Biura podróży – najpopularniejsze kierunki drożeją

AG

Wśród wiodących kierunków utrzymują się zwyżki średnich cen wycieczek na systematycznie zyskujących na popularności kierunkach, czyli Egipcie i Turcji, na których średnie ceny wzrosły w skali rocznej o 212 i 87 złotych. W ostatnich tygodniach Turcję coraz wyraźniej wyprzedza w tym względzie Grecja, na której średnie ceny wzrosły w okresie roku o 157 złotych.

Analiza cen imprez turystycznych opracowana przez Instytut Badań Rynku Turystycznego TravelDATA, zajmujący się gromadzeniem danych z rynku zorganizowanej turystyki wyjazdowej obemuje pierwszy pełny tygodnia sierpnia, czyli 5-11 sierpnia 2018 roku

W minionym tygodniu, dla wycieczek z wylotami pomiędzy 5 i 11 sierpnia, średnia cena spadła o 13 złotych.

Największe zniżki odnotowano na wyspie Kos – o 250 złotych oraz na Teneryfie (przed tygodniem ceny istotnie tam wzrosły) i Majorce – o 159 i 136 złotych. Największe zwyżki średnich cen wycieczek wystąpiły w Portugalii – o 136 złotych oraz na Rodos i Chalkidiki – o 91 i 80 złotych. W analogicznym okresie przed rokiem i przed dwoma laty średnie ceny wycieczek odpowiednio spadły o 6 i 12 złotych.
.
W minionym tygodniu najbardziej spadły średnie ceny wycieczek do Grecji (o 45 złotych), a nieco mniejsze spadki odnotowały średnie ceny wycieczek na Wyspy Kanaryjskie i do Egiptu – o 28 i 21 złotych. Wzrosły natomiast ceny wyjazdów do Bułgarii i Turcji – o 41 i 23 złote, które przed tygodniem odnotowały zniżki.

Badanie średniej ceny imprez wobec cen sprzed roku dla wylotów w pierwszym pełnym tygodniu sierpnia 2019 pokazuje, że obecna średnia cena jest wyższa wobec średniej ceny dla poprzedniego sezonu o 80 złotych. W tym samym okresie poprzedniego sezonu notowano wzrost cen w ujęciu rocznym o 13 złotych.

Wśród wiodących kierunków nadal utrzymują się zwyżki średnich cen wycieczek na systematycznie zyskujących na popularności już od sezonu 2017 kierunkach o bardzo korzystnym stosunku jakości do ceny, czyli Egipcie i Turcji, na których średnie ceny wzrosły w skali rocznej o 212 i 87 złotych. W ostatnich tygodniach Turcję coraz wyraźniej wyprzedza w tym względzie Grecja, na której średnie ceny wzrosły w okresie roku o 157 złotych. W poprzednim sezonie Grecja notowała o tej porze spadek cen w ujęciu rocznym o 69 złotych, a Egipt i Turcja ich wzrosty o 44 i 152 złote.
Znacznie wzrosła skala zwyżek średnich cen wycieczek do Bułgarii, które były o 76 złotych droższe niż przed rokiem, a w adekwatnym tygodniu ubiegłego sezonu ceny na tym kierunku rosły o 11 złotych.

Liderem spadków w tym sezonie nadal pozostają Wyspy Kanaryjskie, gdzie ceny rok do roku były niższe o średnio 69 złotych, a przed tygodniem i dwoma były niższe o tę samą kwotę 110 złotych.

W minionym sezonie o tej samej porze ceny wycieczek sierpniowych też notowały spadek cen w ujęciu rocznym, który wyniósł średnio 70 złotych. Kolejny już raz warto zaznaczyć, że w ostatnich tygodniach zdecydowanie korzystniejsze niż przed rokiem stały się dla organizatorów ceny wycieczek na Wyspy Kanaryjskie sprzedawanych w ofertach last minute.

Na mniej masowych kierunkach zdecydowanie największe zwyżki cen w ujęciu rocznym odnotowano na Cyprze i w Maroku – o średnio 444 i 237 złotych, a niewielki ich wzrost wystąpił w Tunezji – o 13 złotych.

Nieznaczny spadek cen odnotowała Portugalia – o średnio 6 złotych, umiarkowany Majorka – o 71 złotych, a znacznie większe Albania i Malta – o 140 i 253 złote.

W porównaniach średnich cen ofertowych wśród dużych i średnich organizatorów niższy ich poziom odnotowano tylko w biurze Sun & Fun – o prawie 90 złotych, zaś najmniejsze średnie wzrosty cen ofertowych wobec ubiegłego sezonu wystąpiły w biurach, Rainbow i Coral Travel, które były wyższe o około 20 i 75 złotych niż przed rokiem. Pozostali organizatorzy proponowali wyższe średnie ceny niż w tym samym okresie poprzedniego sezonu w granicach od około 90 złotych (biuro Neckermann Polska) do 260 złotych.

W tym, co dla turystów ma większe znaczenie, a zatem w liczbie najatrakcyjniejszych poziomów bieżących cen wycieczek, czyli na pierwszym lub drugim miejscu na 24 kierunkach i w trzech kategoriach hoteli, pozycję lidera nadal utrzymuje biuro TUI Poland z liczbą 35 ofert (poprzednio 33, przed rokiem 22, a przed dwoma 11 ofert), które wyprzedziło biura Coral Travel z liczbą 22 ofert (poprzednio 23, przed rokiem 21, a przed dwoma 20 ofert) oraz Itaka z liczbą 21 ofert (poprzednio 20, przed rokiem 27, a przed dwoma 24 oferty). Przewagę w zakresie hoteli 3* posiadały oferty biur Rainbow i TUI Poland, w zakresie hoteli 4* oferta biura TUI Poland, a hoteli 5* oferty biur Itaka i TUI Poland.

Najwięcej atrakcyjnych cenowo ofert na kierunkach egipskich proponowały biura Coral Travel – 6 ofert, na kierunkach greckich biura Rainbow – 10 ofert oraz Itaka i Coral Travel – po 6 ofert, na kierunkach kanaryjskich biuro TUI Poland – 9 ofert oraz Itaka – 5 ofert, a na tureckich Coral Travel – 6 ofert i TUI Poland – 3 oferty. W Tunezji najwięcej atrakcyjnych ofert miały biura TUI Poland – 4 oferty i Exim Tours – 3 oferty, zaś w Bułgarii biura Coral Travel i Exim Tours – po 2 oferty. W porównaniu z okresem sprzed roku biuro Rainbow wyraźnie wzmocniło swoją pozycję w Grecji, Egipcie i na Wyspach Kanaryjskich, TUI Poland na Wyspach Kanaryjskich, w Grecji, Turcji i Tunezji, a Coral Travel w Grecji, Tunezji kontynentalnej i Bułgarii.