Biura podróży – kolejny lekki spadek cen na ferie zimowe

AG
Plaża w Marsa Alam w Egipcie/fot. AG

W ubiegłym tygodniu ceny imprez turystycznych spadły średnio o 14 złotych. Wciąż jednak są wyższe od zeszłorocznych średnio o 726 złotych. Najbardziej w porównaniu do ferii zimowych w 2021 roku podrożała Gran Canaria – o 1668 zł.

Analiza cen imprez turystycznych opracowana przez Instytut Badań Rynku Turystycznego TravelDATA, zajmujący się gromadzeniem danych z rynku zorganizowanej turystyki wyjazdowej obejmuje pierwszy tydzień zimowych ferii szkolnych dla województwa mazowieckiego, czyli 31 stycznia – 6 lutego 2022 roku.

W minionym tygodniu, dla wycieczek z wylotami w okresie 31 stycznia-6 lutego 2022, średnie ceny spadły wobec poprzedniego tygodnia o 14 złotych, Najbardziej spadły ceny w Maroku – o średnio 150 złotych, a nieco mniej obniżyły się na Tureckiej Riwierze i w Hurghadzie – o 107 i 91 złotych. Największe wzrosty cen w minionym tygodniu wystąpiły w Portugalii – o średnio 93 złote oraz na wyspach Lanzarote i Gran Canarii – o 59 i 56 złotych.

Średnia cena wciąż dużo wyższa niż przed rokiem

Badanie średniej ceny imprez wobec cen sprzed roku dla wylotów w okresie pierwszego tygodnia ferii zimowych dla województwa mazowieckiego w latach 2021 (okres 18-24 stycznia) i 2022 (okres 31 stycznia – 6 lutego) pokazuje, że obecna średnia cena jest wyższa wobec średniej ceny sprzed roku o 726 złotych. Najbardziej w skali rocznej podniosły się ceny wyjazdów na Gran Canarię – o średnio aż 1668 złotych, a bardzo znacznie zdrożały również wyjazdy na Lanzarote i do Hurghady – o średnio 1165 i o 807 złotych.

W minionym tygodniu nie odnotowano żadnego kierunku, na którym odnotowano spadek cen w porównaniach rocznych.

Kanary i Egipt – dużo droższe

Spośród dwóch najważniejszych kierunków zimowych (nie licząc egzotyki jako całości) kolejny raz istotniejsza zwyżka cen rok do roku miała miejsce na Wyspach Kanaryjskich, gdzie wzrost średnich cen rok do roku wyniósł średnio aż 871 złotych, podczas gdy w sezonie poprzednim ceny wycieczek spadły w dość podobnej skali, czyli o 932 złote.

Spośród wysp na tym kierunku zdecydowanie największe wzrosty cen odnotowano na Gran Canarii i Lanzarote – o 1668 i 1165 złotych, a znacznie mniejsze na Teneryfie i Fuerteventurze – o 475 i 177 złotych.

Mniejsza była dynamika rocznego wzrostu cen w Egipcie, gdzie podniosły się one wobec cen z okresu ferii zimowych 2021 o średnio 701 złotych, podczas gdy w poprzednim sezonie ceny spadły o 428 złotych. Najwyraźniej w skali roku podniosły się ceny pobytu w Hurghadzie – o średnio 807 złotych, a wyraźnie mniejsze zwyżki odnotowano w Marsa Alam – o średnio 595 złotych.

Na mniej popularnych kierunkach w zakresie dostępnych rocznych porównań cen odnotowano tylko jeden kierunek, a mianowicie Portugalię, gdzie ceny wzrosły o średnio 195 złotych.

Egzotyka nieco tańsza

Nieco niższe ceny paliwa mogły być jedną z przyczyn stopniowego osłabienia presji na wzrost cen wyjazdów egzotycznych. W ostatnim tygodniu ceny wyjazdów na kierunkach egzotycznych spadły o średnio 23 złote. Obniżki cen pobytu miały miejsce w Kenii – o 336 złotych, na Dominikanie – o 119 złotych i na Kubie – o 99 złotych, natomiast w nieznacznej skali podniosły się ceny wyjazdów na do Zjednoczonych Emiratów Arabskich – o 22 złote, a znacznie większej do Meksyku – o średnio 418 złotych.

W ujęciu rocznym średnie ceny były wyższe o 771 złotych, przed dwoma i czterema tygodniami średnie roczne zwyżki wyniosła niemal tyle samo – 771 i 761 złotych, ale przed sześcioma tygodniami roczne ceny były wyższe o aż 1169 złotych. Tym razem znacznie niższe niż przed rokiem były ceny pobytu jedynie na Kubie – o średnio 1641 złotych. Na pozostałych kierunkach roczne ceny wzrosły, w mniejszym stopniu w Meksyku i na Dominikanie – o 170 i 399 złotych, a bardziej zdecydowanie w Zjednoczonych Emiratach Arabskich i Kenii – o średnio 779 i 965 złotych.

Najtaniej w Rainbow

W tym, co ma jednak dla turystów większe znaczenie, a zatem w bezwzględnym poziomie bieżących cen wycieczek, czyli na pierwszym lub drugim miejscu w 13 zimowych destynacjach oraz w trzech kategoriach hoteli, to pozycję lidera raczej nieoczekiwanie zajęło biuro Rainbow z liczbą 15 ofert (poprzednio 8 ofert, przed rokiem 6, a przed dwoma 9 ofert), które wyprzedziło niemal „etatowego” lidera, czyli biuro TUI Poland – 13 ofert (poprzednio 12 ofert, przed rokiem 15, a przed dwoma 18 ofert) oraz buro Coral Travel – 8 ofert (poprzednio 9 ofert, przed rokiem 6, a przed dwoma 2 oferty).

Egipt najtańszy w Coralu

Najwięcej atrakcyjnych cenowo ofert na kierunkach egipskich proponowały biura Coral Travel – 6 ofert i Rainbow – 4 oferty, zaś na kierunkach kanaryjskich biura TUI Poland – 8 ofert oraz Itaka – 7 ofert. W porównaniu z okresem sprzed roku biuro Rainbow wzmocniło swoją pozycją zarówno w Egipcie, jak i na Wyspach Kanaryjskich, zaś TUI Poland utrzymało ją w Egipcie, a nieznacznie osłabiło na Wyspach Kanaryjskich.

Biura podróży – ceny na lato idą lekko w dół

 

Adam Gąsior

Redaktor naczelny portalu branżowego WaszaTurystyka.pl


POWIĄZANE WPISY

Privacy Preference Center