Biura podróży – Grecja wciąż droższa niż rok temu

AG

Największy wzrost cen odnotowano an Kos i Korfu, najbardziej staniały ceny na Krecie.

Analiza cen imprez turystycznych opracowana przez Instytut Badań Rynku Turystycznego TravelDATA, zajmujący się gromadzeniem danych z rynku zorganizowanej turystyki wyjazdowej obejmuje trzeci tydzień września.

W tym materiale porównania bazują na cenach dla okresu 19-25 września 2016 roku zebranych w dniu 16 września. W minionym tygodniu, dla wycieczek z wylotami w okresie 19-25 września, średnie ceny wzrosły o 8 złotych (poprzednio spadły o aż 155 złotych). Największe spadki odnotowano na Gran Canarii – o 573 złote oraz W Portugalii i Synaju – o 414 i 153 złote. Skala wzrostów cen wycieczek była podobna, a najistotniejsze z nich wystąpiły na Krecie i Lanzarote – o 421 i 411 złotych oraz na Cyprze – o 152 złote.
Badanie średniej ceny imprez wobec cen sprzed roku ( na okres 19-25 września) wskazuje, że po zaledwie jednotygodniowej przerwie powróciły one do poziomu powyżej ubiegłorocznego i były od niego wyższe o 21 złotych. Sytuację w tym zakresie w ostatnim tygodniu ilustruje załączona mapka.
Spośród dużych kierunków kierunkiem, który wykazuje największą zwyżkę cen rok do roku nadal pozostaje Grecja droższa teraz niż przed rokiem o średnio 49 złotych, a największy średni wzrost cen wykazują niezbyt drogie przed rokiem Kos i Korfu – o 103 i 78 złotych, a największą przecenę Kreta – o 74 złote.

Kierunkiem o nieco mniejszym wzroście cen rok do roku są Kanary, gdzie średnie ceny przebywały powyżej zeszłorocznych o 36 złotych. Z tamtejszych wysp najwyższe zwyżki wykazują Lanzarote i Gran Canaria – o średnio 146 i 127 złotych, a najgłębsze spadki cen wobec ubiegłego sezonu występują na Teneryfie – o 170 złotych.
Pozostałe duże kierunki są teraz tańsze niż przed rokiem. Mniejszą przecenę wykazuje Egipt, gdzie średnie ceny spadły poniżej ubiegłorocznych o 105 złotych. Na kształtowanie się cen pewien wpływ wywarła marcowa 13-procentowa dewaluacja egipskiego funta, po której przebywały one przez dłuższy na tym kierunku poniżej poziomów ubiegłorocznych, a przed dewaluacją były zwykle wyższe o kilkadziesiąt złotych.
Tradycyjnie najwyższą pozycję w zestawieniu najbardziej przecenionych kierunków wobec cen z zeszłego sezonu zajmuje Turcja. Kierunek był w badanym okresie tańszy niż przed rokiem o średnio 124 złotych, ale w okresie ostatnich ośmiu miesięcy dla wyjazdów we wrześniu i sierpniu był wyraźnie tańszy. W maju i czerwcu sprzedaż Turcji zaczęła wykazywać pewne symptomy poprawy, ale zamach na lotnisku w Stambule w dniu 28 czerwca zaszkodził odradzającemu się popytowi (zwłaszcza w Niemczech).

W minionym tygodniu ze sprzedaży wypadła Bułgaria wobec czego nie występuje już w zestawieniu.
Mniejsze kierunki stały się w ostatnim tygodniu generalnie droższe niż przed rokiem, a zwyżki cen na Majorce, Cyprze i w Tunezji wyniosły odpowiednio – 138, 152 i 165 złotych.
3. Z powodu mniejszej adekwatności cen obecnych ofert na okres trzeciej dekady września (czyli już późnych ofert last minute) pominiemy w tym zestawieniu porównanie cen w poszczególnych biurach, ponieważ obecnie mniej dokładnie niż zwykle odzwierciedlałoby ono rzeczywistą sytuację w tym zakresie .

Według Andrzeja betleja z Traveldate.pl, warte zaznaczenia jest, że:
– średni poziom cen wycieczek po jednotygodniowym osunięciu się do poziomów niższych niż przed rokiem ponownie znalazł się w pobliżu poziomu ubiegłorocznego. Na poprawę popytu w samej końcówce sprzedaży last minute wpłynąć mogło znaczące pogorszenie się pogody w większości rejonów naszego kraju. W połączeniu z bardzo już szczupłą ofertą spowodować mogło ono zahamowanie bieżących spadków cen oraz ich powrót do poziomów sprzed roku, czemu sprzyjał fakt, że w analogicznym okresie przed rokiem ceny spadały. Za tezą takiego chwilowego odrodzenia się popytu również przemawiałoby przekształcenie spadków cen w LCC we wzrosty i wspięcie się ich na rekordowo wysokie poziomy, wyższe nawet niż w okresie typowo wakacyjnym.