Biura podróży – wzrost cen na zimę zahamowany

AG

W minionym tygodniu, średnie ceny dla wycieczek z wylotami w dniach 10-16 lutego 2020 spadły wobec poprzedniego tygodnia o 3 złote. Największe spadki odnotowano na Malcie – o średnio 230 złotych

Analiza cen imprez turystycznych opracowana przez Instytut Badań Rynku Turystycznego TravelDATA, zajmujący się gromadzeniem danych z rynku zorganizowanej turystyki wyjazdowej obejmuje pierwszy tydzień zimowych ferii szkolnych dla województwa mazowieckiego definiowanego czyli 10 lutego -16 lutego 2020 roku.

Oprócz Malty, największe spadki odnotowano w Maroku i w Hurghadzie – o 46 i 38 złotych. Największe wzrosty cen wystąpiły w Marsa Alam – o 139 złotych oraz na Lanzarote i w Portugalii – o 131 i 34 złote.

W minionym tygodniu wzrosły ceny na dwóch najbardziej popularnych kierunkach zimowego wypoczynku, czyli w Egipcie i na Wyspach Kanaryjskich – o 41 i 32 złote.

Badanie średniej ceny imprez wobec cen sprzed roku dla wylotów w okresie pierwszego tygodnia ferii zimowych dla województwa mazowieckiego w latach 2019 (okres 28 stycznia-3 lutego) i 2020 (okres 10-16 lutego) pokazuje, że obecna średnia cena jest wyższa wobec średniej ceny sprzed roku o 255 złotych.

Spośród dwóch najważniejszych kierunków zimowych (nie licząc egzotyki jako całości) ponownie większą zwyżkę cen rok do roku wykazał Egipt, gdzie ceny przewyższały poziom z sezonu 2019/2020 o średnio 204 złote.
Najwyraźniej podniosły się w skali roku ceny w Marsa Alam – o średnio 337 złotych, w znacznie mniejszym stopniu na Synaju – o średnio 188 złotych, a w jeszcze mniejszym w Hurghadzie – o średnio 87 złotych.

Na Wyspach Kanaryjskich zwyżka średnich cen rok do roku była nieco mniejsza i wyniosła średnio 152 złote.

Spośród wysp na tym kierunku największe roczne wzrosty cen notowano na Teneryfie – o średnio 347 złotych, a najmniejsze przed dwoma tygodniami wzrosty cen na Lanzarote przeszły tym razem w niewielki spadek – o średnio 12 złotych.

Na mniej masowych kierunkach największe wzrosty średnich cen wycieczek rok do roku odnotowano w Maroku – o 524 złote, a niewiele mniejsze na Cyprze i Malcie – o 479 i 436 złotych. Mniejsze były tym razem wzrosty średnich cen na Tureckiej Riwierze – o 339 złotych, a jeszcze mniejsze na w Portugalii i na tunezyjskiej Dżerbie – o średnio 211 i 103 złote.

W tym, co ma jednak dla turystów największe znaczenie, a zatem w bezwzględnym poziomie bieżących cen wycieczek, czyli na pierwszym lub drugim miejscu w 13 zimowych destynacjach (wobec poprzedniego sezonu przybyło porównanie tunezyjskiej Dżerby) oraz w trzech kategoriach hoteli, to pozycję lidera nadal zajmowało biuro TUI Poland – 16 ofert (poprzednio 17, przed rokiem 16, a przed dwoma 11 ofert) przed biurami Rainbow – 12 ofert (poprzednio 10, przed rokiem 7, a przed dwoma 6 ofert) oraz Exim Tours – 9 ofert (poprzednio 10, przed rokiem 14, a przed dwoma 7 ofert).

Najwięcej korzystnych propozycji wśród hoteli trzy– oraz czterogwiazdkowych miało biuro Rainbow, zaś w ofercie hoteli pięciogwiazdkowych bardzo wyraźnie przodowało TUI Poland.

Najwięcej atrakcyjnych cenowo ofert na kierunkach egipskich proponowało biuro Sun&Fun (7 ofert) oraz Best Reisen (3 oferty), zaś na kierunkach kanaryjskich biuro Rainbow (7 ofert) oraz biura TUI Poland i Itaka (6 i 5 ofert).