Biura podróży – wakacje wrześniowe lekko drożeją

Plaża na Cyprze/fot. AG

W minionym tygodniu, średnia cena wycieczek z wylotami między 5 i 11 września 2022, sprzedawanych w biurach podróży w Polsce, wzrosła o 86 złotych. Największe wzrosty cen miały miejsce w Maroku – o średnio 877 złotych.

Analiza cen imprez turystycznych opracowana przez Instytut Badań Rynku Turystycznego TravelDATA, zajmujący się gromadzeniem danych z rynku zorganizowanej turystyki wyjazdowej obejmuje pierwszy tydzień września, czyli 5 – 11 września 2022 roku.

W minionym tygodniu nieco mniejsze były zwyżki cen wyjazdów na Sycylię i półwysep Chalcydycki – o 348 i 341 złotych. Największy spadek średnich cen wycieczek odnotowano na hiszpańskim wybrzeżu Costa de la Luz – o 392 złote, a kolejne już wyraźnie mniejsze w Portugalii i na tunezyjskiej Dżerbie – o 188 i 136 złotych.

Średnia cena imprezy droższa od zeszłorocznej o ponad 800 zł

Badanie średniej ceny imprez wobec cen sprzed roku dla wylotów w pierwszym tygodniu września 2022 pokazało, że średnia była wyższa wobec średniej ceny dla poprzedniego sezonu o 852 złote.

Najbardziej w okresie roku podniosły się ceny wyjazdów do Maroka – o średnio aż 2598 złotych, natomiast dość istotnie mniejsze, ale i tak bardzo znaczne były wzrosty cen wycieczek na Synaj i do Hurghady – o średnio 1331 i 1156 złotych. W minionym tygodniu nadal nie odnotowano zniżek cen wycieczek w skali roku na żadnym z monitorowanych kierunków.

Egipt dużo droższy

Wśród wiodących kierunków zdecydowanie największy roczny wzrost cen wycieczek wystąpił w Egipcie – o średnio 1214 złotych. Mniejsze były wzrosty ich cen w Turcji oraz na Wyspach Kanaryjskich i w Grecji – o średnio 876, 837 i 733 złote, a najmniej w skali rocznej wzrosły ceny wycieczek do Bułgarii – o 341 złotych.

Maroko droższe o prawie 2 600 zł

Według TravelData.pl, na mniej uczęszczanych kierunkach zdecydowanie największe wzrosty cen wycieczek w ujęciu rocznym odnotowano w Maroku – o 2598 złotych. Znacznie mniejsze były zwyżki ich cen na Malcie, we Włoszech, na Majorce i w Portugalii – o 897, 790, 751 i 729 złotych. W mniejszym stopniu wzrosły ceny wyjazdów do Hiszpanii kontynentalnej i Albanii – o 659 i 625 złotych, a w najmniejszym na Cyprze i w Tunezji – o średnio 559 i 503 złote.

TUI Poland wciąż liderem niskich cen

W tym, co dla turystów ma większe znaczenie, a zatem w liczbie najatrakcyjniejszych poziomów bieżących cen wycieczek, czyli na pierwszym lub drugim miejscu na 30 kierunkach sezonu letniego w trzech kategoriach hoteli, to w dwudziestym szóstym porównaniu dotyczącym szczytu sezonu letniego 2022 na pozycji lidera, podobnie jak przez znaczną większość poprzedniego sezonu, znalazło się biuro TUI Poland, z liczbą 43 ofert (poprzednio 42 oferty, przed rokiem 37, a przed dwoma laty 39 ofert). Organizator ten wyprzedził biura Exim Tours z liczbą 25 ofert (poprzednio 29 ofert, przed rokiem 26, a przed dwoma laty 21 ofert) oraz Itaka z liczbą 23 ofert (poprzednio 19 ofert, przed rokiem 22, a przed dwoma laty 14 ofert).

Do Egiptu najtaniej z Coral Travel

Najwięcej atrakcyjnych cenowo ofert na kierunkach egipskich proponowało biuro Coral Travel – 6 ofert, a na kierunkach greckich przodowały biura Itaka i TUI Poland – 9 i 6 ofert. Na Wyspach Kanaryjskich wyraźnie najwięcej atrakcyjnych ofert miało biuro TUI Poland – 9 ofert, a na tureckich biura Coral Travel i TUI Poland – 8 i 5 ofert. W Tunezji najwięcej atrakcyjnych propozycji miało biuro TUI Poland – 3 oferty, a w Bułgarii biura TUI Poland i Best Reisen –3 i 2 oferty.

Biura podróży – wrzesień dużo tańszy od sierpnia