Biura podróży – pierwszy słabszy tydzień

AG

Od rozpoczęcia przedsprzedaży Lata 2017 liczba klientów kupujących imprezy w biurach podróży była wyższa w porównaniu do analogicznego okresu 2016 roku. W ostatnim tygodniu po raz pierwszy liczba ta była niższa.

W ostatnim tygodniu, w porównaniu z analogicznym okresem roku 2016, w biurach podróży liczba rezerwacji zmalała o minus 1,3 proc., zaś liczba klientów – minus 8,3 proc.
Raport podsumowujący sprzedaż wyjazdów turystycznych opracowany na podstawie danych systemu rezerwacyjnego MERLINX, który przedstawił PZOT (Polski Związek Organizatorów Turystyki) pokazuje, że imprezy samolotowe w ostatnim tygodniu, stanowiły 81 proc. sprzedaży, z dojazdem własnym – 12 proc. a autokarowe 6,9 proc. W ostatnim tygodniu, w porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego, spadła liczba sprzedanych imprez autokarowych – o minus 2,1 proc., imprez z dojazdem własnym wzrosła – o 18,1 proc., zaś liczba samolotówek spadła – o 11,7 proc.

Jeśli chodzi o sprzedaż oferty na imprezy od 1 listopada 2016 do 31 października 2017 roku, to pierwsza dziesiątka krajów wyglądała tym razem następująco: Grecja, Hiszpania, Bułgaria, Egipt, Włochy, Portugalia, Chorwacja, Albania, Turcja i Kuba Wśród dziesiątki najpopularniejszych kierunków znajdują się pięć greckich o dwa hiszpańskie. Na podium znajdują się Heraklion, Rodos, Zakyntos, Najmniej kosztują imprezy w Hurghadzie (2 268 zł) i w Burgas (2 153 zł). Najdrożej jest na Teneryfie (2 933 zł) i na Korfu (2 965 zł).

Jeśli chodzi o dynamikę sprzedaży, to Raport PZOT pokazuje, że sprzedaż oferty wzrosła w ostatnich czterech tygodniach o 1,3 proc. w stosunku do analogicznego okresu roku ubiegłego. Sprzedaż wycieczek samolotowych spadła o minus 1,3 proc., imprez z dojazdem własnym wzrosła – o 26 proc., zaś autokarówek zmalała o minus 3,1 proc.
Od rozpoczęcia przedsprzedaży Lata 2017 liczba klientów wzrosła w porównaniu do analogicznego okresu zeszłej jesieni 2016 roku o 19,8 proc. Wycieczki samolotowe stanowią 79,9 proc. wszystkich imprez.

Jeśli chodzi o porównanie pierwszej dziesiątki krajów, które najlepiej się sprzedają w porównaniu z ubiegłym sezonem, to na pierwszym miejscu znajduje się zaś Grecja (wzrost sprzedaży o 55 proc. w porównaniu do ubiegłego roku). Dalej zaś: Hiszpania (0 proc.), Bułgaria (+1 proc.), Włochy (minus 18 proc.), Egipt (+25 proc.), Portugalia (minus 10 proc.), Kuba (+45 proc.), Albania (brak danych.), Austria (+15 proc.) i Turcja (minus 30 proc. Na jedenastej pozycji znajduje się Chorwacja (+35 proc.), a na miejscu 18. – Czechy (+39 proc.).