmene, na który zdecydowanie warto się wybrać. Tamtejsi mieszkańcy (łącznie 100 osób na dwóch małych wysepkach) znają tylko jednoślady jako środek lokomocji, bo… tam nie ma asfaltowych dróg. Leży tylko 18 km od Svaneke i Gudhjem. Ciekawostką w Gudhjem jest największy młyn wiatrowy na wyspie i jeden z największych w Danii, Gudhjem Mølle, zbudowany przez Holendrów.

Figi i stolica

Z Gudhjem najlepiej pojechać na północ do Allinge-Sandvig. To tam właśnie rośnie najwięcej malw i fig, a potężne granitowe skały osuwają się wprost do Bałtyku tworząc niepowtarzalny pejzaż. Jest to też najbardziej zamożna część wyspy, z luksusowymi pensjonatami i hotelami. Ale największą atrakcją – szczególnie dla fanów historii i zamków będzie Hammershus – w średniowieczu jedna z najpotężniejszych twierdz północnej Europy, zbudowana w XIII na niedostępnych zboczach masywu Hammeren.

Nie można pominąć Rønne, czyli stolicy wyspy, tutaj przejazd trzeba zaplanować nie wzdłuż brzegu, tylko przez środek wyspy, żeby zdążyć wrócić do bazy. Rønne to stolica wyspy, mieszka tu 1/3 wszystkich mieszkańców Bornholmu (15 tys. osób), jest Centrum administracyjnym wyspy ale też miasteczkiem o pięknej architekturze, mimo zniszczeń jakich w 1945 r. dokonali tu czerwonoarmiści. Średniowieczny fragment miasta koło kościoła św. Mikołaja, wąskie brukowane uliczki, chałupy z pruskiego muru, małe, pomalowane na żółto, biało lub czerwono kamieniczki, mnóstwo kawiarenek, restauracji, wszechobecne kwietniki – robią bardzo miłe wrażenie.

Wędzony śledź w Hasle

Hasle – położone na zachodnim wybrzeżu niespełna 2000-czne miasteczko, jest jedną z najstarszych osad na wyspie, po raz pierwszy jego nazwa została wymieniona w 1149 roku jako miejsce targowych spotkań kupców. Obecnie jedną z największych jego atrakcji są wędzarnie ryb. Wędzony śledź – pycha! A koło starego cmentarza znajdziemy kamień runiczny, jeden z wielu jakie można zobaczyć na Bornholmie. Tuż po wyjechaniu z miasta, wracając na trasę rowerową miniemy kilkanaście olbrzymich elektrowni wiatrowych, które jakoś dobrze wpisują się w ten krajobraz, mimo swoich imponujących rozmiarów.
Podróż promem ze Świnoujścia na Bornholm do portu w Rønne trwa lekko ponad 5 godzin, koszt od 300 zł za osobę plus samochód (przy dwóch osobach i samochodzie osobowym), rejsy w dniach 24 czerwca do 2 września odbywają się codziennie o godzinie 17:00, po 22:00 jesteśmy już na Bornholmie. Rejsowi na Bornholm towarzyszy promocja w taryfach Smart i Flex, dla każdego kto wynajmie dom Novasol, cena rejsu spada o 25%. Novasol na Bornholmie ma ponad 450 domów, które mają świetne położenie blisko morza, atrakcji turystycznych, są w pełni wyposażone, nie musimy się martwić o zabieranie sprzętu naczyń, ulubiony przez Polaków grill także znajdzie się na miejscu.