Biura podróży – wyjazdy wrześniowe dużo droższe niż przed rokiem

Błękitna Laguna na Cyprze/fot. AG

Średnia ceny imprezy turystycznej sprzedawanej w biurach podróży w Polsce na wyloty na początku września, była wyższa w ostatnim tygodniu od zeszłorocznej o 780 złotych. Maroko podrożało aż o 2650 zł.

Analiza cen imprez turystycznych opracowana przez Instytut Badań Rynku Turystycznego TravelDATA, zajmujący się gromadzeniem danych z rynku zorganizowanej turystyki wyjazdowej obejmuje pierwszy tydzień września, czyli 5 – 11 września 2022 roku.

W minionym tygodniu, średnia cena dla wycieczek z wylotami pomiędzy 5 i 11 września 2022, wzrosła o 18 złotych. Największe wzrosty cen miały miejsce na hiszpańskim wybrzeżu Costa de la Luz (poprzednio ceny tam najbardziej spadły) – o średnio 410 złotych, a mniejsze były zwyżki cen wyjazdów na Lanzarote i Cypr – o 358 i 180 złotych.
Największy spadek średnich cen wycieczek odnotowano na półwyspie Chalcydyckim (poprzednio ceny tam najbardziej wzrosły) – o 314 złotych, a nieco mniejsze były zniżki cen na Sycylii (poprzednio odnotowano tam również duży wzrost) i w Marsa Alam – o 285 i 193 złote.

Maroko droższe o ponad 2600 zł

Badanie średniej ceny imprez wobec cen sprzed roku dla wylotów w pierwszym tygodniu września 2022 pokazało, że średnia cena była wyższa wobec średniej dla poprzedniego sezonu o 780 złotych.
Najbardziej w okresie roku podniosły się ceny wyjazdów do Maroka – o średnio aż 2650 złotych, natomiast dość istotnie mniejsze, ale i tak bardzo znaczne były wzrosty cen wycieczek na Synaj i do Hurghady – o średnio 1123 i 1080 złotych. W minionym tygodniu nadal nie odnotowano zniżek cen wycieczek w skali roku na żadnym z monitorowanych kierunków.

Wśród wiodących kierunków zdecydowanie największy roczny wzrost cen wycieczek wystąpił w Egipcie – o średnio 1014 złotych. Mniejsze były wzrosty ich cen w Turcji oraz na Wyspach Kanaryjskich i w Grecji – o średnio 880, 717 i 661 złotych, a najmniej w skali rocznej wzrosły ceny wycieczek do Bułgarii – o zaledwie 201 złotych.

Na mniej uczęszczanych kierunkach zdecydowanie największe wzrosty cen wycieczek w ujęciu rocznym odnotowano w Maroku – o 2650 złotych. Znacznie mniejsze były zwyżki ich cen na Malcie, w Hiszpanii kontynentalnej i na Majorce – o 983, 829 i 744 złote. W jeszcze mniejszym stopniu wzrosły ceny wyjazdów na Cypr, do Tunezji, Włoch i Portugalii – o 588, 581, 574 i 515 złotych, a w najmniejszym podniosły się ceny wyjazdów do Albanii – o średnio 395 złotych.

TUI Poland niezmiennie liderem tanich wyjazdów

W tym, co dla turystów ma większe znaczenie, a zatem w liczbie najatrakcyjniejszych poziomów bieżących cen wycieczek, czyli na pierwszym lub drugim miejscu na 30 kierunkach sezonu letniego w trzech kategoriach hoteli, to w dwudziestym szóstym porównaniu dotyczącym szczytu sezonu letniego 2022 na pozycji lidera, podobnie jak przez znaczną większość poprzedniego sezonu, znalazło się biuro TUI Poland, z liczbą 44 ofert (poprzednio 43 oferty, przed rokiem 41, a przed dwoma laty 34 oferty). Organizator ten wyprzedził biura Itaka z liczbą 25 ofert (poprzednio 23 oferty, przed rokiem 23, a przed dwoma laty 13 ofert) oraz Exim Tours z liczbą 23 ofert (poprzednio 25 ofert, przed rokiem 18, a przed dwoma laty 13 ofert).

Egipt najkorzystniejszy z Coral Travel

Najwięcej atrakcyjnych cenowo ofert na kierunkach egipskich proponowało biuro Coral Travel – 7 ofert, a na kierunkach greckich przodowały biuro Itaka – 10 ofert oraz Exim Tours i TUI Poland – 7 i 6 ofert. Na Wyspach Kanaryjskich wyraźnie najwięcej atrakcyjnych ofert miało biuro TUI Poland – 12 ofert, a na tureckich biura Coral Travel i TUI Poland – 9 i 5 ofert. W Tunezji najwięcej atrakcyjnych propozycji miały biura TUI Poland i Exim Tours – 4 i 3 oferty, a w Bułgarii biuro TUI Poland – 3 oferty.

Biura podróży – wakacje wrześniowe lekko drożeją