Biura podróży – wyjazdy na ferie droższe niż przed rokiem

AG

Najbardziej podrożały w porównaniu z imprezami zeszłorocznymi, wyjazdy do Egiptu i na Wyspy Kanaryjskie.

Analiza cen imprez turystycznych opracowana przez Instytut Badań Rynku Turystycznego TravelDATA, zajmujący się gromadzeniem danych z rynku zorganizowanej turystyki wyjazdowej obejmuje okres pierwszego tygodnia zimowych ferii szkolnych dla województwa mazowieckiego czyli 13-19 lutego 2017 roku.

W minionym tygodniu, dla wycieczek z wylotami w okresie 13-19 lutego, średnie ceny wzrosły o 2 złote, a podobnie niewielki ruch cen zanotowano przed rokiem, gdy wzrosły one o 7 złotych. Największe spadki średnich cen odnotowano na Teneryfie – o 117 złotych (w poprzednim zestawieniu był tam największy wzrost cen) oraz na Cyprze i w Hurghadzie – o 36 i 80 złotych. Najwyższy przyrost cen odnotowano na Fuerteventurze – o 171 złotych, a wyraźnie niższe w Marsa Alam oraz na Lanzarote – o 86 i 54 złote.

Badanie średniej ceny imprez wobec cen sprzed roku dla wylotów z okresu pierwszego tygodnia ferii zimowych dla województwa mazowieckiego w latach 2016 (okres 11-07 luty) i 2017 (okres 13-19 luty) zebranych w tym samych okresach grudnia pokazuje, że po ostatnim wzroście obecna średnia cena jest wyższa wobec średniej ceny sprzed roku o 133 złote, czyli nastąpił powrót do tendencji zwiększania różnicy cen wobec ubiegłego sezonu obserwowanej we wcześniejszych zestawieniach. Przed rokiem średnie ceny wobec poprzedzającego sezonu również wzrastały, ale w mniejszej skali, a mianowicie o 84 złote.
Spośród dwóch najważniejszych kierunków zimowych tym (nie licząc egzotyki jako całości), systematycznie rosnące zwyżki cen rok do roku wykazuje obecnie Egipt, a średnie ceny wzniosły się tam do poziomu aż o średnio 230 złotych wyższego niż w sezonie 2015/16. Rok temu ceny nieco spadały (o 13 złotych), a zatem baza do tegorocznych wzrostów była korzystna, co tłumaczy część obecnej zwyżki . W bieżącej sytuacji wzrostom cen na kierunkach egipskich sprzyja także istotne osłabienie złotego wobec amerykańskiej waluty oraz niedobory podaży najatrakcyjniejszych ofert najbardziej poszukiwanych przez turystów. Na dłuższą metę na korzystniejsze dla klientów kształtowanie się cen wycieczek do Egiptu powinna jednak wpływać niedawna głęboka dewaluacja miejscowej waluty.

Wyższe niż przed rokiem są teraz zwłaszcza ceny wyjazdów do Marsa Alam – o średnio 279 złotych, a w nieco mniejszym stopniu do Hurghady – o 182 złote.
Kierunek, który dotychczas konsekwentnie wykazywał największy wzrost cen rok do roku, czyli Wyspy Kanaryjskie, ustąpił teraz miejsca Egiptowi i odnotował ceny wyższe niż w ubiegłym sezonie o średnio 179 złotych. W ubiegłym roku o tej porze ceny wzrastały o 284 złote, co istotnie hamuje tegoroczną skalę wzrostów cen na tym kierunku. Spośród poszczególnych wysp największy wzrost średniej ceny nadal wykazuje relatywnie mało drożejąca przed rokiem Gran Canaria – o 641 złotych, a spadek najbardziej drożejąca przed rokiem Lanzarote – o 96 złotych.
Z mniejszych kierunków droższe niż przed rokiem są teraz Portugalia i Maroko – o 291 i 62 złote, a tańsze są wyjazdy na Cypr i na Maltę – o 31 i 166 złotych.

W obecnym zestawieniu spośród dużych biur podróży jedyne zniżki średnich cen wycieczek w porównaniu z ubiegłym sezonem prezentuje biuro Rainbow, które jest obecnie tańsze o około 15 złotych. Wzrost średnich cen, ale w granicach przeciętnej (przeciętna to 133 złote) notuje oferta biura Exim Tours, a pozostali duzi organizatorzy są już drożsi niż w tym samym okresie przed rokiem.
W tym, co ma dla turystów największe znaczenie, a zatem w bezwzględnym poziomie bieżących cen wycieczek, czyli na pierwszym lub drugim miejscu w 11 zimowych destynacjach (doszła do nich Malta) oraz w trzech kategoriach hoteli, pozycję lidera wśród dużych organizatorów nadal zajmuje biuro Itaka, która obecnie dysponuje najbardziej korzystnymi cenami w 15 ofertach przed biurami Rainbow (8 ofert) oraz Wezyr oraz Exim Tours (po 7 ofert) – (to pierwsze biuro na kierunkach egipskich). Przed rokiem liderem – ale mniej wyraźnym – również była Itaka z liczbą 10 ofert przed biurami Rainbow i Sun & Fun – po 9 ofert. Wśród mniejszych organizatorów nadal zwraca uwagę propozycja biura Ecco Holiday z bardzo wysoką jak na biuro o średniej wielkości liczbą 11 najbardziej atrakcyjnych ofert. Organizator ten w dużym stopniu wykorzystuje w swoich imprezach przeloty tanimi liniami, a te (na wyloty w lutym) pozostają na niektórych trasach nadal relatywnie tanie.