Biura podróży – tylko na Malcie taniej niż przed rokiem

AG

Obecna średnia cena imprez turystycznych sprzedawanych biurach podróży jest wyższa wobec średniej ceny dla poprzedniego sezonu o 184 złote. Tylko na Malcie cena ta jest niższa o 10 złotych.

Analiza cen imprez turystycznych opracowana przez Instytut Badań Rynku Turystycznego TravelDATA, zajmujący się gromadzeniem danych z rynku zorganizowanej turystyki wyjazdowej publikuje Analizę Cen Imprez Turystycznych obejmuje pierwszy pełny tydzień sierpnia, czyli 5-11 sierpnia 2018 roku.

W minionym tygodniu, dla wycieczek z wylotami pomiędzy 5 i 11 sierpnia, średnia cena spadła o 48złotych. Największe zniżki odnotowano na Cyprze – o 252 złote oraz na Korfu i Dżerbie (w obu przypadkach ponownie) i 135 złotych. Największe wzrosty średnich cen wycieczek wystąpiły w Portugalii – o 94 złote oraz w Albanii i na Krecie – o 55 i 41 złotych. W analogicznym okresie przed rokiem i przed dwoma laty średnie ceny wycieczek spadły o 47 i wzrosły o 39 złotych.

W minionym tygodniu zdecydowanie najbardziej spadły średnie ceny wycieczek do Grecji i na Wyspy Kanaryjskie – o 56 i 55 złotych. W znacznie mniejszym stopniu spadały ceny wycieczek na do Bułgarii i Turcji – o 17 i 6 złotych, zaś jedynie symbolicznie (o jeden złoty) spadły ceny wyjazdów do Egiptu.

Badanie średniej ceny imprez wobec cen sprzed roku dla wylotów w pierwszym pełnym tygodniu sierpnia 2019 pokazuje, że obecna średnia cena jest wyższa wobec średniej ceny dla poprzedniego sezonu o 184 złote. W tym samym okresie poprzedniego sezonu notowano bardzo duży spadek cen w ujęciu rocznym o 262 złote.

Wśród wiodących kierunków nadal utrzymują się zwyżki średnich cen wycieczek na systematycznie zyskujących na popularności już od sezonu 2017 kierunkach o bardzo korzystnym stosunku jakości do ceny, czyli Turcji i Egipcie, na których średnie ceny wzrosły w skali rocznej o 235 i 217 złotych.
Przed trzema tygodniami na czoło rocznych zwyżek cen wysunęła się jednak Grecja, która pozycję lidera utrzymała również w tym zestawieniu. Średnie ceny wycieczek wzrosły w tym kraju w skali roku o 258 złotych, czyli o 8 złotych mniej niż przed tygodniem.

Ze 104 do 95 złotych zmniejszyła się skala rocznych zwyżek cen wycieczek do Bułgarii, a w odpowiednim tygodniu przed rokiem ceny na tym kierunku spadały średnio o 78 złotych.

Po jednotygodniowym spadku pod kreskę Wyspy Kanaryjskie ponownie stały się kosztowniejsze w rocznych porównaniach cen, tym razem o średnio 110 złotych. Przed tygodniem ceny były niższe o 28 złotych, a przed dwoma wyższe o 151 złotych. Na obecną skalę wzrostu cen duży wpływ ma fakt, że o tej samej porze w poprzednim sezonie ceny notowały spadek cen w ujęciu rocznym, który wyniósł średnio aż 448 złotych. Kolejny już raz trzeba jednak zaznaczyć, że w całym okresie ostatnich kilkunastu tygodni ceny wycieczek na Wyspy Kanaryjskie sprzedawanych w ofertach last minute były dla organizatorów zdecydowanie korzystne.

Na mniej masowych kierunkach największe zwyżki cen w ujęciu rocznym odnotowano na Cyprze, w Albanii i Portugalii – o średnio 284, 277 i 252 złote, zaś wyraźnie mniejsza ich skala wystąpiła na Majorce i w Maroku – o 126 i 107 złotych. Jeszcze mniejszy wzrost cen odnotowała Tunezja – o 50 złotych, a niewielki spadek Malta – o średnio 10 złotych.

W porównaniach średnich cen wycieczek wśród dużych i średnich organizatorów ponownie jedynym organizatorem, który oferował niższy ich poziom niż przed rokiem było biuro Sun & Fun – o około 25 złotych. Pozostali proponowali wyższe średnie ceny niż w tym samym okresie poprzedniego sezonu w granicach od około 75 złotych (biuro Rainbow) do 570 złotych.

W tym, co dla turystów ma większe znaczenie, a zatem w liczbie najatrakcyjniejszych poziomów bieżących cen wycieczek, czyli na pierwszym lub drugim miejscu na 24 kierunkach i w trzech kategoriach hoteli, na pozycji lidera nadal pozostaje biuro TUI Poland z liczbą 36 ofert (poprzednio 43, przed rokiem 23, a przed dwoma 12 ofert), które wyprzedziło biura Rainbow z liczbą 31 ofert (poprzednio 24, przed rokiem 21, a przed dwoma 15 ofert) oraz Itaka z liczbą 25 ofert (przed tygodniem 19, przed rokiem 32, a przed dwoma 35 ofert). Przewagę w zakresie hoteli 3* nadal posiadała oferta biura Rainbow, a w zakresie hoteli 4* i 5* oferta biura TUI Poland.

Najwięcej atrakcyjnych cenowo ofert na kierunkach egipskich proponowały biura Coral Travel i Rainbow – po 5 ofert, na kierunkach greckich biuro Rainbow – 10 ofert oraz biura Itaka i TUI Poland – po 7 ofert, na kierunkach kanaryjskich biuro TUI Poland – 8 ofert oraz biura Itaka i Rainbow – po 4 oferty, a na tureckich Coral Travel – 6 ofert i TUI Poland – 3 oferty. W Tunezji najwięcej atrakcyjnych ofert miały biura TUI Poland – 6 ofert i Coral Travel – 3 oferty, zaś w Bułgarii TUI Poland – 3 oferty. W porównaniu z okresem sprzed roku biuro Rainbow wyraźnie wzmocniło swoją pozycję w Grecji i Egipcie, TUI Poland w Turcji, Bułgarii, Grecji, Tunezji i na Wyspach Kanaryjskich, a Coral Travel w Turcji, Grecji i Tunezji kontynentalnej.