Biura podróży – największe obniżki w TUI

W TUI Polska średnia cena first minute na lato 2016 w porównaniu do sezonu poprzedniego jest niższa o 403 złote.
Analiza cen imprez turystycznych opracowana przez Instytut Badań Rynku Turystycznego TravelDATA, zajmujący się gromadzeniem danych z rynku zorganizowanej turystyki wyjazdowej obejmuje pierwszy tydzień sierpnia.
Zestawienie bazuje na cenach dla wylotów w okresie 1-7 sierpnia 2016 roku zebranych w dniu 10 grudnia. Ponieważ nadal przebywamy we wczesnym okresie przedsprzedaży sezonu letniego 2016 roku, to ceny dużej części wycieczek są jeszcze relatywnie stabilne i w okresie ostatniego tygodnia ich zmiany były nieznaczne. Średnie ceny spadły o 9 złotych (poprzednio wzrosły o 6 złotych), a największą zniżkę cen zanotowano akurat na tym kierunku, który ostatnio najbardziej podrożał, czyli na Chalkidiki – o 85 złotych. Nieco niższe średnie ceny wycieczek ucieszyły też w Maroku i na tunezyjskiej Dżerbie – spadły o 57 i 37 złotych. Skala wzrostów cen była niższa, a największe z nich dotyczyły Greckich wysp Kos i Zakintos oraz Bułgarii – odpowiednio o 36, 9 i 11 złotych, a zmiany cen na pozostałych kierunkach miały już niski wymiar jednocyfrowy.
Badanie różnicy obecnej średniej ceny first minute lata 2016 wobec cen sprzed roku wskazuje, że nadal była ona ujemna, ale odnotowano kolejne jej zmniejszenie tym razem do 44 złotych (poprzednio notowano spadki o 72 i 91 złotych). Jest to inna sytuacja od zeszłorocznej, gdy różnica cen była dodatnia, ale jej trend był chwiejny, czyli bez jednoznacznego kierunku, a odpowiednie wielkości wynosiły wówczas plus 89, 74 i 98 złotych.
Trend stopniowego zbliżania się średnich cen do dość wysokich poziomów ubiegłorocznych może mieć związek z powoli słabnącym kursem polskiej waluty, w tym ostatnio również wobec euro (wcześniej osłabianie złotego następowało głównie wobec dolara).
Spośród dużych kierunków pozycję lidera wzrostów cen wobec poziomów ubiegłorocznych umocniła Grecja, która jest teraz droższa o średnio o 104 złote (poprzednio o 52 złote), przy czym z jej wysp największe zwyżki wykazują Korfu i Rodos – o 117 i 104 złote, a niższe ceny wykazuje jedynie Kos – o 9 złotych, który dopiero ostatnio zaczął nadrabiać zaległości wobec cen z zeszłego sezonu.
Drugim dużym kierunkiem, na którym średnie ceny są wyższe niż w ubiegłym roku jest Egipt – o średnio 55 złote (w poprzednim zestawieniu był droższy o 33 złotych), w tym zwłaszcza Hurghada i Synaj – o 88 i 83 złote. Egipt drożeje drugi sezon z rzędu – w poprzednim było to średnio 165 złotych – a jednoznacznym liderem wzrostów był wtedy Synaj – droższy wówczas aż o ponad 265 złotych. W tym sezonie z powodu podwyższonego ryzyka wakacji na tym półwyspie sytuacja taka, mimo ograniczeń programowych i drogiego dolara, może jednak ulec zmianie.
Z dużych kierunków, na których ceny są niższe niż przed rokiem, prym wiedzie teraz Turcja tańsza o średnio 145 złotych (poprzednio była tańsza o 113 złotych), która odebrała przodownictwo w tym względzie Kanarom tańszym obecnie o 93 złote niż przed rokiem (poprzednio były tańsze o 181 złotych). Dalszy przebieg cen oraz popytu na tej pierwszej jest jedną z większych zagadek sezonu lato 2016, a to z powodu mocno komplikującej się sytuacji politycznej wokół tego kraju.
Istotny wpływ na nadal niższe niż przed rokiem średnie ceny Kanarów na starcie tego sezonu mają niższe ceny zastosowane przez tradycyjnego lidera tego kierunku, czyli Itakę oraz przez mocno przeceniające tegoroczne ceny wycieczek biuro TUI Poland, do których dołączyły jeszcze Rainbow oraz opierający swoją ofertę na przelotach tanimi liniami Exim Tours (patrz tabele zestawień najniższych cen). Największą redukcję średnich cen wobec ubiegłego roku zanotowano na razie na dość drogich przed rokiem Gran Canarii i Lanzarote – o 197 i 172 złotych, a wzrost o ponad 90 złotych na taniej wówczas Fuerteventurze.
Nadal sporo tańsze niż przed rokiem są też średnie ceny wycieczek w Bułgarii – o 96 złotych (poprzednio tańsze dwa razy z rzędu o 114 złotych) oraz w systematycznie przecenianej Tunezji – średnio o 264 złotych (poprzednio tańszej o 258 i 226 złotych). Tańsza niż rok temu jest obecnie Majorka – o 102 złote (poprzednio o 51 złotych) oraz Maroko i Portugalia – o 64 i 200 złotych.
Tej jesieni wśród dużych biur podróży kolejny już raz zdecydowanie największą obniżką cen first minute na lato 2016 wobec sezonu poprzedniego wyróżnia się biuro TUI, w którym średnia cena jest niższa aż o 403 złote (poprzednio o blisko 425 złotych). Jest to prawdopodobnie lokalna wersja często przywoływanej europejskiej strategii koncernu TUI stawiającego na zdecydowanie przyspieszenie tempa ekspansji, w tym także przy pomocy istotnie obniżonych cen. Również znacznie taniej niż przed rokiem, bo o średnio około 160 złotych oferuje obecnie wycieczki biuro Exim Tours, a o ponad 90 złotych biuro Sun & Fun. Co ciekawe w okresie ostatnich dwóch tygodni biura te zamieniły się w tym względzie miejscami. Na podobnych poziomach jak przed rokiem są teraz ceny wycieczek w biurze Rainbow, na umiarkowanie wyższym (60-70 złotych) w biurach Itaka i Neckermann, a jeszcze nieco wyższym w biurach Grecos i Wezyr – o około 100 złotych. Droższa oferta Grecosa wynika z faktu że sprzedaje on prawie wyłącznie kierunki greckie, a te są teraz bardziej kosztowne niż przed rokiem (też o około 100 złotych), a u Wezyra jest to rezultat obserwowanych ostatnio korekt niektórych cen w górę.
W tym, co dla turystów ma największe znaczenie, a zatem w liczbie najatrakcyjniejszych poziomów bieżących cen wycieczek, czyli na pierwszym lub drugim miejscu w 22 destynacjach oraz w trzech kategoriach hoteli, to liderem w dalszym ciągu pozostaje biuro Itaka (21 takich ofert) przed biurami Rainbow (17 ofert) oraz TUI (16 ofert). Wśród małych organizatorów stosunkowo dużą liczbę niedrogich propozycji nadal oferuje biuro Net Holiday (9 ofert).
Według Andrzeja Betleja z TravelData.pl, sytuacja w zakresie kształtowania się cen oferowanych przez touroperatorów zdaje się wskazywać na to, że rynkowi liderzy są nadal zdeterminowani ugruntowywać swoje pozycje również przy pomocy atrakcyjnych ofert w istotnym dla ogólnej sprzedaży okresie first minute. Taka strategia w przeszłości przynosiła dobre wyniki, a więc powinna być skuteczna również teraz, zwłaszcza gdy część klientów w tym mniej spokojnym dla turystyki okresie będzie skłonna preferować wyjazdy wakacyjne na kierunki bezpieczne oraz z dużymi i stabilnymi organizatorami. Nowym elementem jest zdecydowane wejście TUI Poland do grona biur oferujących atrakcyjne propozycje jednocześnie na wielu kierunkach poprzez nową i dość agresywną politykę cenową.
Inne istotne kwestie dotyczące turystyki wyjazdowej.
POWIĄZANE WPISY
7 lutego 2023
Ósmy cykl szkoleń dla biur podróży Merigo Meeting Tour już 17 lutego w Warszawie
System rezerwacyjny Merigo/Go Global Travel zaprasza na bezpłatne szkolenie podczas…
0 Komentarzy1 Minuty
7 lutego 2023
eSky.pl: liczba styczniowych rezerwacji wzrosła o 81 proc. w porównaniu do 2022
Polacy masowo rozpoczęli planowanie tegorocznych podróży – zainteresowanie wyrażone…
0 Komentarzy3 Minuty
6 lutego 2023
Exim Tours: wzrost sprzedaży w styczniu o 122 proc. rdr
Biuro Podróży Exim Tours niedawno podsumowało rok 2022, a teraz zebrało wyniki za…
0 Komentarzy1 Minuty
6 lutego 2023
Biura podróży – w ostatnim tygodniu najbardziej podrożał Cypr, Zakintos i półwysep Chalcydycki
W minionym tygodniu, ceny wycieczek z wylotami pomiędzy 31 lipca i 6 sierpnia wzrosły…
0 Komentarzy8 Minuty
2 lutego 2023
Sieć Fostertravel.pl: styczeń lepszy od zeszłorocznego o 279 proc.
Fostertravel.pl nie zwalnia tempa i otworzył kolejne dwa salony w Żukowie i Izabelinie. W…
0 Komentarzy1 Minuta
2 lutego 2023
Fly.pl: Egipt, Turcja i Tunezja biorą ponad połowę rynku
W styczniu wśród klientów fly.pl, 52,2 proc. rezerwowało wyjazdy do Egiptu, Turcji lub…
0 Komentarzy3 Minuty
1 lutego 2023
Śniadanie biznesowe dla branży z MICE Expert
Grażyna Grot-Duziak działająca pod własną marką MICE Expert zorganizowała śniadanie…
0 Komentarzy1 Minuty
31 stycznia 2023
Wakacje.pl: prezes UOKiK się pomylił, nie wpływamy na wysokość cen
Wakacje.pl S.A. wydały oświadczenie w związku z dzisiejszym komunikatem Urzędu Ochrony…
0 Komentarzy1 Minuta
31 stycznia 2023
UOKiK: Wakacje.pl z zarzutami za mylące ceny
Prezes UOKiK Tomasz Chróstny postawił spółce Wakacje.pl zarzut wprowadzania konsumentów w…
1 Komentarz3 Minuty