Biura podróży – Malta dużo tańsza, Korfu – droższe

AG

W ostatnim tygodniu największe zniżki dla wycieczek z wylotami pomiędzy 5 i 11 sierpnia, największe zniżki odnotowano na Malcie – o 158 złotych, z kolei najbardziej zdrożały wyjazdy na Korfu – o 116 złotych.

Analiza cen imprez turystycznych opracowana przez Instytut Badań Rynku Turystycznego TravelDATA, zajmujący się gromadzeniem danych z rynku zorganizowanej turystyki wyjazdowej obemuje pierwszy pełny tydzień sierpnia, czyli 5-11 sierpnia 2018 roku

W minionym tygodniu, dla wycieczek z wylotami pomiędzy 5 i 11 sierpnia średnia cena spadła o 13 złotych.
Największe zniżki odnotowano na Malcie – o 158 złotych oraz w Turcji Egejskiej i na Krecie (przed tygodniem ceny na obu tych kierunkach istotnie wzrosły) – o 78 i 63 złote.
Największe zwyżki średnich cen wycieczek wystąpiły na Korfu (przed tygodniem ceny znacząco tam spadły) – o 116 złotych oraz na Teneryfie i na Zakintos – o 64 i 49 złotych. W analogicznym okresie przed rokiem i przed dwoma laty średnie ceny wycieczek odpowiednio wzrosły o 2 i spadły o 13 złotych.

W minionym tygodniu zdecydowanie najbardziej spadły ceny wycieczek do Turcji (o 53 złote), niewielkie spadki odnotowały średnie ceny wycieczek do Egiptu, Bułgarii i na Wyspy Kanaryjskie – o odpowiednio 1, 6 i 11 złotych, a jedynym z wiodących kierunków na którym zagościły zwyżki była Grecja (wzrost cen o 18 złotych).

Badanie średniej ceny imprez wobec cen sprzed roku dla wylotów w pierwszym pełnym tygodniu sierpnia 2019 pokazuje, że obecna średnia cena jest wyższa wobec średniej ceny dla poprzedniego sezonu o 87 złotych. W tym samym okresie poprzedniego sezonu notowano wzrost cen w ujęciu rocznym o 13 złotych.

Spośród dużych kierunków nadal utrzymują się zwyżki średnich cen wycieczek na systematycznie zyskujących na popularności już od sezonu 2017 mniej kosztownych, ale dobrych jakościowo kierunkach, czyli Egipcie i Turcji, na których średnie ceny wzrosły w skali rocznej o 271 i 113 złotych. Zmniejszenie skali wzrostu cen na tym drugim w porównaniu z tygodniami wcześniejszymi było tym razem skutkiem bieżącej zniżki cen.
W tej sytuacji Turcję nieco wyprzedza w tym względzie Grecja, na której średnie ceny wzrosły w okresie roku o 144 złote. Na wszystkich tych kierunkach jest to istotnie inna sytuacja niż w tym samym okresie poprzedniego sezonu, gdyż Egipt i Grecja notowały wówczas spadek cen w ujęciu rocznym o 20 i 31 złotych. W przypadku Turcji skala wzrostu cen była przed rokiem była podobna do obecnej wyniosła 99 złotych.

Stosunkowo niewiele wzrosły ceny wycieczek do Bułgarii, które były o 7 złotych wyższe niż przed rokiem, a w adekwatnym tygodniu ubiegłego sezonu ceny na tym kierunku wzrastały o 16 złotych.

Liderem spadków w tym sezonie nadal pozostają Wyspy Kanaryjskie, gdzie ceny rok do roku były niższe o średnio 110 złotych, a przed tygodniem i dwoma były niższe też o 110 oraz o 100 złotych. W minionym sezonie o tej samej porze ceny wycieczek sierpniowych też notowały spadek cen w ujęciu rocznym, który wyniósł średnio 23 złotych. Kolejny już raz warto zaznaczyć, że w ostatnich tygodniach zdecydowanie korzystniejsze niż przed rokiem stały się dla organizatorów ceny wycieczek na Wyspy Kanaryjskie sprzedawanych w ofertach last minute.

Na mniej masowych kierunkach zdecydowanie największe zwyżki cen w ujęciu rocznym odnotowano na Cyprze i w Maroku – o średnio 399 i 177 złotych, a znacząco mniejsze wzrosty wystąpiły na Majorce, w Tunezji, Albanii i Portugalii – o odpowiednio – 62, 25, 15 i 12 złotych.

Wyraźny spadek cen w odniesieniu rocznym odnotowano na Malcie – o średnio 213 złotych.

W porównaniach średnich cen ofertowych wśród dużych i średnich organizatorów niższy ich poziom odnotowano tylko w biurze Sun & Fun – o 41 złotych, najmniejsze średnie wzrosty cen ofertowych wobec ubiegłego sezonu wystąpiły w biurach, Rainbow i Neckermann Polska, które były wyższe o około 20 i 65 złotych niż przed rokiem. Pozostali organizatorzy proponowali wyższe średnie ceny niż w tym samym okresie poprzedniego sezonu w granicach od około 95 złotych (biuro Coral Travel) do 360 złotych.

W tym, co dla turystów ma większe znaczenie, a zatem w liczbie najatrakcyjniejszych poziomów bieżących cen wycieczek, czyli na pierwszym lub drugim miejscu na 24 kierunkach i w trzech kategoriach hoteli, pozycję lidera nadal utrzymuje biuro TUI Poland z liczbą 33 ofert (poprzednio 34, przed rokiem 24, a przed dwoma 23 oferty), które wyprzedziło biura Coral Travel z liczbą 23 ofert (poprzednio 24, przed rokiem 19, a przed dwoma 17 ofert) oraz Itaka z liczbą 20 ofert (poprzednio 23, przed rokiem 26, a przed dwoma 27 ofert). Przewagę w zakresie hoteli 3* posiadała oferta biura Rainbow, a w zakresie hoteli 4* oraz 5* oferta biura TUI Poland.

Najwięcej atrakcyjnych cenowo ofert na kierunkach egipskich proponowały biura Coral Travel – 6 ofert, na kierunkach greckich biura Rainbow – 10 ofert oraz Grecos i Coral Travel – po 7 ofert, na kierunkach kanaryjskich biuro TUI Poland – 9 ofert oraz Itaka – 5 ofert, a na tureckich Coral Travel – 5 ofert i TUI Poland – 4 oferty. W Tunezji najwięcej atrakcyjnych ofert miały biura Coral Travel i TUI Poland – po 4 oferty oraz Exim Tours – 3 oferty, zaś w Bułgarii biura Coral Travel i Exim Tours – po 2 oferty. W porównaniu z okresem sprzed roku biuro Rainbow wyraźnie wzmocniło swoją pozycję w Grecji, Egipcie i na Wyspach Kanaryjskich, TUI Poland na Wyspach Kanaryjskich, w Grecji, Turcji, Tunezji i Egipcie, a Coral Travel w Grecji, Tunezji kontynentalnej i Bułgarii.