Biura podróży – wyjazdy do Egiptu i Turcji drożeją najbardziej

AG

Dla wyjazdów w pierwszym tygodniu października ponownie liderem wzrostów cen rok do roku okazała się Turcja ze wzrostem o średnio 69 złotych, która nieznacznie wyprzedziła pod tym względem Egipt, gdzie średnie ceny rok do roku wzrosły o 67 złotych.

Analiza cen imprez turystycznych opracowana przez Instytut Badań Rynku Turystycznego TravelDATA, zajmujący się gromadzeniem danych z rynku zorganizowanej turystyki wyjazdowej obejmuje pierwszy pełen tydzień października czyli 1 – 7.10. 2018 roku.

Średnia cena wycieczek w pierwszym pełnym tygodniu października odnotowała wzrost o 3 złote (wcześniej dla wyjazdów październikowych wzrosła o 12 i 14 złotych). Największe zwyżki zanotowano na Lanzarote – o średnio 310 złotych oraz w Albanii i Turcji Egejskiej – o 150 i 118 złotych. Największe zniżki średnich cen wystąpiły na Fuerteventurze – o 386 złotych oraz na Synaju i w Bułgarii – o 152 i 139 złotych. W tym samym czasie przed rokiem oraz przed dwoma laty średnie ceny wycieczek spadły o odpowiednio 9 i 20 złotych.

Miniony tydzień przyniósł na wiodących kierunkach dość istotnie wyższe od przeciętnego (czyli od 3 złotych) wzrosty średnich cen wycieczek do Turcji i ponownie do Grecji – o średnio 76 i 41 złotych, zaś – podobnie jak przed tygodniem – w mniejszym stopniu zwyżkowały ceny na Wyspach Kanaryjskich – średnio o 17 złotych. Obniżki wykazały natomiast średnie ceny wyjazdów do Egiptu i oferowanej w tym okresie głównie przez TUI Poland Bułgarii – o 75 i 139 złotych.

Średnia cena wobec średniej ceny dla poprzedniego sezonu była niższa o 112 złotych, (wcześniej była niższa dla wyjazdów październikowych o 124, 52 i 64 złote). Przed rokiem, czyli w pierwszym tygodniu września 2017, średnia cena w porównaniu rok do roku była wyższa o 46 złotych.

Dla wyjazdów w pierwszym tygodniu października ponownie liderem wzrostów cen rok do roku okazała się Turcja ze wzrostem o średnio 69 złotych, która nieznacznie wyprzedziła pod tym względem Egipt, gdzie średnie ceny rok do roku wzrosły o 67 złotych.

W adekwatnej sytuacji dla pierwszego tygodnia sierpnia (materiał z 16 lipca) Turcja była tańsza o średnio 139 złotych lecz sama Riwiera wykazywała roczny spadek cen jedynie o 34 złote, a Egipt był droższy w niewiele większej skali jak obecnie, czyli o 59 złotych. Jak widać październikowe poziomy cen wycieczek z takim samym wyprzedzeniem wobec terminu wyjazdu były w obu przypadkach korzystniejsze dla organizatorów niż dla wyjazdów sierpniowych. Tradycyjnie (dla tego sezonu) taniały w skali roku kierunki greckie – o średnio 159 złotych (w adekwatnej sytuacji dla wyjazdów sierpniowych o 339 złotych) oraz kierunki kanaryjskie – o 130 złotych (o 448 złotych). W tych przypadkach jest widoczne, że skala przecen zmalała bardzo wyraźnie.

Na mniej masowych kierunkach wzrost średnich cen rok do roku odnotowano jedynie w Maroku – o 126 złotych, natomiast umiarkowane przeceny zanotowano w Tunezji i Portugalii – o średnio 108 i 176 złotych, zaś roczne spadki cen znacznie większe od średniej (średnia to 112 złotych) ponownie zanotowano na Cyprze, Malcie i Majorce – o 255, 280 i 453 złote.

Z perspektywy dwóch sezonów liczonych łącznie (dla wylotów w pierwszym tygodniu października), podobnie jak wielu wcześniejszych zestawieniach, nadal dość mocno zdrożała Turcja – o średnio 155 złotych, nieznacznie tańsza była Grecja – o 7 złotych, natomiast istotnie obniżyły się ceny na kierunkach egipskich i kanaryjskich – o średnio 169 i 207 złotych.

W zestawieniu z ostatniego tygodnia wśród dużych i średnich organizatorów największy spadek przeciętnych cen wobec ubiegłego sezonu ponownie wykazała oferta biura Ecco Holiday, która była tańsza przeciętnie o około 430 złotych. Znacznie korzystniejsze ceny niż przed rokiem – podobnie jak przed tygodniem – proponowały klientom również biura Grecos Holiday i 7islands, które były mniej kosztowne o około 250 i 190 złotych. Istotnie tańsze w skali rocznej w ostatnim tygodniu były też oferty biur Prima Holiday (wyjazdy do Hurghady) i Rainbow – o około 115 i 105 złotych, zaś w mniejszym stopniu staniały oferty biur Itaka, Exim Tours i Neckermann Polska – o odpowiednio 60, 30 i 15 złotych. Pozostali organizatorzy byli bardziej kosztowni niż przed rokiem w granicach od 50 do 155 złotych.

W tym, co dla turystów ma większe znaczenie, a zatem w liczbie najatrakcyjniejszych bieżących cen wycieczek, czyli na pierwszym lub drugim miejscu na 24 kierunkach i w trzech kategoriach hoteli, to na pozycji lidera tym razem zameldowało się biuro TUI Poland – z liczbą 28 takich ofert, wyprzedzając nieco biuro Rainbow (23 oferty), a w nieco większym stopniu biura Itaka i Exim Tours (po 16 takich ofert). Najwięcej korzystnych propozycji z niższych i średnich półek cenowych (3* i 4*) miało biuro TUI Poland przed biurem Rainbow, zaś w ofercie premium (5*) tym razem wyraźnie przodował niedawny lider ofert w niższych kategoriach cenowych, czyli TUI Poland również przed biurem Rainbow.

Najwięcej atrakcyjnych cenowo ofert na kierunkach egipskich proponowało biuro Coral Travel Wezyr (6 ofert) oraz i TUI Poland (po 3 oferty), na kierunkach greckich biura Grecos Holiday, Itaka i TUI Poland (po 6 ofert), na kierunkach kanaryjskich TUI Poland (7 ofert) oraz Itaka i Rainbow (po 6 ofert), a na tureckich Rainbow (4 oferty) i Coral Travel Wezyr (3 oferty). W powracającej na rynek turystyczny Tunezji najwięcej takich ofert miały biura Sun & Fun i Coral Travel Wezyr (4 i 3 oferty), natomiast w Bułgarii biuro TUI Poland (3*,4* i 5*).