Biura podróży – wszystkie kierunki droższe niż przed rokiem

AG

Średnia cena imprezy turystycznej sprzedawanej w biurach podróży w Polsce, jest wyższa wobec średniej ceny dla poprzedniego sezonu o 122 złote. Na mniej masowych kierunkach największe zwyżki cen w ujęciu rocznym odnotowano na Cyprze, Malcie i w Maroku – o średnio 256, 210 i 157 złotych.

Analiza cen imprez turystycznych opracowana przez Instytut Badań Rynku Turystycznego TravelDATA, zajmujący się gromadzeniem danych z rynku zorganizowanej turystyki wyjazdowej obejmuje pierwszy pełny tydzień września, czyli 2-8 września 2018 roku.

W minionym tygodniu, dla wycieczek z wylotami pomiędzy 2 i 8 września, średnia cena wzrosła o 29 złotych.

Największe wzrosty średnich cen wycieczek wystąpiły na Korfu i Rodos – o 130 i 117 złotych oraz na tunezyjskiej Dżerbie – o 311 złotych. Największe zniżki odnotowano na półwyspie Majorce – o 97 złotych oraz na Cyprze i Chalkidiki – o 47 i 42 złote.

W minionym tygodniu zdecydowanie nieco bardziej niż na innych kierunkach wzrosły średnie ceny wycieczek na Wyspy Kanaryjskie – o 69 złotych. W mniejszym stopniu rosły ceny wycieczek do Grecji i Egiptu – o 48 i 46 złotych, a jeszcze łagodniejsze były zwyżki cen wycieczek do Bułgarii – o 33 złote.
Większy niż na innych kierunkach wzrost cen wyjazdów na Wyspy Kanaryjskie był już obserwowany w ostatnim okresie sprzedaży dla wylotów w pierwszym tygodniach poprzednich miesięcy i w tym sezonie stanowi charakterystyczne zjawisko powiązane zapewne z dużą redukcją miejsc na tym kierunku w tanich liniach (LCC).

Wśród wiodących kierunków, tak jak dla wyjazdów w pierwszym tygodniu sierpnia, znaczące zwyżki średnich cen wycieczek występują na zyskujących na popularności już od sezonu 2017 kierunkach o bardzo korzystnym stosunku jakości do ceny, czyli Egipcie i Turcji, na których średnie ceny wzrosły w skali rocznej o 145 i 116 złotych.

Podobnie jak dla wyjazdów sierpniowych na czoło rocznych zwyżek cen wysunęła się jednak Grecja, gdzie średnie ceny wycieczek wzrosły w skali roku o 167 złotych. Jest to w dużej mierze skutek wpływu ograniczeń programowych, które pomimo słabszego niż przed rokiem popytu zdołały zapewnić korzystniejsze dla organizatorów zmiany cen niż w znacznie lepiej sprzedających się Egipcie i Turcji. Należy też pamiętać, że wpływ na obecną skalę wzrostu cen ma też to, że w poprzednim sezonie Grecja notowała o tej porze duży ich spadek w ujęciu rocznym o 149 złotych, a dla porównania Egipt i Turcja notowały wówczas roczne wzrosty cen o odpowiednio 92 i 34 złote.

Skala rocznych zwyżek cen wycieczek do Bułgarii wyniosła 88 złotych, a w odpowiednim tygodniu przed rokiem ceny na tym kierunku spadały średnio o 51 złotych.

Wyspy Kanaryjskie były kosztowniejsze w rocznych porównaniach cen o średnio 97 złotych. Na obecną skalę wzrostu cen duży wpływ ma fakt, że o tej samej porze w poprzednim sezonie ceny notowały znaczny spadek cen w ujęciu rocznym, który wyniósł średnio aż 248 złotych. Należy jednak kolejny raz zaznaczyć, że w całym okresie ostatnich co najmniej kilkunastu tygodni ceny wycieczek na Wyspy Kanaryjskie sprzedawanych w ofertach last minute były dla organizatorów zdecydowanie korzystne.

Na mniej masowych kierunkach największe zwyżki cen w ujęciu rocznym odnotowano na Cyprze, Malcie i w Maroku – o średnio 256, 210 i 157 złotych, mniejsze w Portugalii, na Majorce i w Albanii – o średnio 102, 45 i 30 złotych, a najmniejsze w Tunezji – o zaledwie 10 złotych.

W porównaniach średnich cen wycieczek wśród dużych i średnich organizatorów podmiotem, który podniósł wrześniowe ceny w zdecydowania najmniejszym stopniu było biuro Rainbow. Jego oferta była droższa niż przed rokiem zaledwie o około 30 złotych i stąd też wynika jego znaczny awans w tabeli względnych przekrojowych cen (w dalszej części materiału). Pozostali proponowali wyższe średnie ceny niż w tym samym okresie poprzedniego sezonu w granicach od około 90 złotych (biuro Neckermann Polska) do 390 złotych.

W tym, co dla turystów ma większe znaczenie, a zatem w liczbie najatrakcyjniejszych poziomów bieżących cen wycieczek, czyli na pierwszym lub drugim miejscu na 24 kierunkach i w trzech kategoriach hoteli, na pozycji lidera nadal pozostaje biuro TUI Poland z liczbą 33 ofert (poprzednio (dla wycieczek sierpniowych) 32, przed rokiem 24, a przed dwoma 11 ofert), które wyprzedziło biura Rainbow z liczbą 25 ofert (poprzednio (dla sierpnia) 24, przed rokiem 12, a przed dwoma 8 ofert) oraz Coral Travel z liczbą 23 ofert (przed tygodniem (dla sierpnia) 13, przed rokiem 28, a przed dwoma 18 ofert). Przewagę w zakresie hoteli 3* posiadała oferta biura Rainbow, a w zakresie hoteli 4* i 5* oferta biura TUI Poland.

Najwięcej atrakcyjnych cenowo ofert na kierunkach egipskich proponowały biura Coral Travel – 5 ofert oraz Rainbow i TUI Poland – po 4 oferty, na kierunkach greckich biuro Rainbow– 10 ofert oraz biura Coral Travel i Itaka – 8 i 6 ofert, na kierunkach kanaryjskich biuro TUI Poland – 9 ofert oraz Itaka i Rainbow – po 6 ofert, a na tureckich biura Coral Travel i TUI Poland – 6 i 4 oferty.

W Tunezji najwięcej atrakcyjnych ofert miały biura Coral Travel – 3 oferty oraz Itaka i Sun & Fun – po 2 oferty, zaś w Bułgarii TUI Poland i Coral Travel – 3 i 2 oferty. W porównaniu z okresem sprzed roku biuro Rainbow wyraźnie wzmocniło swoją pozycję w Grecji, Egipcie i na Wyspach Kanaryjskich, TUI Poland w Bułgarii, Egipcie i na Wyspach Kanaryjskich, a Coral Travel w Turcji, Bułgarii i Tunezji kontynentalnej.